GAMA Premium de la MAIB – un card ideal de loialitate

Îţi prezentăm cardul GAMA Premium din colecţia nouă de carduri de loialitate GAMA – primele carduri bancare din Moldova cu cashback garantat pentru fiecare cumpărătură. 

Fiind un Mastercard Platinum, GAMA Premium îți deschide porțile unei lumi de servicii bancare de cea mai înaltă calitate. Cardul îți oferă o gamă largă de beneficii și privilegii, adaptate inteligent cerințelor și stilului tău de viață.

Profită de extra avantaje

Ne dorim să fim întotdeauna la înălțimea așteptărilor tale. Iată de ce am creat pentru tine GAMA Premium, care îmbină avantajele unui card de debit și a celui de credit.

Îţi stă la dispoziţie o linie de credit în lei care poate fi deschisă în orice moment, la dorință, pe o perioadă de 5 ani, cu prelungire automată. Iar folosind banii din linia de credit, vei avea parte de cea mai generoasă perioadă de grație, de până la 60 de zile. În acest timp, nu vei plăti dobânda pentru cumpărăturile efectuate.

Poți plăti cu cardul tău GAMA Premium și vei primi un cashback garantat de bancă, în mărime de 0.5% la toate cumpărăturile făcute în țară și în străinătate, inclusiv online.

Mai mult ca atât vei beneficia de un cashback generos din partea partenerilor Moldova Agroindbank care participă la programul de loialitate, magazine, prestatori de servcii, restaurant, care va fi lansat pe 7 ianuarie 2021.

Cardul tău Gama Platinum îţi deschide accesul către o bancă întreagă – aplicația mobilă appMAIBank. Cu App MAIBank poţi controla finanţele tale ca să ştii câţi bani ai în regim online, să fii mereu informat despre operaţiunile cu cardul sau contul de card, să deschizi un depozit direct în aplicaţie, cu o dobândă mai avantajoasă; să soliciţi bani sau să răspunzi la o cerere de bani prin transfer instant, să ai o evidenţă detaliată a finanţelor tale.

Privilegii alese

Dacă îţi place să călătoreşti, nu trebuie să-ţi lipsească din portofel GAMA Premium. În călătoriile în străinătate, cardul îți oferă un statut privilegiat și acces la servicii Premium. Utilizând cardul de plată, vei avea acces gratuit și nelimitat în sălile de așteptare Key Lounge și Mastercard Lounge din aeroporturile internaționale.

Bucură-te de experienţe uimitoare împreună cu GAMA Premium de la MAIB!

Cât costă?

Până la 28 ianuarie 2021 beneficiezi de o ofertă specială la deschiderea GAMA Premium. Comisionul de emitere a cardului va fi egal cu zero. De asemenea, în decurs de 1 an, nu vei achita taxa lunară de administrare, iar ulterior aceasta va constitui 100 lei. Iar dacă vei transfera pe GAMA Premium banii tăi de pe cardurile emise de alte bănci, aceștia vor intra în cont în întregime, fără a fi perceput vreun comision interbancar.

În plus, în primele trei luni de la deschiderea cardului, vei avea cashback garantat la achitarea serviciilor comunale prin aplicația mobilă MAIBank și la transferurile P2P iniţiate de pe cardul GAMA Premium.

Cum să-l obții?

Te aşteptăm cu drag la Moldova Agroindbank ca sa devii clientul nostru. Iar dacă eşti deja clientul băncii procedura de solicitare a cardului este cât se poate de simplă:  accesează  secțiunea ”Carduri” din App MAIBank, completează cererea și semnează contractul. Cardul GAMA Premium îl vei ridica la sucursala pe care o vei indica în cerere, atunci când va fi gata. Atât de simplu, însă la fel de sigur!

Solicită GAMA Premium, beneficiază de toate avantajele oferite de acest card, simplifică-ți viața și concetrează-te pe lucruri cu adevărat importante.

Asta-i muzica ce-ți place!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

energie.gov.md

Contractul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava, semnat. Cât va costa și când va fi gata

Republica Moldova a semnat contractul pentru construcția liniei electrice aeriene de 400 kV Bălți–Suceava, un proiect considerat esențial pentru consolidarea legăturilor energetice cu România și cu sistemul european. S-a întâmplat vineri, 26 iunie.

Documentul a fost semnat între Î.S. „Moldelectrica” și compania turcă SA-RA, câștigătoare a licitației internaționale. Valoarea contractului este de 17,5 milioane de euro, iar lucrările vor dura aproximativ 24 de luni.

În paralel, Ministerul Energiei, Moldelectrica și Banca Europeană pentru Dezvoltare și Reconstrucție au semnat un acord de grant pentru implementarea proiectului, finanțat de Uniunea Europeană și parteneri internaționali.

Potrivit Ministerului Energiei, noua linie va avea circa 45 de kilometri pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa mai multe localități din nordul țării. Aceasta va contribui la creșterea capacității de schimb de energie cu România și la întărirea securității energetice a țării.

Proiectul este finanțat printr-un pachet internațional care include un grant UE de 15,4 milioane de euro, credite de la BERD și European Investment Bank, precum și contribuții din partea Platformei de Investiții pentru Vecinătate a UE.

Valoarea totală a investiției este de aproximativ 77 de milioane de euro, incluzând și modernizarea stației electrice de la Bălți.

Autoritățile spun că, odată finalizată, linia Bălți–Suceava va crește integrarea Republicii Moldova în rețeaua energetică europeană ENTSO-E și va reduce dependența de surse limitate de energie, oferind mai multă stabilitate sistemului electroenergetic.

„Construim trei linii care schimbă definitiv harta energetică a Republicii Moldova. Dacă Vulcănești–Chișinău este Linia Independenței Energetice, iar Strășeni–Gutinaș va fi Linia libertății, astăzi facem un nou pas prin proiectul Bălți–Suceava, pe care am numit-o Linia Rezilienței. Aceasta completează rețeaua de interconectări cu Uniunea Europeană și nu înseamnă doar infrastructură, ci mai multă securitate, mai multă concurență pe piață și mai multe opțiuni pentru cetățeni și economie”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Andrei Mardari / NewsMaker

Guvernul face un pas înapoi: adaosul de 500 de lei la salariu dispare din reforma fiscală. Ce se mai schimbă?

După ce noua politică fiscal-bugetară a devenit unul dintre principalele subiecte de dezbatere publică din Republica Moldova, Guvernul pare să renunțe la o parte dintre măsurile propuse pentru anul 2027. NewsMaker vă prezintă principalele modificări pe care autoritățile sunt gata să le opereze în documentul aflat în consultări.

Despre principalele noutăți din versiunea inițială a documentului am scris AICI și AICI.

În ce domenii a fost amânată majorarea TVA?

Potrivit autorităților, introducerea cotei de TVA de 20% pentru locuințele noi, precum și a noului impozit pe creșterea valorii capitalului, a fost amânată până în anul 2028. Totodată, autoritățile au decis să renunțe definitiv la impozitul pe creșterea valorii capitalului în cazul locuinței de bază. Inițial, se propunea ca acesta să reprezinte 15% din creșterea valorii locuinței care depășește un milion de lei.

De asemenea, autoritățile au renunțat la ideea de a majora TVA pentru medicamente de la 8% la 20%.

Totuși, TVA pentru sectorul HoReCa va fi majorată de la 8% la 20%: pentru întreprinderile de alimentație publică – începând cu 1 octombrie 2026, iar pentru hoteluri – din ianuarie 2027. De asemenea, se pare că autoritățile nu intenționează să renunțe nici la introducerea TVA pentru resursele energetice. TVA pentru energia electrică este planificată să fie introdusă după încheierea sezonului de încălzire. În același timp, Guvernul examinează posibilitatea de a compensa partea din tarif care va crește ca urmare a introducerii TVA. Se presupune că această compensație va fi transferată direct în factură, așa cum s-a procedat și anterior.

În ceea ce privește TVA pentru produsele agricole, o decizie finală încă nu a fost luată. În această săptămână, președintele Parlamentului, Igor Grosu, deputați, reprezentanți ai Ministerului Finanțelor și ai asociațiilor de fermieri au discutat acest subiect. După cum a declarat într-un interviu pentru NM președintele asociației „Forța Fermierilor”, Alexandr Slusari, doar Ministerul Finanțelor a susținut ideea majorării TVA la 20% pentru produsele agricole. În cele din urmă, ministerul a propus un model asemănător celui din România.

„TVA 0% pentru cereale și culturi tehnice, dacă cumpărătorul le revinde – 0%, procesare – 0%, export – 0%, produsul final din magazin, făina – TVA 20%. Dar, din nou, nu este clar cât de avantajos este acest lucru pentru procesatori și ce părere au exportatorii. Nu este clar ce se va întâmpla în cazul fructelor și al industriei cărnii”, a declarat Slusari.

Potrivit acestuia, o decizie finală nu a fost deocamdată luată.

Fără impozite pe cadouri

Impozitul pe cadouri, anunțat anterior, se pare că nu va mai fi introdus de autorități. Guvernul explica faptul că unul dintre scopurile acestei măsuri era să pună capăt practicii prin care politicienii declară venituri mari sub formă de cadouri.

Impozitul pe profitul reinvestit

În noua politică fiscal-bugetară nu va mai apărea nici cota zero a impozitului pentru profitul reinvestit în cazul afacerilor mari și al băncilor. În schimb, pentru întreprinderile mijlocii, autoritățile intenționează să majoreze plafonul maxim al cifrei de afaceri până la care va putea fi aplicată această facilitate.

Adaosul de 500 de lei la salariu se anulează

Autoritățile au decis să renunțe și la reforma privind impozitarea salariilor, în urma criticilor venite din partea mediului de afaceri și a autorităților publice locale. În consecință, nu vor mai exista nici plățile directe de câte 500 de lei propuse anterior. În schimb, Guvernul intenționează să majoreze cuantumul scutirii personale.

Deocamdată, nu se știe dacă vor fi introduse plăți directe de câte 200 de lei pentru fiecare copil.

Indemnizațiile de maternitate nu vor fi modificate

Modificările propuse anterior, potrivit cărora indemnizația pentru îngrijirea copilului urma să fie calculată în baza venitului mediu din ultimele 36 de luni, și nu din ultimele 12 luni, precum și utilizarea salariului minim, în locul salariului mediu, la calcularea indemnizațiilor în cazul unui stagiu de cotizare insuficient, nu vor fi introduse.

Reprezentanții Ministerului Finanțelor au explicat că aceasta a fost o propunere a Casei Naționale de Asigurări Sociale, pe care Ministerul a respins-o imediat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
TV8

Scandal între un ex-consilier PAS și un actual consilier PAS la Durlești: unul acuză mită, altul șantaj

Consilierul din Durlești, Tudor Bucșan, care în mai 2026 a părăsit PAS, a anunțat că a depus un denunț la Centrul Național Anticorupție (CNA) împotriva lui Oleg Popșoi, consilier și președinte al fracțiunii PAS Durlești. În denunț, Bucșan susține că are „bănuieli rezonabile” că Popșoi ar fi primit mită pentru aprobarea de către consilieri a unui Plan Urbanistic Zonal. El mai afirmă că, după vot, ar fi fost oferite sume de bani unor consilieri drept „mulțumire”, inclusiv că și el ar fi primit bani. Popșoi califică drept „mincinoase” declarațiile lui Bucșan și susține, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de acesta, solicitându-i-se inclusiv să părăsească Consiliul Local. El a spus că a depus o plângere la poliție.

Ce a declarat Tudor Bucșan

În denunț, Bucșan a menționat că, în 2024, a fost votată o decizie referitoare la aprobarea Planului Urbanistic Zonal (PUZ) aferent unor imobile din str. Tudor Vladimirescu, mun. Chișinău, iar votul a fost secret, potrivit consilierului, la inițiativa lui Oleg Popșoi. Consilierul a precizat că decizia referitoare la aprobarea PUZ a fost corelată cu o hotărâre irevocabilă a Curții Supreme de Justiție.

După vot, a adăugat Bucșan, Popșoi ar fi remis bani unor consilieri drept „mulțumire” pentru modul în care au votat. Bucșan a spus că a primit 2000 de dolari în legătură cu votul exprimat. „Precizez că am votat în conformitate cu legea și că nu am cheltuit această sumă: am păstrat-o integral până în prezent. Prin prezenta o pun la dispoziția organelor de urmărire penală și solicit ridicarea ei în calitate de mijloc material de probă”, se mai arată în denunț.

În același denunț, Bucșan a menționat că are „bănuieli rezonabile că Oleg Popșoi ar fi pretins și/sau primit foloase necuvenite (mită) în sumă estimată de peste 200.000 euro” în legătură cu adoptarea deciziei. Astfel, Bucșan a solicitat efectuarea unor verificări și inițierea urmăririi penale.

Reacția lui Oleg Popșoi

Oleg Popșoi a calificat drept „mincinoase” declarațiile lui Tudor Bucșan. „Putem scrie acolo că eu am furat miliardul din țară”, a reacționat consilierul la denunț.

În același timp, el s-a plâns, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de Tudor Bucșan. „Îmi cerea să părăsesc Consiliul Local și să mă retrag din viața politică a orașului Durlești pentru ca să poată ocupa funcția de viceprimar. Mai mult, îmi cerea să îi donez bunuri în valoare de aproximativ 120.000 de euro. Este vorba despre două terenuri și cota mea parte dintr o companie, bunuri declarate oficial în declarația mea de avere”, a comunicat Popșoi, adăugând că a depus în acest sens o plângere la poliție.

„Îmi trag o singură concluzie: acest coleg își croiește calea spre politică prin minciună”, a adăugat consilierul.

Contactat de NewsMaker pentru o reacție, Tudor Bucșan a respins „categoric” acuzația de șantaj.

„Este o reacție, nu o întâmplare: vine imediat după ce am depus astăzi un denunț la CNA. Nu am cerut și nu am condiționat nimic de la domnul Popșoi. Dacă există o plângere la poliție, o voi întâmpina cu calm și cu documente – acolo se stabilesc faptele, nu prin declarații de presă. Îmi rezerv dreptul de a acționa în instanță pentru afirmații false care îmi afectează reputația”, a declarat acesta pentru NM.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
IPN

Președintele și vicepreședinții raionului Orhei, demiși. Conducerea, preluată de un reprezentant PAS

Conducerea raionului Orhei a fost demisă. Noul președinte al raionului a fost numit Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Decizia a fost aprobată de Consiliul Raional, în cadrul ședinței extraordinare de vineri, 26 iunie, transmite NordNews.

Hotărârea privind demiterea conducerii raionului a fost adoptată cu votul a 24 de consilieri raionali. În urma votului, au fost eliberați din funcție președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean.

Totodată, consilierii l-au ales pe Valentin Uncu, reprezentant al PAS, în funcția de președinte al raionului Orhei. Acesta a obținut susținerea a 25 de consilieri raionali.

După validarea rezultatului votului, noul președinte al raionului a mulțumit consilierilor pentru încrederea acordată și a făcut apel la colaborare, indiferent de apartenența politică.

Vă mulțumesc mult, dragi consilieri. Sper să fim o echipă unită, nu după culori politice, ci după evaluări și rezultate. Mulțumim tuturor celor care au fost implicați în activitatea acestui Consiliu”, a spus Uncu.

Fosta conducere a raionului Orhei fusese numită în funcție la sfârșitul lunii decembrie 2023. Anterior, Vasile Adașan a candidat la funcția de primar al municipiului Orhei în cadrul alegerilor locale noi organizate în luna mai.

screenshot

„Am copilărit într-o ogradă“. Radu Marian a explicat relația cu fostul director MoldATSA și a respins cererea privind demisia sa VIDEO

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Radu Marian, susține că a copilărit într-o ogradă cu Dumitru Vangheli, demis recent din funcția de director al „MoldATSA” după ce ar fi indicat informații false în CV. Totuși, el a precizat că nu a fost prieten cu Vangheli, ci doar se cunoșteau. În ceea ce privește unele solicitări de a-și da demisia, Radu Marian a spus că și-a făcut treaba onest.

„Am copilărit într-o ogradă. (…) Nu suntem apropiați. Ne știam. (…) Eram din aceeași ogradă, la Poșta Veche. (…) Apoi știam că el a revenit în țară. (…) Nu am fost noi prieteni”, a spus Radu Marian.

În continuare, el s-a referit la unele solicitări de a-și da demisia. „Ceea ce vreau să spun este că într-adevăr am greșit, și instituțiile au greșit. El a mințit, și asta e regretabil. Noi trebuie să învățăm ceva din acest lucru. Înțeleg că sunt și anumite voci care cer demisia mea. Uitați-vă, eu mi-am făcut treaba onest. Integritatea, pentru mine, e cel mai important lucru. Eu am depus eforturi pentru a ajuta țara să mergem în Uniunea Europeană. Nu sunt în această funcție pentru că vreau să fiu deputat, ci pentru că vreau să-mi ajut țara. Deja cu echipa o să discutăm”, a comunicat deputatul.

Întreprinderea de stat „MoldATSA”, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis. Detalii AICI

Ulterior, Radu Marian a spus la Nokta că îl știa pe Dumitru Vangheli înainte ca acesta să fie numit în această funcție. Totodată, el a menționat că l-a propus pe Vangheli în această funcție, știind că are background în domeniul aviatic. Mai târziu, pe o rețea de socializare, Radu Marian a recunoscut că a greșit, menționând că nu a verificat suplimentar, alături de instituții, anumite informații din CV-ul lui Vangheli.

Șefa statului, Maia Sandu, a declarat că a avut o discuție cu Radu Marian, adăugând că acesta a venit cu cea mai bună intenție atunci când l-a propus pe Dumitru Vangheli la șefia „MoldATSA”. Sandu a menționat la ProTV că nu poate să-l suspecteze pe deputat de nimic și că acesta „nu a tras niciodată foloase personale ilegale”. Maia Sandu a precizat că la șefia MoldATSA au candidat șase persoane, în cadrul unui concurs, „doar că CV-ul acesta a fost desenat mai frumos”.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: