Grătarul, posibilă sursă a incendiului de la localul din centrul Chișinăului

Reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au anunțat că incendiul din centrul capitalei a fost localizat. Potrivit instituției, nu mai există pericol de răspândire a flăcărilor. Purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului, Liliana Pușcașu, a menționat că, cel mai probabil, sursa incendiului ar putea fi un grătar. Totuși, circumstanțele și cauza exactă urmează să fie stabilite ulterior.

Incendiul a fost localizat la ora 14:49.

„Numărul sporit de intervenție a fost anulat. Datorită intervenției operative a pompierilor IGSU, nu mai există pericol de răspândire a flăcărilor. Situația este sub control, fiind gestionată de IGSU. Zona de intervenție este încercuită, iar ordinea publică este asigurată de angajații Inspectoratului General al Poliției și ai Inspectoratului General de Carabinieri”, au anunțat reprezentanții Inspectoratului.

Purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului, Liliana Pușcașu, a declarat că cel mai probabil, sursa incendiului ar putea fi un grătar. Totuși, circumstanțele și cauza exactă urmează să fie stabilite ulterior.

Amintim că reprezentanții IGSU au anunțat un „nivel sporit de intervenție” al salvatorilor și pompierilor din Chișinău, după ce au fost solicitați să intervină la un local din centrul capitalei. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 13:15, iar nouă echipe de pompieri și salvatori au ajuns la fața locului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: