Procuratura Anticorupție (PA) anunță că a primit un set de documente de la mai multe instituții ale statului care ar indica faptul că bașcana Găgăuziei Evghenia Guțul, reținută în urmă cu două zile, ar fi încercat să se eschiveze de la urmărirea penală. Potrivit instituției, în acest context, procurorii anticorupție au înaintat instanței un demers privind aplicarea măsurii de arest preventiv, care va fi examinat pe 28 martie.
„La 26 martie, procurorii anticorupție au înaintat în instanța de judecată, demers privind aplicarea măsurii preventive – arestarea preventivă în privința Evgheniei Guțul. (…) Pe 26 martie, Procuratura Anticorupție a recepționat un set de acte de la mai multe instituții ale statului, semnalând o eventuală eschivare a Evgheniei Guțul de la organul de urmărire penală și de la examinarea judiciară a cauzei în instanța de judecată, care se află la o etapă avansată, fapt ce a determinat înaintarea unui demers de aplicare a măsurii preventive privative de libertate”, a transmis într-un comunicat PA.
Procuratura Anticorupție a menționat că instanța va examina demersul privind aplicarea arestului preventiv pe 28 martie.
Amintim că Evghenia Guțul a fost reținută în seara de 25 martie, la Aeroportul Chișinău, de către ofițerii Centrului Național Anticorupție. Bașcana Găgăuziei urma să plece peste hotare „pentru chestiuni de serviciu”, potrivit canalului de Telegram „Sputnik Молдова 2.0”.
CNA a comunicat anterior că guvernatoarea a fost reținută într-un dosar pentru gestionare frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații. Aceasta respinge acuzațiile care i se aduc.
Evghenia Guțul mai este învinuită într-un dosar privind finanțarea ilegală a Partidului „ȘOR”, declarat neconstituțional în 2023, care se află în proces de examinare în instanță. În cadrul acestei cauze penale, bașcanei nu i-a fost aplicată nicio măsură preventivă.