new-homes.co.uk

Guvernul a aprobat modificarea regulamentului de implementare a programului „Prima Casă” cu scopul de a extinde categoria beneficiarilor

Guvernul a aprobat modificarea regulamentului de implementare a programului „Prima Casă” cu scopul de a extinde categoria beneficiarilor.

Astfel, proiectul presupune micșorarea cotei participației proprii în program până la 5% din prețul de procurare a locuinței. De asemenea, se majorează vârsta solicitanților care pot accesa programul de la 45 la 50 de ani.

Suplimentar, devin eligibile și persoanele fizice care dețineau în proprietate un imobil, dar al cărui spațiu locuibil depășea 9 metri pătrați.

Totodată, proiectul de hotărâre prevede stabilirea mecanismului de acordare a compensațiilor în cuantum de 50% din soldul creditului rămas, persoanelor fizice care au accesat un credit ipotecar până la lansarea programului „Prima Casă”. Se modifică mărimea compensației pentru familiile cu copii. Astfel, beneficiarii părinți a trei sau mai mulți copii vor putea beneficia de o compensație în mărime de 100% din creditul ipotecar.

Precizăm că programul „Prima Casă” a fost inițiat de către guvernul condus de către democratul Pavel Filip.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Refugiu de la arșiță: salvatorii au amenajat 14 puncte anticaniculă în 7 raioane ale țării

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a instalat 14 puncte de reabilitare anticaniculă în 7 raioane ale țării, în contextul temperaturilor ridicate. Acolo, persoanele afectate vor putea primi asistență.

Potrivit unui comunicat al IGSU, punctele de reabilitare au fost amenajate pe 28 iunie în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Chișinău, Găgăuzia, Cahul, Ialoveni, Cantemir, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Cimișlia.

Corturile sunt destinate persoanelor expuse îndelung temperaturilor ridicate în timpul deplasărilor sau celor care prezintă simptome de deshidratare. Acolo, cetățenii pot primi apă, se pot adăposti de soare și pot solicita, la nevoie, ajutor medical sau intervenția serviciilor de urgență.

Salvatorii îndeamnă populația să evite expunerea prelungită la soare, mai ales în orele de vârf, pentru a preveni insolația și șocul termic.

În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Amintim că Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis, pentru perioada 28 iunie-1 iulie, coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: