filarmonica
Дарья Слободчикова

Guvernul a deschis un cont pentru colectarea de fonduri pentru reparația Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”

Guvernul a deschis un cont special pentru colectarea de fonduri necesare pentru reparația Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, mistuită de flăcări în urma unui incendiu devastator din data de 24 septembrie 2020.

Donațiile pot fi făcute în lei moldovenești, precum în dolari americani și euro.

Rechizitele pentru efectuarea donațiilor:

1) În lei moldoveneşti

Beneficiar: Ministerul Finanţelor al Republicii Moldova – Trezoreria  de Stat

IBAN: MD09TRPAAA144111A01344PY

Codul fiscal al beneficiarului: 1006601000037

Banca beneficiarului: Ministerul Finantelor Trezoreria  de Stat

Codul băncii: TREZMD2X

Destinaţia plăţii: Donații  pentru reconstrucția Filarmonicii Naționale S.Lunchevici

2) În dolari SUA

Beneficiar: Ministerul Finanţelor – Trezoreria de Stat

IBAN: MD44NBPAAP144121A01344PY

Codul fiscal al beneficiarului: 1006601000037

Banca beneficiarului: Banca Naţională a Moldovei

SWIFT: NBMDMD2X

Contul corespondent al BNM: Federal Rezerve Bank of New York, NY, SWIFT: FRNYUS33, account no. 021087125

Destinaţia plăţii: Donații  pentru reconstrucția Filarmonicii Naționale S.Lunchevici

3) În EURO

Beneficiar: Ministerul Finantelor al Republicii Moldova – Trezoreria de Stat

IBAN: MD51NBPBBP144121A01344PY

Codul fiscal al beneficiarului: 1006601000037

Banca beneficiarului: Banca Nationala a Moldovei

SWIFT: NBMDMD2X

Contul corespondent al BNM: De Nederlandsche Bank N. V., Amsterdam, SWIFT: FLORNL2A, IBAN NL90FLOR0600126226, account no.060.01.26.226

Destinaţia plăţii: Donații  pentru reconstrucția Filarmonicii Naționale S.Lunchevici.

Amintim că un incendiu devastator a izbucnit pe 24 septembrie la Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”. Pompierii au luptat ore în șir cu flăcările. Localizarea incendiului a fost posibilă abia spre seară. Conform estimărilor prealabile, flăcările au cuprins aproape 3,5 mii de metri pătrați ai edificiului.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

LIVE Parada militară de Ziua Independenței Republicii Moldova: Maia Sandu și Nicușor Dan, la eveniment

În Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău are loc parada militară dedicată Zilei Independenței Republicii Moldova. La defilare participă peste 2 000 de militari din cadrul Armatei Naționale, precum și angajați ai Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului de Informații și Securitate, Ministerului Justiției și Serviciului de Protecție și Pază de Stat. De asemenea, defilează 150 de veterani ai războiului pentru independența și integritatea teritorială a Republicii Moldova. La paradă participă și grupe port-drapel formate din militari din România, Ucraina, Lituania, Italia, Polonia, Franța, Cehia, inclusiv din SUA. Totodată, sunt implicate peste 100 de unități de tehnică militară și specială.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și președintele României, Nicușor Dan, urmează să participe împreună la parada militară.

Cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova, la Chișinău va ajunge și președintele Ucrainei Vladimir Zelenski. Oficialul ucrainean va fi întâmpinat de Maia Sandu la ora 18:00. Ulterior, va avea loc o reuniune trilaterală a delegațiilor Republicii Moldova, României și Ucrainei, urmată, la ora 19:25, de declarații de presă ale Maiei Sandu, Vladimir Zelenski și Nicușor Dan. Seara, cei trei șefi de stat vor merge în PMAN, unde, după ora 21:00, se vor adresa cetățenilor. Menționăm că, începând cu ora la 18:00, va avea loc un concert în Piața Marii Adunări Naționale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: