armenpress.am

Guvernul Armeniei a inițiat procesul de aderare la UE: a aprobat un proiect de lege

Guvernul Armeniei a aprobat un proiect de lege, pe 9 ianuarie, cu privire la inițierea procesului de aderare la Uniunea Europeană. Potrivit JAMnews, proiectul a fost prezentat de către ministrul Afacerilor Externe. Acum, proiectul de lege este trimis pentru vot în parlament.

Proiectul de lege cu privire la începerea procesului de aderare a fost prezentat de către ministrul Afacerilor Externe, Ararat Mirzoyan. „UE și-a exprimat în mod repetat sprijinul politic ferm pentru democrația din Armenia. UE, de fapt, contribuie la asigurarea unui mediu sigur în jurul Armeniei. Mă refer la desfășurarea misiunii civile de monitorizare a UE”, a declarat Ararat Mirzoyan.

Acum, proiectul de lege este trimis pentru vot în parlament.

Prim-ministrul Armeniei Nikol Pașinian a declarat că decizia finală privind aderarea la UE va fi luată prin referendum.

Amintim, pe 9 septembrie 2024, UE a început negocierile privind liberalizarea regimului de vize cu Armenia. Iar în martie 2024, Parlamentul European a adoptat o rezoluție prin care propunea examinarea posibilității acordării Armeniei statutului de candidat pentru aderarea la UE.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Orizont TV

Primarul socialist din Hăsnășenii Mari va fi revocat din funcție? Data referendumului local – stabilită

În satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia, va fi organizat un referendum local privind revocarea primarului Angela Moroșanu în data de 17 mai. Data desfășurării plebiscitului a fost stabilită de Comisia Electorală Centrală (CEC), în cadrul ședinței din 3 februarie.

Membrii CEC au stabilit că grupul de inițiativă pentru desfășurarea referendumului privind revocarea primarului satului Hăsnășenii Mari a colectat suficiente semnături pentru organizarea acestuia. Astfel, autoritatea electorală a decis că scrutinul va fi organizat pe 17 mai.

Amintim că grupul de inițiativă, care însumează 20 de persoane, a propus revocarea primăriței Angela Moroșanu pe motiv că și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciului. Oamenii au menționat, între altele, rezilierea neconformă a unui contract încheiat prin decizia Consiliului local și lipsă de transparență în gestionarea banilor publici.

Pentru a fi inițiat referendumul, grupul de inițiativă a trebuit să colecteze, până pe 30 ianuarie 2026, semnăturile a cel puțin 10% din numărul cetățenilor cu drept de vot care domiciliază în Hăsnășenii Mari, ceea ce constituie 123 de semnături din numărul total de 1 226 de alegători.

***

Angela Moroșanu a fost aleasă primar al satului Hăsnășenii Mari în urma alegerilor locale din 2023, pe lista Partidului Socialiștilor din Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: