Tudor Mardei / NewsMaker

Guvernul lansează „Bugetul PLUS”: 8 miliarde de lei pentru pentru investiții și creștere economică

Guvernul lansează programul „Bugetul+ Plus”, un pachet financiar dedicat investițiilor și creșterii economice, în valoare de 8 miliarde de lei. Premierul Dorin Recean a anunțat despre aceasta în cadrul unei conferințe de presă susținute joi, 3 aprilie. Fondurile, oferite de Uniunea Europeană, vor fi utilizate pentru compensații la facturile de energie, eficiența energetică, proiecte sociale, dar și pentru investiții în infrastructură, agricultură și educație.

Potrivit prim-ministrului, banii vor fi alocați pe două dimensiuni.

Pachetul energetic prevede:

▪️compensațiile în factură la primii 110kWh;
▪️compensațiile monetare pentru încălzire;
▪️compensații pentru întreprinderi din sectorul agro-alimentar;
▪️compensații la APL pentru spitale, grădinițe, școli și alte instituții cu menire socială;
▪️eficiența energetică;
▪️ajutor pentru familii de Paște.

Pachetul de dezvoltare economică presupune investiții strategice în proiecte, precum:

▪️+plus 1 miliard de lei pentru drumuri locale în circa 100 de localități, 230 de proiecte locale și regionale în toată țara, modernizarea curților în Chișinău și modernizarea piețelor agricole regionale în Edineț, Bălți, Ungheni, Comrat, Cahul.
▪️+plus 1 miliard de lei pentru circa 200 de km drumuri regionale și raionale reparate.
▪️+plus 200 de milioane de lei pentru școli, pentru modernizarea cantinelor, așa încât să fim gata să oferim de la 1 septembrie 2025 alimentația gratuită în gimnazii.
▪️+plus 200 de milioane de lei pentru 700 de antreprenori, care vor primi acest sprijin ca să facă investiții și să deschidă locuri de muncă.
▪️+plus 200 de milioane de lei pentru agricultori.
▪️+plus 60 de milioane de lei pentru tineri angajați – asta înseamnă că mai adăugăm încă 3 000 de lei la salariu pentru tinerii angajați la primul loc de muncă acasă.
▪️+plus 100 de milioane de lei pentru proiecte importante de mediu, precum cele 130 de localități care vor putea cumpăra utilaje pentru colectarea gunoiului.
▪️+Plus 85 de milioane de lei pentru reparația căii de acces de la Cantemir spre podul feroviar Fălciu și reparația segmentului de cale ferată Văleni.

„Această alocare bugetară este posibilă doar datorită sprijinului fără precedent pe care-l primim din partea țărilor europene și Uniunii Europene. Anume banii oferiți de UE – gratuiți – ne permit să oferim compensații semnificative la lumină și căldură”, a declarat Dorin Recean.

Bugetul+ Plus urmează să fie votat astăzi de Executiv și adoptat ulterior de către Parlament.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Furtună fără cetățenia României?/ Un ministru dă în judecată CEC/ Condițiile lui Grosu pentru Ceban(VIDEO)

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Sergiu Lazarencu va acționa în judecată CEC
— Oamenii legii descind din nou cu percheziții la membrii echipei lui Șor
— Grosu îi răspunde lui Ceban: rezolvă întâi datoriile, apoi dezbateri
— Tiraspolul acuză Chișinăul că blochează podurile peste Nistru
— Victoria Furtună riscă să piardă cetățenia română?
— Danemarca oferă Moldovei 22 de milioane de euro
— Extrădarea lui Plahotniuc, suspendată din cauza unei investigații în România?
— Grosu: există riscul să nu obținem majoritatea parlamentară
— Tarlev, ținta hackerilor? Paginile de Facebook și Instagram – atacate
— Președinta CEC: avem cereri suspecte de acreditare a observatorilor
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: