Tudor Mardei | NewsMaker

Guvernul vrea recuperarea Moldovagaz? Recean a cerut revizuirea legislației cu privire la naționalizare

Prim-ministrul Dorin Recean a solicitat, la ședința Guvernului din data de 30 decembrie, revizuirea legislației cu privire la naționalizare. În acest sens, oficialul s-a adresat ministrei Justiției Veronica Mihailov-Moraru. Recean a vizat în declarația sa Partidul Socialiștilor și liderul formațiunii Igor Dodon, și s-a referit la subiectul pretinsei datorii a Moldovagaz față de Gazprom. „Ca să ne debarasăm definitiv de orice instrument de șantaj rog ca în următoarele 3 săptămâni să revizuim toată legislația cu privire la naționalizare, în așa fel încât noi să putem să acționăm acolo unde avem active strategice și care, apropo, au fost preluate prin forță și șantaj”, a comunicat premierul.

În politica moldovenească multe lucruri s-au întâmplat ciudate, dar cred că este pentru prima dată când avem politicieni care își învinuiesc țara proprie pentru problemele create din exterior. Este pentru prima dată când bufonii aceștia și speculanți politici ai Kremlinului, de aici – de la Chișinău, încearcă să pună presiune peste Guvern, Guvernul să accepte să pună pe umerele cetățenilor o datorie de peste 700 de milioane de dolari, or această datorie nu există. O fi fost ei cheltuiți pe iahturi, pe vacanțe, dar nu au fost cheltuiți de către cetățenii Republicii Moldova. Parcă văd un spectacol care urmează, se va identifica un așa numit „salvator” al situației. Este așa un fel de competiție, cine este mai vocal și mai obedient. Ca să fie clar, socialiștii, Dodon, insistă ca Republica Moldova să recunoască această datorie inexistentă. Vreau să le reamintesc acestor bufoni că nu este acum vorba despre politică sau despre partide. Noi acum vorbim despre patriotism, despre țară, despre demnitate sau cum zic ei – despre credință”, a comunicat Recean la ședința Guvernului.

Ulterior, el a continuat: „Noi trebuie să facem și ne facem temele pentru acasă ca să ne debarasăm definitiv de orice instrument de șantaj și în acest context, doamna ministră Mihailov-Moraru, vă rog ca în următoarele 3 săptămâni să revizuim toată legislația cu privire la naționalizare, în așa fel încât noi să putem să acționăm în mod special acolo unde avem active strategice și care, apropo, au fost preluate tot așa – prin forță și șantaj. Și noi trebuie să ne recuperăm activele noastre”.

NewsMaker a solicitat în acest sens o reacție din partea Partidului Socialiștilor.

Menționăm, pe 28 decembrie, Partidul Socialiștilor și-a exprimat „profunda îngrijorare pentru soarta cetățenilor țării noastre în contextul întreruperii livrărilor de gaze naturale din partea SA „Gazprom” din cauza datoriilor acumulate de SA „Moldovagaz””. Partidul a cerut conducerii țării „să înceteze jocurile politice și să pună interesele cetățenilor pe primul loc” și a adăugat: „Este momentul să acționăm responsabil, profesionist și să acordăm prioritate interesului național al poporului Republicii Moldova”.

***

Anterior, Chișinăul a declarat că Gazprom (care deține pachetul majoritar de acțiuni al Moldovagaz) a legat subiectul livrărilor de gaze pentru malul stâng al Nistrului, prin rută alternativă – prin Turcia, de subiectul achitării pretinsei datorii aferente malului drept. Amintim că în cadrul negocierilor dintre „Moldovagaz” și „Gazprom”, în 2022, s-a constatat că „Moldovagaz” ar fi acumulat o datorie istorică – peste 700 milioane de dolari. „Gazprom” i-a cerut atunci Chișinăului să recunoască această datorie ca fiind a Moldovei și s-o ramburseze în regim de urgență. Autoritățile moldovenești au declarat că vor recunoaște datoria doar dacă va fi confirmată de un audit independent. Ulterior, Guvernul a decis ca Agenția Proprietăți Publice să realizeze un audit asupra datoriei S.A. Moldovagaz față de concernul rus Gazprom și Factoring Finance pentru gazele livrate consumatorilor de pe malul drept al Nistrului. În septembrie 2023, fostul ministru al Energiei Victor Parlicov a prezentat rezultatele auditului extern. Potrivit lui Parlicov, auditul a indicat că o mare parte din suma solicitată de Moscova nu ar fi justificată prin acte oficiale. În rezultat, Chișinăul i-a propus concernului rus 8,6 milioane dolari din suma solicitată.

***

Pe 28 decembrie, Gazprom a expediat către Moldovagaz – companie fiică pe care o controlează – o notificare în care a informat că nu va mai livra gaze naturale în Republica Moldova, care sunt direcționate în regiunea transnistreană, începând cu 1 ianuarie 2025. Concernul rus și-a argumentat decizia prin neachitarea pretinsei datorii a Moldovagaz. În reacție, premierul Dorin Recean a declarat că Federația Rusă folosește energia drept „armă politică” . Premierul a adăugat că Republica Moldova este pregătită să gestioneze „orice” situație care ar putea apărea în urma decizie respective.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Să ne gândim că rudele noastre lucrează în alte țări”. Sandu, despre lucrătorii străini care vin în Moldova

Moldova are deficit de forță de muncă. Chiar dacă există oameni din alte țări decât UE care au venit să muncească, salariile nu sunt suficient de mari pentru a genera valuri de migrație. Declarațiile au fost făcute de președinta Maia Sandu, în contextul discuțiilor despre lucrătorii străini. Șefa statului a adăugat că autoritățile își doresc în primul rând ca moldovenii să lucreze acasă, însă acolo unde nu este suficientă forță de muncă, aceasta trebuie asigurată în mod controlat. „Trebuie să ne gândim că rudele noastre lucrează în alte țări și noi vrem să fie tratate cu respect, iar noi aici acasă nu putem să dăm dovadă de puțină atitudine pozitivă și corectă”, a adăugat șefa statului.

„Avem deficit de forță de muncă în R. Moldova, deci asta este clar. (…) Acum, forță de muncă există, dar ea nu e interesată dintr-un motiv sau altul, pentru că salariile nu sunt suficient de mari, pe potriva așteptărilor lor sau, mă rog, din alte motive”, a declarat șefa statului, la ediția din 30 mai a emisiunii sale online „Jurnal politic”. Maia Sandu a spus că „de la această discuție în care recunoaștem că avem un deficit de forță de muncă și până la a ne speria că vine un mare val de migranți peste R. Moldova, este o distanță foarte mare”.

Președinta a declarat că Moldova a deschis piața pentru cetățenii UE. „Și e normal să fie așa, pentru că sute de mii de moldoveni lucrează în Uniunea Europeană. (…) Ca moldovenii noștri să lucreze în Uniunea Europeană e ok, dar dacă să vrea să vină… și crede-mă că nu rup ușa cetățenii UE să vină să lucreze în R. Moldova”, a menționat șefa statului.

Maia Sandu a adăugat că „există și oameni din alte țări decât UE care au venit să muncească aici, dar asta nu înseamnă că e un proces necontrolat, că oricine din orice colț al lumii vine în R. Moldova să lucreze”. „Există proceduri, instituții ale statului care verifică foarte riguros. (…) Deci, nu există un pericol major și nici salariile în R. Moldova nu sunt atât de mari încât să vedem aceste valuri de migrații care vin pentru Moldova”, a declarat președinta.

Potrivit șefei statului, „pe de o parte trebuie să vedem cum reducem impedimentele ca mai mulți moldoveni să se angajeze”. „Sigur că noi ne dorim, în primul rând, moldovenii să lucreze, să aibă locuri de muncă aici, acasă. Dar acolo unde nu se rezolvă problema cu moldoveni cred că trebuie să, așa cum am zis, controlat, dar să putem să avem forță de muncă suficientă”, a spus Maia Sandu.

„Trebuie să ne gândim că rudele noastre lucrează în alte țări și noi vrem ca rudele noastre care lucrează peste hotare, pentru că avem un milion de oameni care lucrează peste hotare, să fie tratate cu respect, iar noi aici acasă nu putem să dăm dovadă de puțină atitudine pozitivă și corectă. Repet, oamenii aceștia nu sunt aici să ne ia nouă bucățica de pâine, ei muncesc pentru ceea ce obțin și, în multe cazuri, sunt de acord să lucreze pentru un salariu mai mic decât salariul pentru care suntem noi gata să lucrăm aici”, a conchis Maia Sandu.

***

Amintim că, pe 4 mai 2026, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, declara că Republica Moldova este sub nivelul minim al productivității din Uniunea Europeană la toate capitolele. „Ca să ajungem la minimul productivității Uniunii Europene, noi avem nevoie de 300 de mii de oameni. (…) Eu personal, sunt de părere că trebuie să facem import de forțe de muncă”, adăuga oficialul. 

Ulterior, pentru NewsMaker, Osmochescu a spus că Moldova are nevoie de aproximativ 100 de mii de muncitori migranți.

Mai târziu, pe 20 mai, oficialul a declarat că nu a vorbit niciodată despre necesitatea de import a 300 de mii de oameni, ci de maximum posibil pe care țara îl poate include în cifrele sale – de circa 100 de mii. Ministrul a menționat că a venit cu precizări pentru a „liniști spiritele din Republica Moldova”, după ce a auzit mai multe discuții la acest subiect.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: