Igor Curov neagă orice legătură cu decesul din salonul de înfrumusețare : „Informații false și defăimătoare”

Medicul Igor Curov respinge categoric acuzațiile formulate de Roman Babuțchi, soțul femeii care și-a pierdut viața într-un salon de înfrumusețare din Chișinău. Acesta susține că afirmațiile făcute la adresa sa sunt „complet false și defăimătoare” și neagă orice implicare în acest caz. Mesajul a fost postat pe pagina de Facebook a lui Igor Curov, pe 24 februarie 2025.

„În contextul în care unele afirmații vehiculate public zilele trecute au asociat numele meu în legătură cu acest caz, declar cu toată fermitatea și responsabilitatea că aceste informații sunt complet false și defăimătoare, nu am absolut nici o implicare profesională directă sau indirectă în acest caz și sunt la dispoziția organelor de anchetă pentru a furniza orice fel de declarații sau informații necesare pentru stabilirea adevărului în această cauză. Fac precizarea că din iulie 2024 nu m-am angajat în activități medicale profesionale, nici oficial, nici neoficial, fiind înregistrat la Agenția Națională de Ocupare a Forței de Muncă. Mai mult decât atât, în prezent sunt într-un litigiu juridic cu Ministerul Sănătății și, ca și dumneavoastră, domnule Babuțchi, sper și am încredere într-o justiție corectă”, se arată în mesajul lui Igor Curov.

Roman Babuțchi l-a acuzat recent pe medic că ar proteja-o pe anesteziologa Ecaterina Maniuc, care figurează drept învinuită în dosarul decesului. Potrivit acestuia, Curov și Maniuc ar fi fost colegi în trecut la aceeași instituție medicală.

În replică, Igor Curov precizează că, din iulie 2024, nu mai desfășoară activități medicale și că, în prezent, se află într-un litigiu juridic cu Ministerul Sănătății. Totodată, el a făcut un apel către autorități, solicitând o anchetă riguroasă și obiectivă în acest caz.

„Solicit organelor competente să manifeste determinare și profesionalism în investigarea acestei cauze, să efectueze toate măsurile necesare pentru a stabili adevărul”, a transmis medicul.

***

Precizăm că Ecaterina Maniuc figurează în dosarul penal pornit pe cazul femeii de afaceri Liubovi Babuțchi, care s-a stins din viață pe 30 ianuarie într-un solon de frumusețe din capitală, în timpul unei proceduri estetice. Aceasta este bănuită de „practicarea ilegală a medicinei sau a activităţii farmaceutice, fapt care a cauzat din imprudență decesul victimei”

Pe 10 februarie, Ecaterina Maniuc a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile. În seara aceleiași zile, aceasta a fost transportată de la Penitenciarul nr. 13, unde este prevăzută executarea măsurii preventive, la Institutul de Medicină Uregentă, după ce a acuzat „dureri insuportabile”. Aceasta a fost adusă înapoi la penitenciar a doua zi.

Oxana Ivanov, avocata soțului victimei, a declarat atunci că are „dubii foarte mari” în privința motivului pentru care suspecta s-a pomenit înafara penitenciarului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

НДСЛ Охматдит

Viața unei fetițe de 9 luni din Moldova, salvată în Ucraina: 40 de medici au intervenit

O fetiță de 9 luni din Republica Moldova a fost salvată de medicii spitalului „Ohmatdyt” din Kiev, după ce a ajuns în Ucraina pentru un tratament la inimă. Ea a fost internată în stare extrem de gravă și s-a aflat aproape trei săptămâni în secția de anestezie și terapie intensivă. La tratamentul copilului au participat aproximativ 40 de specialiști ai spitalului, din diverse domenii. După 1,5 luni de tratament, fetița s-a întors acasă împreună cu mama ei și își continuă recuperarea. Cazul a fost relatat de reprezentanții spitalului.

Potrivit spitalului, fetița a fost adusă de mama ei la Centrul de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară Pediatrică din Ucraina pentru tratarea unei malformații congenitale a inimii. În timpul uneia dintre intervenții, a avut loc o hemoragie intracerebrală, cu formarea unui hematom mare și dezvoltarea hidrocefaliei. Starea Evei s-a deteriorat rapid, astfel că la tratament s-au alăturat neurochirurgii de la „Ohmatdyt”.

„La momentul internării la „Ohmatdyt”, ea se afla într-o stare extrem de gravă: convulsii permanente, episoade de oprire a respirației, nevoie de ventilație mecanică și terapie intensivă. Aproape trei săptămâni, Eva a petrecut în secția de anestezie și terapie intensivă. (…) Medicii i-au stabilizat simultan starea și au pregătit-o pentru operație. Mai departe, fetița a continuat tratamentul în secția de neurochirurgie. Primul pas a fost ca medicii să elimine hematomul intracerebral mare și infectat, care comprima creierul. Din acest motiv, instalarea sistemului de drenaj a fost amânată: mai întâi trebuia să fie eliminat complet procesul infecțios. După curățarea focarului, medicii au trecut la etapa radicală. Evei i-au instalat un sistem special de drenaj”, a comunicat spitalul.

Potrivit spitalului, aproximativ 40 de specialiști de la „Ohmatdyt”, din diverse domenii, au participat la tratamentul copilului: neurochirurgi, anesteziști-terapeuți, radiologi, infecționiști, neurologi, endocrinologi, specialiști în hemostază și alții.

„Munca în echipă a permis stabilizarea stării copilului și efectuarea unei intervenții neurochirurgicale radicale”, au comunicat reprezentanții spitalului, menționând că, datorită intervenției, copilul a fost salvat. „După 1,5 luni de tratament în spitalul nostru, Eva s-a întors acasă și își continuă recuperarea”, a adăugat spitalul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: