facebook/Igor Dodon

În 20 de grădinițe din Chișinău se desfășoară reparații. Câte au fost reamenajate de la începutul anului?

În prezent, în 20 de grădinițe din mun. Chișinău continuă lucrările de reparație. Datele au fost prezentate, pe 7 septembrie, de șeful adjunct al Direcției generale educație, tineret și sport, Andrei Pavaloi. Oficialul a precizat că, în alte 68 de instituții de educație timpurie, lucrările au fost finalizate.

Potrivit autorităților municipale, în cele 20 de grădinițe din capitală în care se desfășoară reparații, lucrările sunt „pe ultima sută de metri”. Mai exact, este vorba despre amenajări ale pavilioanelor și a teritoriului adiacent.

Cât privește redeschiderea grupelor noi în grădinițele existente, Andrei Pavaloi a precizat că au fost finalizate lucrările de ajustare în 4 din cele 14 instituții de educație timpurie, unde au fost prevăzute astfel de intervenții. În celelalte 10 grădinițe, lucrările de reamenajare sunt executate în proporție de 70-80%. Acestea urmează a fi finalizate în termen de 2 săptămâni.

În total, Primăria capitalei a inițiat lucrări de reparație în 88 de grădinițe. În acest scop au fost alocate circa 26 milioane de lei. Pentru deschiderea grupelor noi, în 14 instituții, au fost prevăzute 15 milioane de lei.

Primăria Chișinău a mai menționat că sediul Liceului Teoretic „Pro Succes” din sectorul Botanica este reparat în volum de 23%. Pe parcursul acestei săptămâni, urmează să fie publicat anunțul privind procedura de achiziție a lucrărilor de reparație a clădirii Gimnaziului nr. 6 din sectorul Botanica.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IGSU/imagine simbol

Tragedie la Șoldănești: Un copilaș de 5 ani a ars de viu, după un incendiu într-un șopron în care se juca

Un copil de 5 ani din satul Răspopeni, raionul Șoldănești, a ars de viu în urma unui incendiu dintr-un șopron în care se juca. Cazul a avut loc astăzi, 10 martie. Informația a fost confirmată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Potrivit IGSU, apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 16:07.

Angajații IGSU au fost fost sesizați că un șopron cu suprafața de 4 m2, în care erau depozitate paie, dintr-o gospodărie din Răsponeni, a fost cuprins de flăcări.

Un echipaj de pompieri și salvatori a intervenit pentru stingerea incendiului.

Ajunși la fața locului, aceștia au depistat în interiorul șopronului corpul neînsuflețit al unui copil în vârstă de 5 ani.

Conform informațiilor preliminare, înainte de izbucnirea incendiului, în interiorul construcției au fost observați doi copii care se jucau. Unul dintre aceștia, în vârstă de 11 ani, a reușit să iasă la timp din șopron, în timp ce copilul mai mic a rămas în interior”, a menționat IGSU.

Incendiul a fost lichidat de către populație, conform instituției.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de organele de resort.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: