Facebook/Primăria Municipiului Chișinău

În atenția șoferilor: la Chișinău va fi o paradă a motocicletelor. Se anunță sistări parțiale ale circulației, pe o singură bandă, pe unele străzi

Restricții de circulație pe unele străzi din Chișinău, pe 14 aprilie, în legătură cu deschiderea sezonului moto. În intervalul orelor 12:00 – 13:00 va fi sistată parțial circulația, pe o singură bandă, pe mai multe străzi. Printre acestea sunt: bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, strada Ciuflea, bulevardul Dacia, strada Albișoara, strada Grigore Vieru, strada Kiev, inclusiv bulevardul Moscova. 

Primăria municipiului Chișinău a precizat că, în intervalul orelor 12:00 – 13:00, va fi sistată parțial circulația pe o singură bandă pe mai multe străzi în legătură cu desfășurarea evenimentului „Deschiderea sezonului moto” și a unei parade a motocicletelor, organizate de Asociația Obștească „Goldwing Club Moldova”.

Participanții la eveniment vor porni din Piața Marii Adunări Naționale, după care se vor deplasa pe o singură bandă a carosabilului, după cum urmează: Ștefan cel Mare și Sfânt – str. Ciuflea – bd. Dacia – str. Grădina Botanica; retur: str. Grădina Botanica – bd. Dacia – bd. Decebal – bd. Iurie Gagarin – str. Albișoara – str. Grigore Vieru – bd. Renașterii Naționale – str. Kiev – str. Alecu Russo – bd. Mircea cel Bătrân – până la str. Profesor Ion Dumeniuk; retur, str. Profesor Ion Dumeniuk – bd. Mircea cel Bătrân – str. Alecu Russo – bd. Moscova – până la str. Studenților; retur: str. Studenților – bd. Moscova – str. Bogdan Voievod – str. Tudor Vladimirescu – Calea Orheiului – str. Petricani – str. Mihai Viteazul – str. Columna, până la sensul giratoriu spre str. Ion Creangă – str. Alba Iulia – șos. Balcani – Calea Ieșilor – bd. Ștefan cel Mare și Sfânt – str. Maria Cebotari – str. Mitropolit Dosoftei – Scuarul Catedralei Mitropolitane.

„Serviciile municipale de profil solicită înțelegere și scuze cetățenilor pentru incomoditățile create. Conducătorii auto care traversează cartierele unde este anunțată suspendare de trafic rutier sunt îndemnaţi să ocolească zona respectivă”, au comunicat reprezentanții Primăriei Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Acoperișuri stricate și drumuri blocate. Ploile puternice au lăsat urme în mai multe raioane din Moldova

Ploile torențiale și vântul puternic din 30 mai au provocat pagube în mai multe raioane ale Republicii Moldova, cele mai afectate fiind Ungheni, Nisporeni și Fălești. În aceste zone au fost deteriorate acoperișurile unor case, un obiectiv comercial și un depozit agricol.

Potrivit unui comunicat emis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, pe parcursul zilei au fost raportate 14 incidente legate de vremea severă. În jumătate dintre cazuri, pompierii au intervenit direct pentru a îndepărta copaci doborâți de vânt și pentru a elibera drumurile blocate.

Cele mai multe solicitări au venit din raioanele Fălești, Glodeni, Cantemir, Leova, Taraclia și UTA Găgăuzia. În aceste zone, intervențiile s-au concentrat pe degajarea carosabilului și eliminarea riscurilor pentru locuitori și infrastructură.

Cele mai serioase pagube au fost înregistrate la Ungheni. În municipiu, mai multe gospodării, mașini și acoperișuri au fost afectate de vânt. Pe strada Ștefan cel Mare, un obiectiv comercial a rămas fără aproximativ 20 de metri pătrați de acoperiș din tablă.

Probleme au fost raportate și în satul Ciorești, raionul Nisporeni, unde șase locuințe au suferit avarii parțiale la acoperișuri. Iar în satul Hitrești, raionul Fălești, un depozit agricol a fost de asemenea afectat.

Potrivit autorităților, nu au fost înregistrate victime. De asemenea, nu s-au produs întreruperi majore de energie electrică și nici avarii semnificative la diguri.

Amintim că, pe 30 mai, între orele 11:00 – 17:00, Republica Moldova s-a aflat sub Cod galben de instabilitate atmosferică.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: