Facebook/Ion Ceban

În capitală va circula un „troleibuz turistic”. Unde îl puteți găsi? (FOTO)

În curând, pe străzile capitalei, va circula un troleibuz care va face legătura dintre cele mai importante puncte de atracție turistică. Anunțul a fost făcut de către primarul Ion Ceban, pe 9 ianuarie. Edilul a publicat pe pagina sa de Facebook și câteva fotografii cu mijlocul de transport.

Potrivit primarului Ion Ceban, inițial, troleibuzul va circula pe străzile orașului în zilele de sâmbătă și duminică pe o rută care va parcurge cele mai importante puncte de atracție turistică din Chișinău.
În restul zilelor, troleibuzul va circula pe una din rutele ordinare deservite de către RTEC.
În troleibuz vor fi difuzate ghidurile audio create anterior, despre locurile și monumentele istorice ale Chișinăului.
Inițiativa face parte din proiectul dezvoltat în comun cu ANTRIM și este inclusă în cadrul Planului de acțiuni care presupune dezvoltarea turismului în municipiul Chișinău.
„Chișinău – capitală turistică”- este denumirea noii strategii de dezvoltare a turismului, care va fi elaborată de către municipalitate în anul 2021.
Facebook/Ion Ceban
Facebook/Ion Ceban

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Taxă pe emisiile de CO₂: mediul de afaceri din Moldova așteapă „nota verde” de la stat

Întreprinderile din Republica Moldova ar putea începe să plătească pentru fiecare kilogram de CO₂ emis în atmosferă. Propunerea se regăsește în noua „Carte Albă”, un document care adună recomandările experților pentru îmbunătățirea mediului de afaceri, unde introducerea unei „taxe verzi” este prezentată drept un pas inevitabil pe drumul integrării europene.
În același timp, reprezentanții businessului solicită autorităților să reducă presiunea birocratică, să ajusteze sistemul TVA și să dezvolte irigarea. Autorii documentului reamintesc: anume astfel, prin recomandări concrete, anterior în Moldova au fost implementate fișele medicale electronice și telemedicina.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: