În Moldova, sportul în spații publice a fost permis. Însă nu pentru toți

Membrii loturilor naționale au primit permisiunea de a relua antrenamentele în spațiile publice deschise. Totuși, sportivii vor trebui să dețină asupra sa un act de identitate și un certificat care să confirme că fac parte din lotul național. O decizie în acest sens a fost luată de Comisia pentru Situații Excepționale, marți, 21 aprilie. 

„Se permite reluarea antrenamentului individual (pregătire fizică generală), în spații publice deschise, pentru membrii loturilor naționale, cu asigurarea obligatorie a respectării normelor pentru reducerea răspîndirii infecției COVID -19. Membrii loturilor naționale vor deține asupra sa, în mod obligatoriu, actul de identitate și un certificat ce confirmă apartenența la lot, eliberat de Federațiile Sportive Naționale”, se arată în Dispoziția nr. 20 din 21 aprilie 2020.

Pe de altă parte, pentru restul populației, este în continuare interzisă aflarea în parcuri și păduri, pe terenuri de sport și de joacă, dar și în zonele de agrement. De asemenea, nu este permisă aflarea în spațiile publice în grupuri mai mari de trei persoane (excepție fac rudele apropiate).

Serviciul de presă al Ministerului Afacerilor Interne a precizat pentru NM că de la instituirea stării de urgență, polițiștii au aplicat peste 1,4 mii de amenzi. În 900 dintre cazuri este vorba despre persoane fizice. Mărimea acestora se ridică la peste 26 mln de lei.

Din 7 martie până în prezent, în Republica Moldova au fost confirmate 2 614 cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus. S-au însănătoșit 505 persoane și au decedat 73, inclusiv 5 lucrători medicali.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

22 de pompieri din Moldova au plecat în Grecia: vor lupta cu incendiile, alături de colegi din România și alte țări europene

Un contingent format din 22 de pompieri moldoveni, cu 6 autospeciale, a plecat astăzi, 14 iulie, spre Grecia, într-o nouă misiune internațională de sprijin pentru autoritățile elene, care se confruntă cu incendii de vegetație. Aceștia vor interveni, timp de două săptămâni, în orașul Patras, alături de echipe din România, Franța, Cehia și Austria. Poliția de Frontieră confirmă că echipamentele și personalul au trecut deja vama.

Misiunea are loc în cadrul Programului european de pre-poziționare a echipelor specializate și va dura timp de o lună. Echipele se vor schimba o dată la două săptămâni, anunță Ministerul de Interne. 

„Astăzi este mai mult decât o zi în care însoțim o echipă într-o misiune internațională. Este o zi în care Moldova trimite curajul și priceperea acolo unde este mare nevoie de ele. Grecia trece prin momente dificile, incendiile de vegetație, alimentate de schimbările climatice, pun în pericol vieți, gospodării și păduri întregi. Într-un astfel de moment, Moldova spune prezent alături de ceilalți parteneri europeni care s-au aflat în ajutorul solicitat de Grecia,” a declarat ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.

„De fiecare dată, salvatorii noștri au demonstrat că sunt profesioniști bine pregătiți și gata să intervină atunci când este nevoie. Sunt convins că această misiune va consolida și mai mult capacitățile Serviciului pentru Situații de Urgență din țara noastră”, a scris președintele Parlamentului, Igor Grosu, pe rețele.

Aceasta este a cincea misiune internațională de intervenție pentru Republica Moldova și a doua desfășurată în cadrul Mecanismului European de Protecție Civilă. În 2024, pompierii noștri au intervenit în 8 incendii de proporții pe teritoriul Greciei și au salvat 3 vieți. Implicarea lor a fost apreciată de autoritățile locale și comunitățile afectate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: