kommersant.ru

În Rusia, cinci persoane au fost condamnate la închisoare în dosarul „Laundromat”

Cinci persoane găsite vinovate în dosarul privind retragerea a peste 126 de miliarde de ruble din Rusia, denumit și dosarul „Laundromat”, în care este implicat și fostul șef al Partidului Democrat Moldova Vladimir Plahotniuc, au fost condamnate la pedepse de la 15,5 la 19 ani, scrie Kommersant.ru.

Magistrații unui tribunal din Moscova i-a condamnat pe Alexander Korkin, Alexei Sobolev, Lev Pahomov, Venera Șaripova și Rinat Iusupov la închisoare de la 15 ani 6 luni la 19 ani în penitenciare de tip general. În același timp, judecătorii au dispus confiscarea averilor și transformarea acestora în venituri de stat.

Potrivit anchetatorilor, în 2013-2014, șeful Moldindconbank Veaceslav Platon, Alexander Korkin, Vladimir Plahotniuc și Renato Usatîi, au creat așa-numita schemă moldovenească de retragere a banilor din Rusia. În ea au fost implicați trezorieri și juriștii: Alexei Sobolev, Lev Pahomov, Rinat Iusupov și Venera Șaripova.

Structurile specializate de la Moscova au explicat că peste 20 de bănci rusești au fost implicate în schemă. Organizatorii săi au fost arestați în Rusia în lipsă și trecuți pe lista de urmăriți.

Acest dosar este examinat de judecători din aprilie anul trecut și conține aproximativ 120 de volume.

Menționăm că „Laundromat” este cea mai mare operațiune de spălare a banilor prin băncile din Republica Moldova. În cadrul schemei „Laundromat”, din 2010 până în 2013, au fost spălați cel puțin 22 de miliarde de dolari, bani retrași din băncile Federației Ruse. În 2016, în Moldova au fost deschise dosare penale împotriva a 15 judecători care au luat decizii cu privire la așa-numita „spălătorie ruseasc”. Victor Orîndaș a fost singurul care a reușit să părăsească Moldova înainte de a fi reținut.

În septembrie 2020, Procuratura Anticorupție a renunțat la acuzațiile împotriva a 13 din 15 judecători acuzați de spălare de bani. Cauzele penale ale judecătorilor au fost clasate din cauza faptului că aceștia nu au găsit componența de infracțiune în acțiunile lor. Totodată, instanțele din Chișinău continuă să examineze cauzele care se referă la „pronunțarea unor hotărâri nedrepte”. În cadrul acestor procese din 2021, judecătorul Genadie Bîrnaz a fost achitat. Fostul judecător Igor Vornicescu a fost găsit vinovat pentru o „hotărâre nedreaptă”, însă, acesta a fost eliberat de pedeapsă din cauza expirării termenului de prescripție al infracțiunii.

Într-un interviu pentru NM, Platon a spus că tranzacțiile sunt legale, iar din Rusia erau retrași „bani curați”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu

Maia Sandu, despre prețurile la apartamente: E bine că oamenii nu se grăbesc să cumpere, poate proprietarii o să le reducă

Maia Sandu consideră că prețurile apartamentelor, în special în Chișinău, au crescut „exagerat” în ultimii ani. Șefa statului explică scumpirea locuințelor prin majorarea costurilor materialelor de construcție pe fundalul războiului din Ucraina, dar și prin cererea mare și oferta insuficientă de pe piață. Președinta crede că faptul că oamenii cumpără mai puține apartamente ar putea determina proprietarii să reducă prețurile.

„Vedem că prețurile au crescut foarte mult și, cel puțin teoretic, prețurile cresc când există cerere mare și oferta nu reușește să satisfacă cererea. (…) Sunt motive obiective: au crescut foarte mult prețurile la materialele de construcții din cauza războiului din Ucraina, toate lucrurile care s-au întâmplat în ultima vreme”, a declarat Maia Sandu pe 13 mai, în timpul unei întâlniri cu locuitorii din Nisporeni, unde efectuează o vizită de lucru.

Șefa statului a remarcat însă că, deși în ultimul an numărul tranzacțiilor imobiliare a scăzut, prețurile au rămas ridicate: „Există o nedumerire, într-adevăr, de ce deși prețurile au rămas mari în ultimul an, deși au fost mai puține tranzacții. Oamenii s-au oprit din cumpărat și s-au oprit din cumpărat pentru că prețurile sunt foarte mari. Și atunci, în mod normal, ar trebui să vedem o reducere a prețurilor. Oferta așa trebuie să lucreze”.

Totodată, Maia Sandu a menționat că în ultimul an s-a construit mai puțin, ceea ce a redus oferta de locuințe de pe piață. „Eu tare sper că noi o să vedem o recorectare, o reducere a prețurilor, dar nu știu. Întâi de toate, trebuie să încurajăm oferta, să se construiască mai mult. Poate trebuie spații mai multe în jurul Chișinăului care să fie expuse. Dar, pe de altă parte, cred că este bine că cetățenii nu se aruncă acum după prețurile acestea mari. Poate asta o să-i determine pe deținătorii de apartamente să reducă prețurile”, a mai declarat șefa statului.

Președinta a precizat că a discutat de mai multe ori cu Guvernul despre evoluția pieței imobiliare și că autoritățile așteaptă o analiză care să explice mai clar situația și eventualele soluții.

Precizăm că, în Republica Moldova, în special în Chișinău, numărul tranzacțiilor de vânzare-cumpărare a apartamentelor este în scădere de cel puțin cinci trimestre consecutive. Tendința vine după explozia prețurilor și a numărului de tranzacții din 2024, când autoritățile au permis achiziționarea locuințelor prin programul de stat „Prima Casă” fără avans și au relaxat semnificativ condițiile de acordare a creditelor ipotecare. Potrivit experților din domeniu, doar în primul trimestru al acestui an, vânzările de apartamente s-au redus cu până la 80%. NewsMaker a scris la subiect – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: