Facebook/Iv Ceban

În scuarul Mihai Eminescu din capitală au fost plantați brazi. Primarul promite și alți copaci (FOTO)

În scuarul ,,Mihai Eminescu” din capitală au fost plantați mai mulți brazi. La acțiune au participat mai mulți oficiali din cadrul Primăriei, inclusiv primarul general al mun. Chișinău Ion Ceban. Acesta a promis că, în scurt timp, acolo vor fi plantați și copaci precum sorbi sau ienuperi. 

În proaspăt amenajatul scuar „Mihai Eminescu” din capitală au fost plantați pe 21 noiembrie 9 brazi argintii și 30 pitici.

„Cei care ne criticau pentru faptul că am defrişat copacii din scuarul ,,Mihai Eminescu”, acum pot admira acolo alt peisaj. Astăzi am plantat în scuar 9 brazi argintii şi 30 brăduţi pitici. În următoarele zile şi în vazele special create pentru această zonă verde, vor fi plantate alte specii de copaci cum este sorbul sau ienupărul. Vor fi amenajate şi vazele cu flori în preajma băncilor. Săptămâna viitoare în scuar vor fi aduse şi coşurile pentru gunoi”, a menționat Ion Ceban pe pagina sa de Facebook.

Tot astăzi, în locul copacilor anterior tăiaţi pe str. A. Puşkin au fost sădiți 7 arţari. În total, în perimetrul străzilor Puşkin – Bănulescu-Bodoni, vor fi sădiţi 235 de arbori cu rădăcina în balot de pământ.

În diferite zone ale orașului, au fost astăzi plantaţi circa 8000 de copaci. Campania de plantare a arborilor în capitală va continua şi în săptămânile următoare.

Până acum, au fost sădiţi în municipiul Chişinău circa 50 mii de copaci. Primăria capitalei își propune să planteze încă 50 de mii până la sfârșitul anului.

Facebook/Iv Ceban
Facebook/Iv Ceban
Facebook/Iv Ceban
Facebook/Iv Ceban

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cotidianul.md

Maia Sandu, de ziua orașului Chișinău: „Să muncim împreună pentru ca, peste doar câțiva ani, să fie una dintre capitalele UE”

Președinta Maia Sandu a adresat locuitorilor Chișinăului un mesaj de felicitare cu ocazia hramului orașului. „La mulți ani”, le-a transmis șefa statului.

Chișinăul are sufletul oamenilor care-l locuiesc, care îl iubesc și îi dau viață zi de zi. Ei sunt adevărata sa comoară. Prin ei, orașul crește și se dezvoltă. Să muncim împreună pentru ca, peste doar câțiva ani, Chișinăul să fie una dintre capitalele Uniunii Europene. La mulți ani, Chișinău! La mulți ani, dragi chișinăuieni!”, a scris Maia Sandu pe Facebook.

Precizăm că astăzi, 14 octombrie, capitala țării noastre marchează 589 de ani de la prima atestare documentară.

Pe parcursul zile, în oraș vor avea loc mai multe concerte. Programul show-urilor poate fi găsit aici.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: