pravda.com

În Ucraina a fost permisă încheierea căsătoriilor, în lipsa unuia dintre soți

Pe durata războiului, cetățenii Ucrainei se pot căsători în lipsa unuia dintre parteneri în fața organului stării civile. Guvernul de la Kiev a aprobat simplificarea procedurii de încheiere a căsătoriilor, informează „Ukrainskaya Pravda” (Украинская правда) pe 8 martie.

Hotărârea a fost aprobată pe 7 martie 2022. Documentul prevede că, pe durata stării de război, autoritățile pot înregistra căsătoriile fără prezența fizică a mirelui (miresei), dacă acesta (aceasta) este:

– militar al Forțelor Armate, Serviciului de Securitate, Serviciului de informații externe, Serviciului de Grăniceri, Direcției pază de stat, Gărzii Naționale, alt tip;

– polițist;

– membru al serviciului de protecție civilă, Biroului de investigații, Serviciului Penitenciar de Stat;

– Biroului național anticorupție, Biroului de securitate economică;

– angajat al instituțiilor din domeniul sănătății

În acest caz, mirele (mireasa) scrie o cerere privind înregistrarea căsătoriei și o expediază conducerii instituției, care o semnează și o transmite autorităților responsabile de înregistrarea căsătoriilor.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Coruperea din perioada electorală: amenzi de aproape 94 milioane lei. Achitate – sub 3%

Aproximativ 7.000 de moldoveni au fost amendați pentru corupere electorală pasivă, în perioada electorală pentru alegerile parlamentare, scrie Agora cu referire la Inspectoratul General al Poliției (IGP). Potrivit sursei citate, suma penalizărilor aplicate este de peste 93,8 milioane de lei, însă au fost achitate mai puțin de 3% din acestea.

„Potrivit sistemului informațional automatizat de evidență a contravențiilor, a cauzelor contravenționale și a persoanelor care au săvârșit contravenții, pe parcursul scrutinului parlamentar au fost înregistrate, în total, peste 30.000 de procese verbale, cu privire la coruperea electorală pasivă”, au comunicat reprezentanții IGP.

Potrivit sursei citate, în perioada 14 iulie – 29 octombrie, oamenii legii au întocmit 7.000 de procese-verbale contravenționale pe subiectul coruperii electorale pasive. Din acestea, 2.568 au fost contestate. Suma amenzilor aplicate este de 93.849.850 de lei, iar până în acest moment au fost achitați 2.143.375 de lei.

Peste 2.200 de persoane au fost scutite de amendă, pentru că au colaborat cu ancheta, mai notează sursa citată.

Cele mai multe încălcări cu privire la coruperea electorală au fost înregistrate la Bălți, Taraclia, Rîșcani și în sectoarele Rîșcani și Botanica din capitală.

***

Coruperea electorală pasivă presupune pretinderea, acceptarea sau primirea, personal sau prin mijlocitor, de către un alegător a bunurilor, serviciilor, privilegiilor sau avantajelor sub orice formă, care nu i se cuvin, pentru sine sau pentru o altă persoană, în scopul exercitării sau al neexercitării unor drepturi electorale în cadrul alegerilor. Legislația prevede amenzi cuprinse între 25.000 și 37.500 de lei.

Persoana care a săvârșit fapta contravențională este liberată de răspundere contravențională dacă s-a autodenunțat și/sau a contribuit activ la descoperirea ori la contracararea săvârșirii faptei de corupere electorală.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: