Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale

Încă 1062 de persoane din Moldova au fost testate pozitiv cu COVID-19

În Republica Moldova au fost testate pozitiv cu noul coronavirus încă 1062 de persoane. Informația a fost prezentată de către secretarul de stat al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale Constantin Rîmiș, în cadrul conferinței de presă din 7 octombrie. 

Dintre noile cazuri, 12 sunt de import. În total, au fost procesate 3565 de teste, inclusiv 3211 noi.

Cele mai multe cazuri noi au fost înregistrate în Chișinău – 504, Transnistria – 98 și Bălți – 50.

Printre persoanele testate pozitiv astăzi sunt 67 de lucrători medicali din 51 de instituții.

De asemenea, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17 cazuri de deces printre pacienții infectați, inclusiv un medic.

Amintim că, astăzi, în țările vecine România și Ucraina a fost înregistrat un număr record de cazuri noi de infectări cu COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Alternativa vrea depolitizarea instituțiilor statului: Ceban, Chicu, Stoianoglo și Tkaciuk pregătesc declarația

O declarație privind depolitizarea instituțiilor statului și eliminarea percepției privind fraudele electorale vor propune cei 8 deputați ai Blocului Alternativa pe 22 octombrie, în prima ședință a Parlamentului. Liderii blocului au susținut astăzi o conferință de presă în care au tras concluziile scrutinului din 28 septembrie și au prezentat principalele priorități ale mandatului lor.


Potrivit președintelui Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), Ion Chicu, readucerea instituțiilor publice în serviciul cetățeanului este esențială pentru ca Parlamentul să fie legitim și subordonat poporului.


„Atât timp cât Justiția și alte instituții esențiale sunt controlate de grupări politice sau de interese externe, pacea civică și dezvoltarea economică rămân imposibile”, a subliniat Chicu.


Primarul general al capitalei și liderul Mișcării Alternativei Naționale, Ion Ceban, a precizat că fracțiunea va promova agenda cetățenilor care i-au delegat mandate și va susține proiectele de interes public.


„Ne vom ghida după programul promis cetățenilor în organizarea și desfășurarea activităților parlamentare. Fracțiunea și-a luat angajamentul să apere interesele fiecărui cetățean al Republicii Moldova și așa va fi”, a afirmat Ceban.


Liderul Congresului Civic, Mark Tkaciuc, a subliniat că Parlamentul trebuie să devină o tribună democratică, care aparține nu doar partidelor și deputaților, ci tuturor cetățenilor Republicii Moldova.

Trebuie să recunoaștem că parlamentul de mult timp a devenit un fel de club închis, un loc unde anumite persoane importante își rezolvă propriile probleme. Cel puțin așa pare din exterior. Parlamentul nu trebuie să fie doar o clădire mare și incomodă în centrul Chișinăului, ci va ocupa un loc cu adevărat important în sistemul democratic al țării ”, a spus Tkaciuc.


Fostul procuror general Alexandr Stoianoglo a atras atenția asupra politizării instituțiilor publice și a subliniat necesitatea respectării principiului separației puterilor în stat.


„Lupta împotriva corupției nu trebuie să însemne persecutarea opoziției sau a celor incomozi pentru putere, ci să aibă un caracter sistemic, răspunzând provocărilor zilnice ale cetățenilor și ale statului. Toate structurile de stat implicate în combaterea corupției trebuie să fie complet depolitizate și să-și concentreze eforturile în sectoarele cele mai vulnerabile”, a menționat Stoianoglo.


Contactată pentru un comentariu, purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, nu a răspuns solicitării NM până la publicarea subiectului.

Amintim că prima ședință a Parlamentului va avea loc miercuri, 22 octombrie 2025, începând cu ora 10:00. În cadrul acesteia, deputații urmează să aleagă organele de conducere și de lucru ale Legislativului și să inițieze procedurile pentru învestirea unui nou Guvern.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: