Facebook/Liceul Republican cu Profil Sportiv

Încă o medalie pentru Moldova: sportiva Mihaela Samoil a obținut bronzul la Campionatul European de lupte

Luptătoarea din Republica Moldova Mihaela Samoil a obținut bronzul în Azerbaidjan. Sportiva, în vârstă de 20 de ani, a participat la Campionatul European de lupte. Ea a câștigat duelul pentru medalia de bronz, cu o sportivă din Turcia, cu scorul de 8-4. 

Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale a anunțat că luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte, rezervat sportivelor sub vârsta de 23 de ani, care are loc în capitala Azerbaidjanului.

„Ea a învins-o, în finala mică a categoriei de greutate de până la 55 kg, pe turcoiaca Tuba Demir, cu scorul de 8-4. Felicitări Mihaelei și antrenorilor Petru și Andrei Chiperi!”, au comunicat reprezentanții Centrului sportiv.

Potrivit „Lupte Libere Feminine Moldova”, Mihaela Samoil are 20 de ani: „Ea a început turneul cu două victorii impresionante: (8-5) împotriva reprezentantei Azerbaidjanului și (9-4) împotriva sportivei din Ungaria. Deși a fost învinsă în următorul meci de către sportiva din Suedia (0-8), Mihaela a revenit spectaculos și a câștigat duelul pentru medalia de bronz cu Tuba Demir din Turcia, cu scorul de (8-4)”.

Reprezentanții Liceului Republican cu Profil Sportiv din Chișinău au menționat că Mihaela Samoil este discipola lor.

„Aceasta este a doua medalie cucerita de discipolii noștri la europenele U-23 din Azerbaijan, după ce anterior Vasile Zabica a cucerit la fel medalia de bronz în concursul de greco-romane”, au menționat reprezentanții liceului.

Facebook/Liceul Republican cu Profil Sportiv

Menționăm, la Campionatul European de lupte care se desfășoară la Baku, luptătorul de stil greco-roman Vasile Zabica a cucerit medalia de bronz. Anterior, Vitalie Eriomenco (63 kg) a cucerit medalia de argint și Alexandrin Guțu (77 kg) a intrat în posesia medaliei de bronz.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Summitul UE-Moldova de la Bruxelles: noi investiții anunțate, inclusiv 232 de milioane pentru drumul Porumbrei-Comrat

La cel de-al doilea Summit UE – Republica Moldova, desfășurat pe 22 iunie la Bruxelles, au fost anunțate noi investiții pentru țara noastră. Este vorba despre 232,7 milioane de euro pentru reabilitarea drumului Porumbrei–Comrat, 11 milioane de euro pentru creșterea capacității Republicii Moldova de a face față atacurilor hibride și 17 milioane de euro pentru infrastructura de frontieră.

La summit au participat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. Liderii s-au concentrat asupra următoarelor etape ale procesului de aderare a Republicii Moldova și asupra aprofundării integrării graduale a țării în Uniunea Europeană, evaluând totodată stadiul implementării Planului de Creștere pentru Moldova.

„Locul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană. Curajul, determinarea și angajamentul cetățenilor săi apropie țara de Uniunea noastră în fiecare zi. Europa este alături de Republica Moldova, pentru reforme, pentru oportunități și pentru un viitor comun în pace, libertate, democrație și prosperitate”, a declarat Ursula von der Leyen.

Summitul a evidențiat și progresele Republicii Moldova în integrarea graduală în UE, prin participarea la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), la inițiativa „Roam Like at Home” și la programul Europa Creativă. Comisia Europeană a anunțat și intenția de a extinde, în 2027, accesul tinerilor din Republica Moldova la permisul de călătorie cu trenul DiscoverEU, precum și sprijinul pentru asocierea deplină a Republicii Moldova la viitorul program Erasmus+.

Liderii au discutat și despre provocările regionale generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei, reafirmând angajamentul de a consolida reziliența, securitatea și instituțiile democratice ale Republicii Moldova. Uniunea Europeană a subliniat că va continua să sprijine Republica Moldova în combaterea acțiunilor de destabilizare, menționând că, săptămâna trecută, a impus măsuri restrictive împotriva a șase persoane responsabile de astfel de acțiuni.

Precizăm că în cadrul summitului, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că Republica Moldova a realizat 93% din reformele asumate în cadrul Planului de Creștere, iar UE a deblocat deja 504 milioane de euro pentru țara noastră. Alte 503 milioane de euro vor fi transferate după finalizarea reformelor restante până la sfârșitul anului.

În declarația comună adoptată la Bruxelles, liderii europeni au cerut Federației Ruse să își respecte angajamentele asumate la Summitul OSCE de la Istanbul din 1999 și să retragă trupele și munițiile din regiunea transnistreană. Totodată, UE a salutat aprofundarea cooperării cu Republica Moldova în domeniul politicii externe, securității și apărării, apreciind participarea activă a Chișinăului la misiunile și operațiunile europene și gradul înalt de aliniere la pozițiile de politică externă ale blocului comunitar.

La finalul reuniunii, Uniunea Europeană a anunțat că va accelera și aprofunda cooperarea cu Republica Moldova, inclusiv prin organizarea periodică a summiturilor bilaterale.

***

Amintim că primul Summit UE – Republica Moldova a avut loc în iulie 2025. Republica Moldova este țară candidată la aderarea la UE din iunie 2022, iar pe 15 iunie 2026, UE a deschis oficial primul cluster de negociere din cadrul procesului de aderare. Progresele constante ale Republicii Moldova în implementarea reformelor au permis deja accesarea a aproximativ 504 milioane de euro din Planul de Creștere, cel mai mare pachet de sprijin financiar oferit vreodată Republicii Moldova de UE, în valoare totală de 1,9 miliarde de euro pentru perioada 2025-2027.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: