IGSU

Incendiu nocturn la Sângera. Un autobuz și o mașină au ars în totalitate

Un autobuz și un autoturism au fost distruse în totalitate, în urma unui incendiu care s-a produs în noaptea de 24 martie în orașul Sângera, municipiul Chișinău. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), pompierii au fost alertați aproape de ora 3. 

Potrivit ofițerului de presă al IGSU Liliana Pușcașu, flăcările au izbucnit într-o parcare situată pe strada 31 August 1939 nr. 38. Apelul la 112 a fost recepționat la ora 02:39.

La fața locului au intervenit două echipaje de salvatori, care au stabilit că arderea a cuprins un autobuz de model SETRA și un automobil de model Volkswagen. Pompierii au reușit lichidarea promptă a arderii, însă autoturismele au fost distruse de flăcări.

Totodată, arderea a afectat parțial un autocamion SCANIA, dar și o autocisternă MAN, care erau parcate în apropiere. Circumstanțele și cauza producerii incendiului urmează a fi stabilite.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

a-tv.md

Zece posturi TV, amendate cu 248.000 de lei. Printre încălcări – programe locale în limba română insuficiente

Zece posturi de televiziune din Republica Moldova au fost amendate cu 248 de mii de lei pentru nerespectarea obligațiilor privind difuzarea programelor audiovizuale locale și a operelor realizate de producători independenți. Decizia a fost luată de Consiliul Audiovizualului (CA) în ședința din 28 ianuarie, în urma unui control efectuat în perioada 3 – 9 noiembrie 2025.

Cele mai mari amenzi au fost aplicate posturilor „Canal Regional” – 100 de mii de lei, „Cinema 1” – 60 de mii de lei și „7 TV” – 40 de mii de lei. Alte posturi sancționate sunt „Global 24”, „Zona M”, „Privesc.eu TV”, „Star TV”, „Hit FM”, „Premiera TV” și „Realitatea TV”. În cazul acestora, amenzile au fost cuprinse între 1.000 și 15.000 de lei. 

Posturile „Jurnal TV” și „Agro TV Moldova” au primit câte o notificare publică de intrare în legalitate în termen de 3 luni din data de 28 ianuarie 2026.

Potrivit CA, posturile sancționate nu au respectat cotele minime de programe locale, difuzarea acestora în limba română sau obligația de a include în grila de programe opere audiovizuale europene realizate de producători independenți din Republica Moldova.

Vicepreședinta Consiliului Audiovizualului, Aneta Gonța, a declarat că unele posturi sancționate folosesc conținut identic sau preluat, inclusiv materiale generate cu inteligență artificială, în detrimentul producției locale autentice. La rândul său, președinta CA, Liliana Vițu, a criticat lipsa de interes față de produsul local și a vorbit despre necesitatea stimulării conținutului propriu în audiovizual. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: