Ești agricultor și în curând vei avea nevoie de un tractor sau o combină perfomantă, însă nu-ți ajung bani? Vrei să cumperi tehnică nouă, dar nu ai ce lăsa în gaj? Aceasta este situația în care se află mulți agricultori.
Maib este întotdeauna alături de antreprenori și fermieri, iar pentru a susține vorbele cu fapte banca a creat parteneriate.
Parteneriatele de la maib ajută furnizorii de tehnică să-și găsească clienți, iar agricultorii obțin posibilitatea de a-și realiza lucrările fără amânare.
În cadrul parteneriatelor maib poți cumpăra utilaj și tehnică agricolă, tehnică pentru livezi și vii, utilaje pentru apicultori, sisteme de irigare, sisteme antigrindină, supraveghere video, sisteme fotovoltaice.
De ce să alegi un credit în cadrul parteneriatelor:
suma finanțării – până la 100% din prețul bunului;
până la 1,5 mil. fără gaj;
sumele mai mari sunt asigurate cu tehnica procurată;
dobândă preferențială;
creditul se aprobă timp de 2 ore;
rambursare anticipată 0%.
Cum funcționează parteneriatul:
Alege tractorul, combina sau utilajul dorit la unul dintre parteneri.
Depune online cererea de credit chiar la magazinul partenerului sau din gospodăria ta, fără a veni la bancă.
Timp de 2 ore maib emite decizia de creditare.
Semnează contractul de credit și transferă banii partenerului băncii.
Partenerul eliberează bunul.
Primești mai mult decât te aștepți:
Evaluarea gajului – gratuit;
Gajul se înregistrează prin intermediul maib, fără a vizita notarul;
Creditul se aprobă online, fără să vii la bancă.
Alege tehnica agricolă pe care o dorești și solicită oferta aici.
Președintele României, Nicușor Dan, a efectuat în urmă cu două zile prima sa vizită oficială la Chișinău în calitate de șef de stat. În timp ce autoritățile și susținătorii săi l-au întâmpinat cu căldură, actori politici cu viziuni pro-ruse și presa afiliată oligarhului fugar Ilan Șor au lansat acuzații și remarci ironice la adresa sa. Între timp, pe TikTok a fost declanșată o adevărată campanie de denigrare și dezinformare. Ce atacuri au fost lansate împotriva liderului de la Cotroceni și care este scopul acestora, aflați în materialul NM.
Nicușor Dan, primit la Chișinău cu onoruri militare și aclamații
Președintele României, Nicușor Dan, a venit la Chișinău pe 10 iunie. Aceasta a fost prima sa vizită oficială în Republica Moldova de când a preluat mandatul de șef de stat, în luna mai.
Agenda vizitei a debutat cu o întâlnire cu omoloaga sa, Maia Sandu, la Președinție. Șefa statului la întâmpinat pe liderul de la Cotroceni în cadrul unei ceremonii cu onoruri militare. În timpul evenimentului, zeci de cetățeni, care se aflau peste drum de sediul instituției prezidențiale, l-au aclamat și au scandat „Vrem unire”.
NewsMaker/Tudor Mardei
Discuții despre relația bilaterală și reconfirmarea sprijinului
Cei doi președinți au purtat discuții oficiale, iar ulterior au susținut o conferință de presă.
În timpul declarațiilor publice, aceștia au precizat că discuțiile au vizat consolidarea relațiilor bilaterale în toatea domeniile în care aceasta există. Între alte, a fost menționată cooperarea în energetică și găsirea unei soluții pentru timpii lungi de așteptare în vămile de la frontiera celor două state.
De asemenea, ambii lideri au vorbit despre impactul agresiunii ruse din Ucraina și războiul hibrid dus de Rusia împotriva țărilor democratice.
„Cea mai mare amenințare a prezentului este, evident, Federația Rusă”, a declarat Nicușor Dan. El a subliniat că a vorbit cu Maia Sandu despre dezvoltarea unor mijloace comune de răspuns la atacurile hibride rusești.
NewsMaker/Tudor Mardei
Menționăm că, în 2024, în Republica Moldova au avut loc alegerile prezidențiale, care s-au desfășurat pe fundalul unei tentative a oligarhului fugar Ilan Șor de a influența rezultatul, în interesul Moscovei, prin corupție electorală. Pe caz a fost deschis un dosar penal încă înainte de desfășurarea scrutinului, iar ancheta continuă.
Și în România au avut loc alegeri pentru funcția de președinte anul trecut. Acestea au fost anulate însă de Curtea Constituțională, după ce rapoarte ale serviciilor secrete naționale au arătat că Rusia a intervenit în procesul electoral prin desfășurarea unei campanii pe rețelele de socializare în favoarea unui candidat. Este vorba despre Călin Georgescu, înscris în cursa electorală în calitate de candidat „independent”. Un nou scrutin prezidențial a fost organizat în mai 2025.
În cadrul conferinței de presă, Nicușor Dan a mai afirmat că România va continua să sprijine Republica Moldova, inclusiv în procesul de integrare în Uniunea Europeană. Președintele a punctat că prezența sa la Chișinău este „o garanție” în acest sens.
Liderul de peste Prut, întâmpinat cu entuziasm de cetățeni
După întâlnirea de la Președinție, Nicușor Dan și Maia Sandu s-au deplasat la monumentul lui Ștefan cel Mare din oraș pentru a aduce un omagiu. Când au ajuns, aceștia au fost întâmpinați cu aplauze de câteva sute de persoane, care s-au adunat în apropierea statuii pentru a se întâlni cu președintele Dan.
Liderii, asistați de Garda de Onoare, au depus două coroane de flori la monument, iar după momentul solemn au interacționat cu mulțimea din preajmă.
Cetățenii i-au urat bun venit liderului de peste Prut, i-au transmis urări de bine și, mai ales, că își doresc unirea Republicii Moldova cu România. „Vrem acasă, vrem cu țara, domnule președinte”, i-a spus un bărbat.
Cei doi demnitari au dat mâna cu oamenii și au făcut fotografii cu aceștia, în timp ce mulțimea scanda Vă iubim”, „Nicușor și Maia Sandu” și „Moldova e România”.
Facebook/Igor GrosuFacebook/Igor Grosu
Ulterior, Nicușor Dan a avut o întrevedere, la Guvern, cu prim-ministrul Dorin Recean și președintele Parlamentului, Igor Grosu. Atât premierul, cât și șeful legislativului au menționat în mesajele publicate în urma discuțiilor relația strânsă dintre cele două state și faptul că autoritățile de pe ambele maluri ale Prutului vor continua să colaboreze pentru a crește numărul proiectelor comune.
Deși în timpul vizitei lui Nicușor Dan nu a fost semnat vreun acord – aceasta fiind una mai degrabă simbolică – primirea călduroasă la Chișinău a președintelui român nu a trecut cu vederea și a fost pe larg mediatizată în presa din Republica Moldova, dar și din afara țării, inclusiv în România. Iar oficiali de pe ambele maluri ale Prutului au „inundat” la propriu rețelele de socializare cu imagini și video-uri din timpul vizitei, unii catalogând-o ca fiind una istorică.
Facebook/Igor GrosuFacebook/Igor Grosu
Atacuri în spațiul informațional și campanie concertată pe TikTok
Cu toate acestea, în Republica Moldova se atestă și încercări de a-l discredita pe Nicușor Dan, fiind folosită deplasarea la Chișinău.
Bogdan Țîrdea, deputat al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), formațiune pro-rusă, a publicat pe canalul său de Telegram circa 10 postări despre deplasarea președintelui României la Chișinău și practic toate au un context negativ.
De exemplu, în una dintre publicații, socialistul a scris că oamenii care au venit la monumentul lui Ștefan cel Mare ar fi fost aduși de Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), care a fost fondat de Maia Sandu. „Mai pe scurt, Sandu și PAS au început alegerile”, a adăugat deputatul, referindu-se la parlamentarele din 28 septembrie.
Precizăm că, în ajunul sosirii liderului de la Cotroceni în țara noastră, PAS a invitat public cetățenii să vină la monument la ora la care va avea loc depunerea de flori.
screenshot
Într-o altă publicație, care se referă la modul în care a fost întâmpinat Nicușor Dan de cetățeni, Țîrdea a scris: „Omul de care râde toată România a fost întâmpinat în Moldova ca Mesia”.
Parlamentarul nu a prezentat însă vreo probă care să-i susțină afirmația. Pe de altă parte, un sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 26-30 mai, în România, a arătat că Nicușor Dan este politicianul cu cea mai mare cotă de încredere, care constituia 47%.
screenshot
Totodată, președintele PSRM, Igor Dodon, l-a acuzat pe Nicușor Dan de „amestec în treburile interne” ale Republicii Moldova, având în vedere viitoarele alegeri parlamentare.
„Președintele României recunoaște deschis faptul că Maia Sandu s-a implicat în campania sa electorală, în țara vecină, și l-a ajutat să obțină peste 100 000 de voturi. (…) Și că-i pregătit, în toamnă, să întoarcă datoria Maiei Sandu și partidului ei. (…) Este o intervenție directă în treburile interne. (…) Eu tot am fost președinte, au existat diferite etape, diferite întâlniri. Dar atât de obraznic, fără rușine, știind că nu vor exista niciun fel de pedepse și nicio reacție… Nu țin minte ca vreun liderul al oricărei țări care să se fi comportat așa în raport cu procesele electorale din R. Moldova”, a declarat politicianul în cadrul unei emisiuni la Exclusiv TV din 11 iunie.
Afirmațiile liderului socialiștilor se referă, cel mai probabil, la o declarație făcută Nicușor Dan în timpul conferinței de presă cu Maia Sandu. Atunci, președintele României a fost întrebat de o jurnalistă dacă va susține Partidul Acțiune și Solidaritate la alegerile parlamentare din 28 septembrie, în contextul în care, la rândul lor, PAS și Maia Sandu l-au sprijin în turul II al prezidențialelor. În replică, acesta a subliniat sprijinul primit de la PAS și Maia Sandu, dar și susținerea din partea românilor basarabeni care l-au votat și a spus că își dorește ca parlamentarele să fie câștigate de forțe politice care să păstreze direcția pro-europeană a țării. El însă a evitat să spună dacă că va sprijini public formațiunea de guvernământ.
Afirmațiile lui Igor Dodon conțin și un element fals. Este vorba despre așa-zisele „peste 100 000 de voturi” pe care Maia Sandu l-ar fi ajutat pe Nicușor Dan să le obțină. Liderul de la Cotroceni nu făcut nicio declarație, pe tot parcursul vizitei, despre vreun anumit număr de voturi pe care l-ar fi acumulat cu sprijinul omoloagei sale.
Igor Dodon
Și Moldova24 (MD24), un post de televiziune online care este afiliat oligarhului fugar Ilan Șor și emite de la Moscova, a reflectat intens deplasarea lui Nicușor Dan din unghiuri de abordare negative.
Iar pe canalul de YouTube al televiziunii a fost publicat un reportaj despre vizita acestuia, intitulat „Datoria românească: de ce a zburat Dan în Moldova”. În material se menționează că Nicușor Dan a venit „de urgență” în Republica Moldova, deși în România există o chestiune de importanță națională care trebuie rezolvate, avându-se în vedere faptul că încă nu a fost format un guvern. „Se pare că pentru el este mai important să-i mulțumească lui Sandu și companiei pentru ajutorul acordat cu diaspora moldovenească la alegerile prezidențiale”, se spune în reportaj. Videclipul a adunat până acum peste 27 000 de vizualizări.
screenshot
Menționăm că, în luna mai, după turul I al scrutinului prezidențial, premierul României, Marcel Ciolacu, a demisionat, iar acum în țară activează un Cabinet de miniștri interimar. La scurt timp după învestirea lui Dan în funcția de șef al statului, au început negocierile între partide pentru formarea noului executiv. Conform Constituției României, președintele țării nu are atribuția de formare a guvernului, însă Dan este implicat în acest proces. Potrivit Hotnews, doar în această săptămână, el a avut două întrevederi cu partidele care ar urma să formeze noul executiv.
În paralel, și pe TikTok a început o campanie de denigrare președintelui Dan, în contextul vizitei la Chișinău. NM a depistat 23 de videoclipuri care denaturează declarațiile făcute de liderul de la Cotroceni în timp ce se afla în țara noastră și chiar promovează afirmații false atribuite acestuia.
În unele filmulețe se susține că Dan intenționează „să intervină” sau „să influențeze” alegerile parlamentare din Republica Moldova, avându-se în vedere susținerea unei forțe politice. O parte din ele menționează explicit că președintele României ar fi spus că va susține partidul de guvernământ în alegeri, în timp ce alta sugerează acest lucru prin afișarea de imagini cu însemnele PAS și fotografii cu Maia Sandu.
screenshotscreenshotscreenshot
Există și videoclipuri care îi atribuie în mod eronat președintelui României o afirmație care face aluzie la faptul că va susține PAS în scrutin. Este vorba despre faptul că ar fi declarat că este pregătit „să întoarcă datoria” pentru susținerea publică a Maiei Sandu și PAS pentru candidatura sa la alegerile prezidențiale. Fake-ul a fost folosit anterior de Igor Dodon și MD24.
screenshotscreenshot
Un alt fals care este promovat în cadrul campaniei este o pretinsă declarație despre domeniul apărării din Republica Moldova. Mai multe video-uri menționează că Nicușor Dan ar fi spus, la Chișinău, că țara noastră trebuie să-și mărească bugetul pentru apărare. Iar unele dintre ele merg și mai departe, susținând că această așa-zisă creștere ar fi necesară pentru ulterioara aderare a statului la NATO.
screenshotscreenshot
Pentru a induce opinia că întărirea capacităților de apărare este ceva periculos sau că va duce la implicarea țării în războiul început de Rusia în Ucraina sunt folosite imagini cu tehnică militară, soldați, imagini generate de inteligența artificială cu președintele ucrainean, Vladimir Zelenski, alături de Nicușor Dan și Maia Sandu, pe fundalul unui tanc și sunete de alertă aeriană.
screenshotscreenshotscreenshot
Toate cele 23 de videoclipuri sunt însoțite de remarci cu context negativ, precum „Riscăm să ne pierdem independența și suveranitatea”, „Cine vă credeți, Nicușor Dan? Stăpânul Moldovei?” și „România dă ordine, iar PAS tace”.
Filmulețele sunt plasate pe pagini anonime de TikTok care promovează narative anti-PAS și pro-Kremlin.
screenshotscreenshotscreenshot
NM a solicitat un comentariu de la Președinție, însă, deocamdată, nu am primit un răspuns.
Pro-rușii se pregătesc de parlamentare?
Petru Macovei, membru al Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, consideră că scopul atacurilor la adresa lui Nicușor Dan în contextul vizitei sale la Chișinău este „pregătirea terenului” pentru alegerile parlamentare și diminuarea șanselor PAS să rămână la guvernare. El a accentuat că în spatele atacurilor din spațiul informațional și online se află actori pro-ruși și grupări afiliate oligarhului Ilan Șor, care este condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară” și se ascunde la Moscova.
„Vă rog să remarcați și faptul că există o sincronizare între ceea ce fac partidele pro-ruse și ceea ce face George Simion (liderul formațiunii AUR din România – n. r.), partidul AUR și agenții de influență ruși din România sunt activități trase la indigo. Ceea ce arată că este vorba despre o campanie regizată controlată din același punct de comandă, cu influențe directe ale Rusiei”, a menționat Macovei într-o discuție cu NM.
Liderul AUR, George Simion, este candidatul din alegerile pentru funcția de președinte al României din mai 2025 care a acces în turul II de scrutin alături de Nicușor Dan. În timpul campaniei electorale și după înfrângerea în alegeri, politicianul a lansat constant atacuri la adresa lui Dan. De asemenea, el acuză autoritățile de la Chișinău și, în mod special, pe Maia Sandu că ar fi fraudat rezultatele scrutinului pe teritoriul Republicii Moldova, deși nu a prezentat până acum nicio dovadă. Iar pe 10 iunie, în timp ce Nicușor Dan se afla la Chișinău, Simion a îndemnat cetățenii Republicii Moldova să voteze în așa fel încât Maia Sandu să fie „înfrântă politic”.
Petru Macovei a remarcat, de asemenea, că falsul care circulă pe TikTok despre pretinsa solicitare de majorare a bugetului pentru apărare și aluziile la o potențială implicare în războiul din țara vecină vizează împiedicarea consolidării parteneriatului dintre România-Republica Moldova-Ucraina.
„Ei din contra își doresc să existe cât mai multe disensiuni între aceste trei țări. Și în situația în care experiența și vizita președintelui Dan la Chișinău și Odesa arată că există șanse foarte mari ca parteneriatul să fie consolidat, sigur că ei încearcă diverse modalități de a dezinforma, cu scopul de a crea în capetele oamenilor impresii legate de implicarea în război, de exemplu, sau de afirmația că Moldova ar trebui să-și mărească bugetul pentru apărare – afirmație falsă atribuită lui Nicușor Dan”, a spus el.
Facebook/Maia Sandu
Amintim că, pe 11 iunie, Nicușor Dan și Maia Sandu au fost la Odesa, unde au participat la Summit-ul Ucraina-Europa de Sud Est. Reuniunea a urmărit reconfirmarea sprijinului pentru Ucraina în lupta sa împotriva agresiunii militare ruse, dar și pacea din regiune. Cei doi lideri au avut și o întrevedere cu omologul lor ucrainean, Vladimir Zelenski.
Veronica Dragalin a picat vettingul. Completul B al Comisiei de evaluare a procurorilor a aprobat joi, 12 iunie 2025, raportul privind evaluarea fostei șefe a Procuraturii Anticorupție. Potrivit documentului, aceasta nu a promovat evaluarea externă, întrucât și-a depus demisia în timpul procedurii, ceea ce, conform legii, echivalează cu nepromovarea.
Potrivit unui comunicat al Comisiei, evaluarea a fost inițiată pe 24 mai 2024, când Dragalin a fost notificată oficial și i s-a cerut să prezinte declarațiile de avere și interese personale pentru ultimii cinci ani, precum și un chestionar privind integritatea etică. Veronica Dragalin a transmis documentele solicitate în termenul stabilit. Comisia a analizat informațiile colectate și a solicitat clarificări suplimentare, la care fosta șefă PA a răspuns în termen de aproximativ o lună și jumătate, invocând motive personale.
Pe 19 februarie 2025, Veronica Dragalin și-a depus cererea de demisie, iar mandatul i-a încetat pe 4 martie. În consecință, Comisia a fost obligată să înceteze procedura de evaluare în curs, iar potrivit legii, depunerea cererii de demisie după expirarea termenului de 20 zile de la notificarea privind inițierea evaluării, indiferent de motivul invocat, se echivalează cu nepromovarea evaluării.
Raportul Comisiei a fost transmis către Dragalin și Consiliul Superior al Procurorilor (CSP), care urmează să ia o decizie în termen de 30 de zile.
Nicanor Ciochină, primarul reales al comunei Boldurești, învinuit că ar fi accidentat mortal un copil și ar fi părăsit locul faptei, a fost adus astăzi în fața magistraților. După două absențe consecutive, edilul a evitat să răspundă presei. Avocatul său a negat informațiile potrivit cărora Ciochină s-ar fi baricadat în locuință pentru a evita ședința de judecată.
„De unde sunt aceste minciuni și informații? Ciochină este aici, la judecată. (…) Nu înțeleg cine v-a informat că s-a baricadat în casă? Poliția poate să stea și lângă casa mea, asta ce, înseamnă că eu stau în casă și nu vin la judecată? Benevol se prezintă în judecată”, a declarat avocatul edilului pentru presă.
„Nu cunosc, eu am fost la serviciu. Dați-mi pace, mă pregătesc de ședință”, a declarat și Ciochină.
Contactată pentru un comentariu, după ce în presă au apărut informații potrivit cărora Ciochină s-ar fi baricadat în casă, deși la poartă se afla poliția care a venit să-l escorteze la judecată, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Mariana Bețivu, a declarat pentru NM că oamenii legii „au avut un contact direct cu Ciochină și i s-a adus la cunoștință obligația legală de a se prezenta la ședința stabilită de autoritățile competente”.
„Polițiștii au transmis că, în cazul în care nu se va conforma, prezentarea la ședință va fi asigurată prin mijloacele legale prevăzute, inclusiv prin aducerea silită”, a precizat Bețivu.
Deputații Parlamentului Republicii Moldova s-au întrunit pe 12 iunie într-o nouă ședință. NewsMaker prezintă principalele decizii și declarații:
Centrul de combatere a dezinformării va trece sub controlul Președinției. Proiectul de lege a fost adoptat în prima lectură, în ciuda criticilor opoziției, care solicită rapoarte periodice de activitate ale centrului. Opoziția împotriva garanțiilor de stat pentru Energocom. Parlamentul a aprobat în prima lectură un proiect privind garanții de stat pentru un credit de 400 milioane € contractat de Energocom de la BERD. Opoziția a catalogat inițiativa drept „netransparentă și iresponsabilă”. Deputatul PAS Dorian Istratii a respins aceste acuzații, afirmând că opoziția „plânge după Gazprom” din cauza preluării rețelelor de către Energocom. Grosu, despre regimul de urgență în Transnistria: cinismul Kremlinului nu cunoaște limite. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a catalogat prelungirea regimului de urgență economică în Transnistria drept „artificială” și menită să protejeze interesele liderilor nerecunoscuți. El a recunoscut totuși existența unor probleme reale în aprovizionarea cu energie pe malul stâng al Nistrului. Voronin, despre posibilitatea formării unui nou bloc electoral. Liderul Partidului Comuniștilor, Vladimir Voronin, a anunțat o posibilă coaliție a comuniștilor cu socialiștii și alte partide de stânga. Printre potențialii parteneri a menționat și partidul condus de Vasile Tarlev. Felicitări de Ziua Rusiei din Moldova. Politicienii moldoveni au avut reacții diferite cu ocazia Zilei Rusiei: · Igor Dodon (PSRM) i-a urat „prosperitate acestui partener important”. · Igor Grosu (PAS) le-a dorit rușilor să trăiască într-o societate liberă și „să nu primească pedepse pentru like-uri”. Grosu i-a îndemnat pe reprezentanții Blocului „Alternativa” să se concentreze pe lucru. Liderul PAS a solicitat membrilor „Alternativei” să lase criticile și să se dedice activității parlamentare, după ce aceștia au acuzat Comisia Electorală Centrală de subordonare față de putere și de blocarea opoziției. Grosu, șocat de rezultatele alegerilor din Boldurești. Președintele Parlamentului a declarat că este „șocat” de victoria fostului primar Nicanor Ciochină – acuzat că ar fi accident mortal un copil și a fugit de la fața locului. Grosu a precizat că, până la o decizie judecătorească definitivă, Ciochină are dreptul să candideze, însă votul alegătorilor l-a surprins profund. Moldova se alătură scutului digital al UE. Parlamentul a ratificat acordul de aderare la programul „Europa Digitală”, deschizând accesul la fonduri europene pentru consolidarea securității cibernetice a țării, în contextul creșterii numărului de atacuri informatice.
Centrul European al Consumatorului din Republica Moldova susține că numărul moldovenilor care călătoresc cu avionul crește de la an la an, iar odată cu el – și numărul situațiilor neplăcute în aeroporturi. În astfel de cazuri, Centrul subliniază că pasagerii au drepturi clare și pot solicita compensații între 250 și 600 de euro, cazare, mese sau rambursarea integrală a biletului.
Potrivit Centrului, în Republica Moldova, drepturile pasagerilor care călătoresc cu avionul sunt reflectate într-un regulament aprobat de Guvern și în Legea privind protecția consumatorilor. Regulamentul se aplică zborurilor care pleacă de pe teritoriul Republicii Moldova, indiferent de compania aeriană, precum și celor care sosesc din afara țării și sunt efectuate de operatori aerieni din R. Moldova. Pasagerii pot invoca aceste drepturi doar dacă au o rezervare confirmată pentru zborul respectiv și se prezintă la înregistrare la ora indicată în prealabil de compania aeriană sau, dacă ora nu este menționată, cu cel puțin 45 de minute înainte de plecarea zborului.
Centrul European al Consumatorului din Republica Moldova a precizat că regulamentul transpune prevederile unui regulament al Parlamentului European și al Consiliului, aplicabil în statele Uniunii Europene. Astfel, dacă, în calitate de pasager, aveți parte de o încălcare a drepturilor într-unul dintre statele UE, vă puteți apăra drepturile în aceleași condiții, conform celor descrise mai jos.
În ce condiții și la ce putem pretinde în cazul întârzierilor de zbor?
Centrul European al Consumatorului din R. Moldova susține că pasagerii au dreptul la compensații, informare despre drepturile lor, asistență și deservire atunci când zborul are o întârziere față de ora programată, după cum urmează:
două ore pentru zboruri de peste 1 500 de kilometri sau mai puțin;
trei ore sau mai mult pentru zboruri cuprinse între 1 500 și 3 500 de kilometri;
patru ore sau mai mult pentru zboruri mai lungi de 3 500 de kilometri.
Mărimea distanțelor de la Aeroportul Chișinău spre diferite destinații pot fi găsite aici, aici și aici.
În condițiile date, pasagerilor trebuie să li se ofere asistență sub formă de mese și băuturi răcoritoare, direct proporționale cu timpul de așteptare. În cazul în care noua oră de plecare este programată să fie cu cel puțin o zi mai târziu față de ora de plecare anunțată inițial, pasagerii au dreptul la cazare hotelieră (când este necesară o ședere de una sau mai multe nopți sau o ședere suplimentară fată de cea prevăzută de pasager), dar și la asigurarea transportului dintre aeroport și locul cazării. În cazul în care întârzierea este de cel puțin cinci ore, pasagerilor trebuie să li se ofere posibilitatea de rambursare, în termen de șapte zile, a întregului cost al biletului, la prețul de achiziție.
Potrivit Centrului, valoarea compensațiilor ce poate fi solicitată de la compania avia care deservește zborul poate varia de la 250 la 600 euro, iar valoarea dată poate fi redusă la jumătate în condițiile în care pasagerului i se propune o cursă alternativă în condițiile specificate în tabel:
Compensațiile se solicită de la compania care deservește zborul și se plătește în numerar, prin transfer bancar electronic, ordin de plată bancar sau cec bancar sau, cu acordul scris al pasagerului, în bonuri de călătorie și/sau alte servicii.
Ce drepturi avem și ce putem face în cazul anulării zborului?
Centrul European al Consumatorului din R. Moldova susține că în cazul anulării unui zbor, pasagerilor trebuie să li se ofere posibilitatea de a alege între:
rambursarea, în termen de șapte zile, a întregului cost al biletului, la prețul de achiziție;
redirecționarea, în condiții de transport comparabile, spre destinația finală, cât mai repede posibil;
redirecționarea, în condiții de transport comparabile, spre destinația finală, la o dată ulterioară, la alegerea pasagerului, sub rezerva existenței unor locuri disponibile.
La anularea zborului, pasagerii trebuie să beneficieze de asistență și deservire, inclusiv în eventualitatea unei redirecționări. De asemenea, pasagerii au dreptul să primească o compensație, cu următoarele excepții:
dacă au fost informați despre anulare cu cel puțin 2 săptămâni înainte de ora de plecare prevăzută;
dacă sunt informați despre anulare într-un interval cuprins între 14 și 7 zile înainte de ora de plecare prevăzută, și li se oferă o redirecționare care să le permită să plece cu cel mult 2 ore înainte de ora de plecare prevăzută și să ajungă la destinația finală cu mai puțin de 4 ore după ora de sosire prevăzută;
dacă sunt informați despre anulare cu mai puțin de 7 zile înainte de ora de plecare prevăzută și li se oferă o redirecționare care să le permită să plece cel târziu cu o oră înainte de ora de plecare prevăzută și să ajungă la destinația finală în mai puțin de 2 ore după ora de sosire prevăzută.
Valoarea compensațiilor la care pot pretinde pasagerii care au parte de zboruri anulate este reflectată în tabelul de mai jos:
Compensațiile se solicită de la compania care deservește zborul și se plătește în numerar, prin transfer bancar electronic, ordin de plată bancar sau cec bancar sau, cu acordul scris al pasagerului, în bonuri de călătorie și/sau alte servicii.
Potrivit Centrului, în momentul în care pasagerii sunt informați despre anulare, acestora trebuie să li se ofere explicații privind posibilitățile de transport alternative. Operatorul de transport aerian nu este obligat să plătească compensații dacă poate face dovada că anularea este cauzată de circumstanțe extraordinare, care nu au putut fi evitate în pofida adoptării tuturor măsurilor posibile. Sarcina dovedirii faptului că pasagerul a fost într-adevăr informat despre anularea zborului, cu indicarea momentului precis, revine operatorului de transport aerian.
Centrul a mai precizat că, în cazul anulării zborului, pasagerilor trebuie să li se ofere asistență sub formă de mese și băuturi răcoritoare, proporțională cu timpul de așteptare. În cazul unei redirecționări în care noua oră de plecare este programată la cel puțin o zi după ora de plecare inițială pentru zborul anulat, pasagerii au dreptul la cazare hotelieră (când este necesară o ședere de una sau mai multe nopți sau o ședere suplimentară față de cea prevăzută de pasager), precum și la asigurarea transportului dintre aeroport și locul cazării.
Cum procedăm când ne pomenim cu bagaje pierdute sau deteriorate
Centrul European al Consumatorului din R. Moldova a menționat că, în caz de pierdere sau deteriorare a bagajelor, pasagerul trebuie să se adreseze companiei aeriene cu care a călătorit, precum și reprezentanților biroului ”Lost and Found”, înainte de a părăsi zona de sosire. Personalul acestui serviciu îl va informa pe pasager cu privire la ordinea acțiunilor și procedurilor ulterioare. Totodată, în conformitate cu politica companiei aeriene, pasagerul are dreptul de a primi o despăgubire, urmare a depunerii unei reclamații la compania aeriană.
Potrivit Centrului, chiar dacă companiile aeriene sunt răspunzătoare pentru daunele aduse bagajelor pasagerilor (pierderi, deteriorări sau întârzieri), valoarea maximă a despăgubirii este limitată la 1 000 DST (Drepturi Speciale de Tragere), ceea ce reprezintă echivalentul a aproximativ 1 240 euro.