Andrei Mardari | NewsMaker

Întârzie compensațiile pentru unele gospodării? Ce spune ministrul Muncii și Protecției Sociale

Ministrul Muncii și Protecției Sociale Alexei Buzu a declarat că nu există întârzieri în cadrul programului de compensații. Precizarea a fost făcută după ce un jurnalist a menționat că „unele familii nu și-au primit compensațiile la lumină pentru luna ianuarie, deși s-au înregistrat pe platformă”. Oficialul a spus că „faptul că familiile s-au înregistrat nu înseamnă că toate urmează să beneficieze de compensații”. 

La conferința de presă din data de 11 februarie, ministrul a fost întrebat dacă sunt anumite întârzieri în cazul compensațiilor. „Unele familii nu și-au primit compensațiile la lumină pentru luna ianuarie, deși s-au înregistrat pe platformă”, a comunicat un jurnalist.

„Întârzieri nu avem. Compensațiile sunt disponibile începând cu 10 februarie. Faptul că familiile s-au înregistrat nu înseamnă că toate urmează să beneficieze de compensații. Deci, fiecare solicitant de compensații trebuie să înțeleagă dacă a fost admis să beneficieze de compensații și dacă acest lucru nu s-a întâmplat avem linia verde 0 8000 5000 sau să ne scrie pe [email protected] și noi vom încerca să clarificăm această situație”, a spus ministrul.

Potrivit lui Buzu, pentru luna noiembrie 2024 au beneficiat de compensații 634 de mii de gospodării, pentru decembrie – 680 de mii și pentru luna ianuarie 2025 – peste 705 mii de gospodării.

***

Începând cu 10 februarie sunt disponibile compensațiile în numerar pentru luna ianuarie din cadrul programului guvernamental „Ajutor la Contor”. „Avem o singură plată, dar două compensații”, a precizat ministrul Muncii și Protecției Sociale Alexei Buzu, adăugând că este vorba de compensația pentru încălzire și pentru electricitate. Detalii AICI.

În lunile următoare, compensația la electricitate se va regăsi în factură. Compensațiile vor fi acordate din banii oferiți de Uniunea Europeană. De compensații vor beneficia toate gospodăriile. „Dacă pentru ianuarie, o pensionară a primit o compensație de 1200 de lei… 1000 de lei se referă la compensația pentru încălzire, iar 200 de lei – la electricitate. Deci, pensionara în cauză va primi în următoarea lună 1000 de lei pentru încălzire, iar compensația de 200 de lei pentru electricitate va fi reflectată în factură”, a explicat ministrul Muncii și Protecției Sociale Alexei Buzu. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Austria vrea să interzică accesul la rețelele de socializare pentru copiii sub 14 ani

Austria ar putea interzice accesul la rețelele de socializare pentru copiii sub 14 ani. Guvernul de la Viena a anunțat vineri, 27 martie, că urmează să elaboreze un proiect de lege în acest sens, relatează Politico.

Executivul austriac a comunicat că va veni cu un proiect de lege privind interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru minorii sub 14 ani până la sfârșitul lunii iunie.

Vicecancelarul Andreas Babler a declarat că Guvernul caută să avanseze rapid cu o soluție „pentru că suntem conștienți că la nivelul UE va dura totuși ceva timp”.

Babler a spus că Guvernul dorește să introducă reguli concrete pentru platformele de social media și să urmărească, de asemenea, o restricție de vârstă la nivelul UE prin intermediul Legii serviciilor digitale (Digital Services Act).

Inițiativa autorităților austriece vine într-un moment în care Uniunea Europeană și statele membre ale blocului comunitar încearcă să găsească soluții pentru protejarea copiilor de efectele nocive ale rețelelor de socializare. Țări precum Spania, Franța, Danemarca și Portugalia deja avansează cu planuri de impunere a restricțiilor de vârstă.

Susținătorii afirmă că restricțiile legate de vârstă, care stabilesc un minim pentru cele mai adictive platforme de social media, sunt esențiale pentru protejarea sănătății fizice și mentale a copiilor.

De cealaltă parte, criticii susțin că interdicțiile sunt ineficiente și dăunătoare pentru intimitate, deoarece obligă utilizatorii să se verifice online.

De asemenea, comisarul pentru drepturilor omului al Consiliului Europei, Michael O’Flaherty, a declarat recent că asemenea interdicții nu sunt „nici proporționale, nici necesare”. El a subliniat că restricționarea accesului la rețelele sociale ridică „probleme legate de drepturile omului, deoarece un copil are dreptul de a primi informații la fel ca oricine altcineva”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: