jlc.md

Jumătate de litru de lapte pentru fiecare muncitor antrenat în salubrizarea și dezinfectarea străzilor capitalei

725 de muncitori ai întreprinderilor municipale, care sunt antrenați la lucrările de salubrizare și dezinfectare a orașului, vor primi, zilnic, câte jumătate de litru de fapte, fiecare. Anunțul a fost făcut de primarul Ion Ceban, pe pagina sa de Facebook. 

Edilul a precizat că propunerea a venit din partea asociației producătorilor de lapte.

„La fel, le suntem recunoscători tuturor angajaților din cadrul subdiviziunilor, care supunându-se riscului, ies la muncă și întreprind toate măsurile pentru a minimaliza numărul îmbolnăvirilor prin coronavirus. Sunt oamenii care pe timp de noapte, sau dimineața devreme și pe parcursul zilei întreprind o muncă enormă contribuind la menținerea curățeniei dar și la dezinfectarea orașului. Toate persoanele vor fi remunerate”, a scris Ceban.

https://www.facebook.com/i.ceban.public/posts/578090906128122

Precizăm că serviciile de profil ale Primăriei Chișinău desfășoară lucrări zilnice de salubrizare manuală și mecanizată a străzilor centrale și secundare, a stațiilor de așteptare a transportului public, precum și a curților de blocuri, în contextul pandemiei de COVID-19.

De la izbucnirea focarului, în Republica Moldova au fost înregistrate 423 de cazuri de COVID-19. Premierul Ion Chicu a precizat că printre cei infectați sunt 84 de lucrători medicali (nu doar medici dar și felceri, șoferi de ambulanță, etc).

De la izbucnirea focarului, 23 de persoane au fost declarate vindecate, iar 5 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Număr record de participanți la marșul LGBT de la Budapesta, în ciuda interdicției autorităților

La Budapesta a avut loc, sâmbătă, marșul anual al comunității LGBT, în pofida interdicției impuse de poliție și a opoziției guvernului condus de Viktor Orbán. Organizatorii Pride-ului au anunțat un număr record de participanți în acest an, transmite BBC.

Zeci de mii de oameni au ieșit sâmbătă, 28 iunie, pe străzile Budapestei, fluturând steaguri în culorile curcubeului. Potrivit estimărilor organizatorilor, la marș au participat între 180.000 și 200.000 de persoane.

„Este greu de estimat, pentru că niciodată nu au fost atâția oameni la Pride-ul din Budapesta”, a declarat președinta Budapest Pride, Viktória Radvány.

Cu o zi înainte de marș, Viktor Orbán a amenințat în direct la televiziune cu „consecințe legale” pentru organizatorii și participanții la manifestație. Conform legii, organizatorii riscă până la doi ani de închisoare, iar participanții – amenzi de până la 500 de euro. Cu toate acestea, premierul a declarat că marșul nu va fi dispersat.

La începutul lunii, poliția anunțase că va respecta ordinul guvernului și va interzice desfășurarea marșului. Primarul Budapestei, Gergely Karácsony, a încercat să ocolească legea, afirmând că marșul se va desfășura ca eveniment municipal, care, potrivit lui, nu necesită autorizație.

***

În martie 2025, parlamentul Ungariei a adoptat un proiect de lege care interzice desfășurarea anuală a Pride-ului LGBT. În același timp, deputații au autorizat poliția să folosească sisteme de recunoaștere facială pentru a identifica participanții la proteste neautorizate. Proiectul a fost prezentat în parlament de coaliția de guvernare. 136 de deputați au votat pentru interdicție, iar 27 – împotrivă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: