monitorulcj.ro

La ce oră ajunge focul haric la Chișinău? Precizările celor două mitropolii, a Moldovei și a Basarabiei 

Focul haric va ajunge la Chișinău în seara zilei de sâmbătă. Mitropolia Moldovei îl va aduce în scuarul catedralei mitropolitane între orele 19:00 – 20:00. Iar Mitropolia Basarabiei îl va întâmpina la Aeroportul Chișinău și va efectua o „procesiune de primire a sfintei lumini” aproximativ la ora 20:00. Ulterior va împărți focul într-o biserică din centrul capitalei. 

Mitropolia Moldovei a declarat că focul haric, de la Ierusalim, va ajunge în scuarul catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chişinău în seara zilei de 4 mai între orele 19:00 – 20:00. De aici, focul va fi împărţit preoţilor şi credincioşilor. „Sfânta Lumină va ajunge în toate Parohiile și Mănăstirile din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova”, au adăugat reprezentanții Mitropoliei.

Mitropolia Basarabiei a menționat că șeful bisericii, Petru, alături de o delegație va participa la „procesiunea de primire a sfintei lumini”, care va avea loc la Aeroportul Chișinău, aproximativ la ora 20:00. Ulterior, delegația se va îndrepta spre paraclisul mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” de pe strada 31 August 1989. De aici, focul va fi împărțit „preoților din fiecare protopopiat și parohie a Mitropoliei Basarabiei, enoriașilor și oficialilor prezenți la procesiune”.

În 2024, Paștele ortodox este marcat pe 5 mai. Focul haric va fi adus în Republica Moldova separat de către cele două mitropolii. Prima care a anunțat că aduce focul a fost Mitropolia Moldovei, adăugând că organizează și un pelerinaj în Israel. Detalii AICI. Ulterior, și Mitropolia Basarabiei a anunțat că va aduce focul în Republica Moldova, de la Ierusalim. Mitropolia spunea că aceasta va fi adus de o aeronavă specială. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Zeci” de blocuri, preluate la Buiucani de o asociație, fără acordul locatarilor? CNA și Procuratura – sesizate. Reacția Primăriei

Fracțiunea PAS din Consiliul Municipal Chișinău acuză că cel puțin 45 de blocuri locative din sectorul Buiucani ar fi fost preluate abuziv de asociații de proprietari create fără acordul locatarilor, într-o schemă calificată drept „atac raider” coordonată de persoane apropiate primarului Ion Ceban. Drept urmare, PAS va depune denunțuri la Procuratura Generală și Centrul Național Anticorupție și va solicita un audit al tuturor asociațiilor constituite în 2025-2026. Informațiile au fost făcute publice pe 16 martie, la o conferință de presă. În replică, reprezentanții Primăriei spun că autoritățile cunosc situația și analizează datele.

Schema și persoanele implicate

Vicepreședintele fracțiunii PAS din CMC, Dumitru Ivanov, a prezentat detaliile: în perioada mai-decembrie 2025 au fost înregistrate cel puțin cinci asociații de proprietari administrate de doar două persoane, care au preluat gestionarea a mii de apartamente fără adunări generale. Locatarii s-au trezit cu anunțuri în scările blocurilor prin care erau informați că o nouă asociație le va prelua administrarea, iar întreprinderea municipală a anunțat concomitent rezilierea contractelor cu Termoelectrica și Apă-Canal Chișinău, punând mii de familii în fața riscului de a rămâne fără apă caldă și căldură în plină iarnă.

„Înseamnă că vă puteți trezi de mâine că veți plăti bani unei asociații pe care nu ați ales-o. Mai mult, poate să apară riscul de înstrăinare a spațiilor comune din blocurile dumneavoastră, precum subsoluri, mansarde sau spații tehnice”, a avertizat Ivanov.

Deputatul Lilian Carp, președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, a declarat că întreprinderea municipală Infocom — care deține baza de date despre aproape întreg fondul locativ al Chișinăului — este condusă de o persoană numită de Ion Ceban, iar un angajat al aceleiași instituții apare ca reprezentant al asociațiilor care preiau blocurile. Pretorul sectorului Buiucani, Vasile Moroi, membru în Consiliul Național al MAN, ar fi găzduit ședințe privind aceste asociații la care au participat persoane cu legături la conducerea Infocom.

„Cetățenii au fost informați doar despre constituire, fără a participa nemijlocit la procesul de formare a acestor asociații. Al doilea indiciu ține de posibile conflicte de interese”, a declarat Carp.

Ce pot face locatarii

Zinaida Popa a precizat că articolul 79 din Legea cu privire la condominiu permite locatarilor să se disocieze și să înregistreze o asociație proprie.

„În condițiile în care vă treziți că s-a înregistrat o asociație fără voia dumneavoastră sau doar în baza a cinci semnături ale unor vecini induși în eroare, aveți posibilitatea să mergeți la ASP și să înregistrați o asociație a blocului”, a precizat Popa.

Sesizări la CNA și Procuratura Generală au fost depuse și din partea partidului „Democrația Acasă”. Tot pe 16 martie, liderul PDA, Vasile Costiuc, a declarat că a discutat cu locuitori din sectorul Buiucani revoltați de înregistrarea unor asociații de administrare a blocurilor de pe strada Alba Iulia, și că aceștia i-au înmânat o petiție semnată de locatari care neagă că ar fi semnat pentru aceste asociații. Luni, Costiuc a primit în audiență reprezentanții locuitorilor și a depus adresările la organele de drept. Partidul anunță că va merge în instanță pentru a cere anularea înregistrării asociațiilor contestate.

„Oamenii care au fost prezenți au spus-o clar — n-au semnat o parte dintre ei pentru aceste asociații. Ei consideră că în spatele acestor asociații înregistrate foarte dubios se află interese foarte concrete ale unor persoane care au utilizat semnăturile unor persoane mai puțin conștiente”, a declarat deputatul.

Reacția Primăriei

Purtătorul de cuvânt al Primăriei, Vasile Chirilescu, a declarat pentru NewsMaker că situația este cunoscută și că informațiile urmează să fie sistematizate. 

„Cunoaștem situația cu locatarii din sectorul Buiucani. Pretura a fost de mai multe ori la fața locului. Urmează să fie sistematizate informațiile și vom veni cu detalii”, a spus acesta.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: