Facebook/Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

La USM ar urma să fie transferați circa 600 de studenți ai unei universități din Harkov

La Universitatea de Stat din Moldova (USM) ar urma să fie transferați circa 600 de studenți străini care învață la o universitate din Harkov, Ucraina. Subiectul a fost discutat, la Chișinău, de ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun cu rectorul Universității Naționale „V. N. Karazin” din Harkov Tatiana Kaganovska. Potrivit Chișinăului, posibilitatea transferului ar asigura studenților străini condiții sigure de instruire. 

Reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova au comunicat despre o întrevedere a ministrului Dan Perciun cu rectorul Universității Naționale „V. N. Karazin” din Harkov Tatiana Kaganovska. La întâlnire a participat inclusiv rectorul Universității de Stat din Moldova Igor Șarov.

„Părțile au abordat subiectul privind inițierea unor programe comune de studii în domeniile: științe ale educației, drept, științe economice, tehnologii ale informației și comunicațiilor. De asemenea, oficialii s-au referit și la posibilitățile de participare a cercetătorilor moldoveni și ucraineni în proiecte internaționale comune de cercetare”, au precizat reprezentanții Ministerului de la Chișinău.

Se menționează că un alt subiect al discuțiilor a fost posibilitatea transferării la Universitatea de Stat din Moldova a circa 600 de studenți străini care învață la Universitatea Harkov „pentru a le asigura acestora condiții sigure de instruire”. În acest context, Ministerul Educației de la Chișinău a precizat că Universitatea din Harkov este printre primele 750 de universități din lume.

Potrivit reprezentanților USM, începând cu luna septembrie a acestui an, în instituția de învățământ urmează să vină studenți din China. „Ei vor studia trei specialități de studii economice, un program de IT și unul – pedagogie. Cursurile vor fi predate în limba engleză, de către profesorii USM și cei de la Universitatea Națională V.N. Karazin din Harkov. Studiile se vor desfășura în sălile de curs și laboratoarele USM”, au comunicat reprezentanții Universității.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Chicu explică de ce a șters postarea în care a „mulțumit” Rusiei pentru dronele care au survolat Moldova

Deputatul „Alternativa” Ion Chicu susține că a șters postarea de pe Facebook în care se „mulțumea” Rusiei pentru survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova – mesaj ironic în rusă, conceput ca fiind din numele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) – pentru că ar fi fost interpretată greșit. El a spus că cei mai mulți internauți ar fi citit traducerea automată a platformei, în care nu mai apărea partea care atribuia declarația formațiunii de guvernământ, și s-a înțeles că el ar fi recunoscător că drone rusești au încălcat spațiul aerian național. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 2 iunie a emisiunii „Есть вопросы” de pe NewsMaker.

Am scris în rusă (postarea – n. r.), din numele PAS. Vă amintiți cum au împânzit țara în campania electorală cu aceste panouri galbene? Scriau ceva și semnau „PAS”. Exact așa am scris și eu. Ideea era că dronele rusești, toate aceste provocări, îi ajută pe cei de la PAS, deoarece ei își construiesc politica pe rusofobie. (…) Ulterior, peste câteva minute văd că vin reacții, mi-au fost trimise capturi de ecran. Se pare că majoritatea alor noștri nu cunosc limba rusă, iar dedesubt apare traducerea în limba română, deja fără mențiunea că a fost din numele PAS. Și reiese că Chicu se bucură de drone. Iar atunci când tu înțelegi că oamenii nu înțeleg și interpretează greșit, clar că ștergi. (…) Clar că PAS a folosit acest lucru”, a declarat Ion Chicu.

Amintim că, pe 13 mai, pe fondul invaziei ruse din Ucraina, o dronă a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, intrând din direcția Ucrainei și traversând țara de la nord la sud, de la raionul Ocnița până în zona Giurgiulești. Spațiul aerian a fost temporar închis, iar Ministerul Afacerilor Externe a condamnat incidentul, calificându-l drept „o încălcare inadmisibilă a suveranității și integrității teritoriale” a Moldovei.

În acest context, Ion Chicu a publicat pe Facebook un mesaj cu textul: „Ne exprimăm recunoștința profundă Rusiei pentru încălcările frecvente ale spațiului nostru aerian de către Shahed-urile voastre. Faceți o treabă grozavă cu noi!”, semnat „/PAS/”. La scurt timp, însă, parlamentarul a șters publicația. Ulterior, el a declarat că postarea reprezenta o ironie la adresa PAS, nu o mulțumire reală adresată Rusiei.

Postarea a generat un val de reacții critice. Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, a condamnat mesajul în cadrul ședinței plenare din 14 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: