Andrei Mardari | NewsMaker

LIVE Cum a acționat poliția după ce judecătoarea în dosarul Guțul a fost amenințată. Șeful IGP oferă detalii

Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, susține un briefing de presă. Anterior, IGP a anunțat că acesta va vorbi despre acțiunile întreprinse de instituțiile de drept într-un caz de amenințări în adresa unei judecătoare și membre a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Amintim că, pe 6 august, președintele CSM, Sergiu Caraman, a anunțat că, în ultimele luni, s-au intensificat cazurile de intimidare și amenințare la adresa judecătorilor și a unor membri ai instituției. Totodată, el a făcut referire la cazul judecătorului care a examinat dosarul penal intentat împotriva bașcanei Evghenia Guțul, care a fost condamnată în ajun la 7 ani de închisoare pentru finanțarea ex-Partidului „ȘOR”.

Acest judecător a fost suspus, câteva luni de zile, unor presiuni și amenințări constante. (…) Acestea includ mesaje de amenințare cu moartea, trimiterea de fotografii macabre cu persoane asasinate, decapitate, apeluri telefonice repetate, inclusiv pe timpul nopții”, a declarat Caraman.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zn.ua

Trump amenință că asupra Iranului „se va dezlănțui iadul” în 48 de ore

Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat că asupra Iranului, cu care se află în război, „se va dezlănțui iadul”, dacă nu va încheia un acord de pace în următoarele 48 de ore. Avertismentul a fost lansat sâmbătă, 4 aprilie, pe platforma Truth Social.

Vă amintiți când i-am dat Iranului 10 zile să facă o înțelegere sau să deschidă Strâmtoarea Ormuz. Timpul se scurge – 48 de ore înainte de a se dezlănțui tot iadul asupra lor. Slavă Domnului!”, a declarat Donald Trump.

Amintim că, pe 3 aprilie, The Wall Street Journal a scris, citând surse, că tentativa de a încheia un acord de armistițiu între SUA și Iran, cu medierea Pakistanului, a eșuat. Reprezentanții Iranului au declarat că nu intenționează să poarte negocieri cu partea americană la Islamabad și consideră inacceptabile cerințele pe care Washingtonul le înaintează pentru încheierea unui acord de pace. La rândul său, Iranul, potrivit experților, formulează condiții de încetare a războiului care sunt în mod deliberat imposibil de acceptat pentru SUA.

Într-o declarație din 1 aprilie, Donald Trump spunea că problema reglementării trecerii navelor prin strâmtoarea Ormuz ar trebui să fie preluată de statele cel mai interesate, iar Statele Unite ale Americii sunt doar dispuse să le ofere sprijin. Totuși, două zile mai târziu, Trump a afirmat că SUA mai au nevoie de puțin timp și că vor putea „fără dificultate” să deschidă strâmtoarea, „să ia petrolul și să facă avere”.

Mai mulți experți, intervievați de Reuters, au subliniat că o tentativă de a deschide Strâmtoarea Ormuz prin forță ar putea duce la prelungirea semnificativă a războiului cu Iranul, pe care Donald Trump estimează că îl poate încheia în câteva săptămâni. Potrivit serviciilor de informații americane, este puțin probabil ca Iranul să redeschidă voluntar în viitorul apropiat strâmtoare pentru circulația navelor, întrucât controlul asupra acesteia reprezintă pentru Teheran singura pârghie reală de influență asupra SUA.

***

SUA și Israelul au lansat pe 28 februarie atacuri aeriene împotriva Iranului, declanșând actualul război, care are reverberații în întreg Orientul Mijlociu din cauza loviturilor de represalii ale regimului de la Teheran. Oficialii americani susțin că scopul conflictului militar este distrugerea arsenalului de rachete balistice, flotei maritime și programului nuclear al Iranului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: