Денис Боршевич / NewsMaker

LIVE Protestul patentarilor la Guvern. Secretarul de stat, huiduit de manifestanți

Deținătorii de patente protestează în aceste momente în fața Guvernului Republicii Moldova. De menționat că în fața protestatarilor a venit Viorel Garaz, secretarul de stat la Ministerul Economiei.

„Noi vrem patentă, nu vrem vorbe goale”, scandează manifestanții.

UPDATE: Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării Dumitru Alaiba susține că aproximativ 200 de de deținători de patentă în comerț au venit, pe 26 iunie, în fața Guvernului pentru a protesta. Oficialul a spus că înțelege „neliniștea lor” și că se face o reformă „care trebuia făcută încă în anul 2000”.

Денис Боршевич / NewsMaker
Денис Боршевич / NewsMaker
Денис Боршевич / NewsMaker
Денис Боршевич / NewsMaker

De precizat că pe 1 iulie expiră valabilitatea patentelor. În ultimii ani, autoritățile au promis de mai multe ori să interzică comerțul în bază de patentă și să oblige comercianții să adopte o nouă formă de activitate, introdusă încă în 2017. Astfel, deținătorii de patentă vor trebui să treacă la forma de activitate de antreprenor independent.

Antreprenoriatul independent este o nouă formă de organizare a activității antreprenorilor mici, care se ocupă cu comerțul cu amănuntul. Spre deosebire de patentă, antreprenoriatul independent prevede obligativitatea deținerii unei case de marcat și emiterea cecurilor. În acest caz și cifra de afacere anuală a unui comerciant este mai mare: pentru deținătorii de patentă aceasta constituie 300 de mii de lei pe an, iar în cazul unui antreprenor independent – 1,2 milioane de lei pe an.

Dacă taxa pentru patentă a variat între 200 și 700 de lei lunar, antreprenorul independent va trebui să achite 1% din volumul de vânzări, dar nu mai puțin de 3000 de lei pe an. „Patenta costa de la 3000 de lei pe an și am decis ca plata pentru antreprenoriatul independent să nu fie mai mare”, a declarat Dumitru Alaiba, pentru NM.

Conform celor mai recente date statistice, în Moldova mai sunt 4200 de deținători de patentă. Toți sunt mici întreprinzători, care se ocupă în mare parte cu comerțul în piețe.

Pe 23 iunie, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării Dumitru Alaiba declara că zilele următoare deținătorii de patentă vor primi prin poștă, acasă, materiale informative despre tranziția la activitatea independentă. Alaiba a declarat că nu înțelege cum ar arăta un compromis pe subiectul aparatului de marcat. Astfel, el a ținut să adauge că acesta rămâne obligatoriu și le-a sugerat celor vizați să se obișnuiască cu ideea.

Citește articolul NM: Deținătorii de patentă, obligați să treacă din iulie la antreprenoriat independent. Care este procedura?


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

picusonline.it

Sezonul de vânătoare a început. Regulile pentru cei care vor să desfășoare activitatea în zona de frontieră

În perioada 15 august – 31 martie 2026 se desfășoară sezonul de vânătoare. Astfel, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a publicat un mesaj în care reamintește tuturor vânătorilor că activitatea, în zona de frontieră, este permisă doar cu respectarea normelor legale.

Potrivit IGPF, accesul în zona de frontieră în scop de vânătoare este permis doar pe baza unui aviz emis de Poliția de Frontieră. Cererea se depune electronic prin sistemul informațional „e-Permis”. Documentul, care este obligatoriu inclusiv pentru rezidenții din zonă, este transmis pe poșta electronică indicată de solicitant, după examinarea cererii, și confirmă sectorul și perioada autorizată pentru vânătoare.

Vânătorii trebuie să respecte strict limitele sectorului și termenul de valabilitate indicat în aviz. Conform legislației, vânătoarea este interzisă pe o lățime de 1 000 metri de la linia frontierei spre interiorul țării, iar tragerea cu arma sau urmărirea vânatului peste frontieră sunt strict interzise. De asemenea, activitatea este permisă doar în timpul zilei.

Totodată, deținătorii avizului au obligația să anunțe Sectorul Poliției de Frontieră înainte și după desfășurarea vânătorii și să colaboreze cu autoritățile, prezentând documentele la cerere.

Poliția de Frontieră recomandă tuturor vânătorilor să se informeze în prealabil despre reglementările legale disponibile pe www.legis.md și să utilizeze platforma „e-Permis” pentru solicitarea avizului și transmiterea notificărilor. Respectarea acestor reguli asigură desfășurarea activităților de vânătoare în condiții de siguranță și protejarea integrității frontierei de stat”, a transmis IGPF.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: