Скриншот

Lukoil pierde infrastructura petrolieră de la Aeroport. Munteanu: În 20 de zile, statul va deveni proprietar

Republica Moldova va prelua infrastructura petrolieră aeroportuară de la compania „Lukoil-Moldova”, în termen de 20 de zile. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu într-un videoclip publicat pe rețelele de socializare.

Alexandru Munteanu a comunicat că Consiliul pentru examinarea investițiilor în domeniile de importanță pentru securitatea statului a decis pe 15 decembrie să refuze aprobarea activității investiționale a „Lukoil-Moldova” pe teritoriul țării noastre și de a reveni la situația anterioară anului 2005, când au fost preluate bunurile complexului petrolier „Aeroport”. Companiei i-a fost acordat un termen de 20 de zile pentru ale transmite în proprietatea statului.

Premierul a menționat că hotărârea Consiliului vine ca consecință a neîndeplinirii de către companie „a mai multor cerințe” stabilite în mai 2024.

Ca urmare a deciziei de azi – de revenire la situația de dinainte de 2005 – în 20 de zile statul Republica Moldova va deveni proprietarul infrastructurii petroliere aeroportuare. Această decizie este necesară pentru asigurarea unei funcționări nepericlitate a furnizării de petrol pentru aeronave, precum și pentru protejarea securității naționale și a obiectelor de infrastructură critică”, a spus șeful Guvernului.

Amintim că Aeroportul Internațional Chișinău a preluat în administrare, cu titlu gratuit, terminalul petrolier al companiei Lukoil, în baza unui contract de comodat semnat pe 12 noiembrie. Procesul de predare-primire a avut loc a doua zi, pe 13 noiembrie.

Pe 20 noiembrie, Aeroportul Internațional Chișinău a preluat integral procesul de alimentare a aeronavelor, activitate care era până atunci realizată de compania „Lukoil-Moldova”. Decizia a survenit după ce Autoritatea Aeronautică Civilă a autorizat aeroportul să furnizeze combustibil de tip JET A-1, în urma preluării temporare a terminalului petrolier.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Valul de scumpiri la carburanți ajunge în Parlament: patru șefi de instituții, chemați la audieri

La Parlament vor avea loc audieri publice pe tema „Situația de pe piața carburanților din Republica Moldova”. Va fi audiată conducerea Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), a Consiliului Concurenței, a Ministerului Finanțelor și a Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR). Audierile se vor desfășura pe 8 aprilie pe platforma Comisiei economie, buget și finanțe.

Președintele Comisiei economie, buget și finanțe din Parlament, Radu Marian, a anunțat că audierile vor avea loc pe 8 aprilie, începând cu ora 11:30. „Vor fi invitați și audiați conducerea ANRE, Consiliului Concurenței, Ministerului Finanțelor și MIDR”, a declarat parlamentarul.

Potrivit unui anunț al Parlamentului, la audierile publice pe tema „Situația de pe piața carburanților din Republica Moldova” se vor evalua „modul de formare a prețurilor, nivelul de concurență, impactul asupra consumatorilor și eficiența mecanismelor de reglementare și monitorizare”.

Potrivit sursei citate, în timpul audierilor, instituțiile responsabile vor prezenta informații despre: evoluția prețurilor la carburanți și factorii determinanți ai acestora; mecanismele de stabilire și reglementare a prețurilor; volumul importurilor și structura pieței carburanților; stocurile de produse petroliere și securitatea aprovizionării; cadrul normativ aplicabil și eventualele necesități de ajustare; impactul asupra consumatorilor și mediului de afaceri; impactul asupra sectorului transportului rutier, inclusiv asupra tarifelor pentru transportul de pasageri și evoluția scumpirilor la bilete; provocările identificate și măsurile planificate pentru perioada următoare.

Părțile interesate să participe la audieri trebuie să confirme participarea la adresa electronică: [email protected].

***

Preţurile carburanţilor în Republica Moldova au început să crească semnificativ după izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu, la sfârşitul lunii februarie. Despre ce se întâmplă pe piaţa produselor petroliere, cum va afecta acest lucru economia Moldovei şi dacă ar trebui să ne așteptăm la o creștere în lanț a prețurilor la toate produsele – aflați în materialul NM.

Pe 6 aprilie 2026, benzina A95 costă 29,75 lei/litru, iar motorina – 33,80 lei/litru. Spre comparație, pe 2 martie 2026, motorina costa 20,87 lei/litru.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: