parlament.md

Mai multă transparență. Legea „deoffshorizării” a fost votată în lectură finală

Parlamentul a votat în lectura a II-a așa-numitul proiect al legii „deoffshorizării”. Acesta are drept scop prevenirea spălării banilor și asigurarea transparenței fondurilor, precum și implementarea angajamentelor din Acordul de Asociere.

Astfel, au fost stabilite restricții de participare la proceduri de privatizare, parteneriat public-privat, achiziții publice și concesiuni de lucrări și servicii pentru persoanele juridice fondate de subiecți din jurisdicții care nu respectă standarde internaționale de transparență, persoanele juridice în componența cărora figurează, direct sau indirect, persoane înregistrate sau cu reședință în astfel de jurisdicții.

Proiectul de lege prevede modificări ce vizează definirea noțiunilor de participant la privatizare, ofertant în domeniul parteneriatului public-privat, operator economic, participant la procedurile de achiziție publică, precum și la concesiunile de lucrări și servicii.

”Legea deoffshorizării urmărește să ajusteze cadrul legislativ național în vederea asigurării implementării eficiente și comprehensive a angajamentelor asumate de Republica Moldova în domeniul prevenirii spălării banilor și asigurarea transparenței fondurilor, inclusiv angajamentele din Acordul de Asociere”, se menționează în nota informativă a proiectului de lege.

Parlamentul a modificat următoarele acte legislative: Legea privind administrarea și deetatizarea proprietății publice, Legea cu privire la parteneriatul public-privat, Legea privind achizițiile publice, Legea cu privire la concesiunile de lucrări și concesiunile de servicii.

Guvernul urmează să aprobe metodologia de stabilire a jurisdicțiilor ce nu implementează standarde internaționale de transparență, precum și lista acestora.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Vinerea protestelor. Fermieri din trei raioane își scot tractoarele pe trasee; imagini de la Fălești VIDEO

Pe 12 iunie, fermieri din trei raioane protestează. Agricultorii din raionul Fălești s-au adunat pe drumul național Sculeni-Fălești, la intrarea în orașul Fălești, inclusiv cu tractoare.

Potrivit imaginilor, fermierii din Fălești au staționat cu utilajele pe marginea carosabilului.

La protestul din Fălești este prezent și Serghei Ivanov, deputat al fracțiunii „Partidul Nostru”. „Nu încercați să testați răbdarea fermierilor”, a declarat acesta.

Protestul din Fălești se desfășoară pe fondul claxoanelor manifestanților.

Menționăm că pentru ziua de 12 iunie și-au programat proteste fermieri din Fălești, Cahul și Rezina. Acțiunile au fost planificate între 9:00 și 14:00.

Potrivit Asociației „Forța Fermierilor”, care a anunțat protestele, fermierii vor solicita plăți directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase din 2027, menținerea condițiilor fiscale actuale în contextul majorării TVA la 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea accizei la motorină folosită pentru lucrări agricole în proporție de 100%, începând cu anul 2026. Potrivit Asociației, fermierii din raionul Cahul vor înainta, pe lângă cele trei solicitări, și o revendicare specifică regiunii de sud – ca zona să fie recunoscută drept defavorizată.

Ministerul Agriculturii a declarat că respectă dreptul fermierilor de a protesta. În același timp, a menționat că a prezentat deja măsuri aflate în implementare sau în pregătire în contextul solicitărilor înainte de aceștia. Potrivit Ministerului, subiectele ce țin de politica fiscală în agricultură, inclusiv cota TVA, restituirea TVA și compensarea accizei la motorină, sunt analizate de Ministerul Finanțelor în contextul unei politici fiscale mai largi, care trebuie să țină cont inclusiv de posibilitățile financiare ale statului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: