Inquam Photos/Octav Ganea

Maia Sandu, despre alegerile parlamentare din România: „Noi susținem PNL!”

Maia Sandu a îndemnat locuitorii Republicii Moldova care dețin cetățenia României să participe activ la alegerile parlamentare din țara vecină. Aceasta a precizat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) pe care îl va mai conduce timp de câteva săptămâni face parte din aceeași familie europeană cu Partidul Național Liberal (PNL) din România și, respectiv, își manifestă susținerea pentru această formațiune.

În cadrul conferinței de presă din 30 noiembrie, Maia Sandu a precizat că va rămâne în funcția de președintă a PAS timp de încă câteva săptămâni și își va suspenda statutul de membru de partid după învestirea sa în calitate de președintă a țării, pe 24 decembrie. Ea a îndemnat alegătorii din Republica Moldova care dețin cetățenia României să se prezinte la secțiile de votare, dar să nu uite de respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii pandemiei de coronavirus.

„Într-adevăr, în Republica Moldova locuiesc mulți cetățeni care au cetățenia României. Îndemnul meu este să meargă la vot, să se protejeze, să poarte mască și să respecte regulile, dar să meargă la vot. Timp de câteva săptămâni mai sunt președinta PAS, iar PAS face parte din aceeași familie europeană cu PNL și în mod firesc, noi susținem PNL în aceste alegeri”, a declarat Maia Sandu.

Lidera PAS a fost întrebată de jurnaliști ce părere are despre faptul că fostului președinte al României, Traian Băsescu, i-a fost retrasă cetățenia Republicii Moldova.

„Din câte țin minte, există o decizie finală la CSJ pe dosarul înaintat de Băsescu împotriva lui Igor Dodon. Respectiv, domnul Băsescu ar trebui să reia procedura și să depună actele de la început, pentru a-i fi redată cetățenia”, a declarat Maia Sandu.

***

Alegerile parlamentare din România vor avea loc pe 5 și 6 decembrie. Pe teritoriul Moldovei vor fi deschise 30 de secții de votare, inclusiv 7 la Chișinău. Acestea vor fi deschise de la ora 7:00 la 21:00, însă dacă numărul alegătorilor va fi prea mare, programul ar putea fi prelungit.

PNL România este condus de actualul premier al României, Ludovic Orban.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MAI confirmă că printre sportivii opriți luni la frontieră se aflau minori: de ce au fost necesare măsurile

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a confirmat că printre sportivii cărora li s-a refuzat luni, 23 iunie, intrarea în Republica Moldova se aflau și minori. Potrivit ministrei, decizia a fost luată din motive de securitate, întrucât adolescenții „nu au putut prezenta dovezi clare privind scopul vizitei, identitatea însoțitorilor și organizatorul evenimentelor la care urmau să participe”.

Ministra a făcut precizările pentru presă înainte de ședința Guvernului. Aceasta a fost întrebată de jurnaliști dacă printre sportivii opriți luni la frontieră se aflau și minori – un subiect intens exploatat de opoziție și de canalele afiliate acesteia, mai ales după ce au apărut video cu sportivi români care au declarat că au fost opriți la vamă fără explicații, deși aveau toate documentele în regulă.

Ministra a precizat că e vorba despre două cazuri. Într-unul sunt vizate echipe de sportivi la categoria juniori, cărora într-un final li s-a permis intrarea. În alt caz, e vorba despre minori care nu au putut prezenta informații clare despre competițiile la care urmau să participe.

„Referitor la video-urile apărute în spațiul public, trebuie să delimităm două aspecte. Primul e despre echipele de sportivi la categoria juniori, care, de fapt, au fost admiși și ei au intrat în țară pentru că aveau un scop și o dovadă clar definită. Și avem o situație prin care copiii au fost folosiți. Este vorba de situația în care nu a fost confirmată dovada clară unde vin, cine este însoțitorul acestor copii și organizatorul evenimentelor la care vor participa. În acest sens nu li s-a permis intrarea în R. Moldova”, a declarat Daniella Misail-Nichitin presei.

Precizăm că, în cursul zilei de ieri, reprezentanți ai opoziției și canale afiliate acestora au publicat pe rețelele de socializare mai multe înregistrări video cu sportivi — inclusiv din România — care ar fi fost opriți la frontieră sau reținuți la punctul vamal. Deputatul și membrul MAN, Gaik Vartanean, a declarat că printre cei întorși s-ar afla și minori din Georgia, Lituania și România.

Amintim că 195 de persoane „cu risc sporit pentru securitatea națională” au încercat să intre în Republica Moldova pentru a participa la controversatul campionat de kickboxing organizat de Primăria Chișinău, însă accesul acestora a fost blocat. Din acest număr, Poliția de Frontieră a aplicat măsura de neadmitere pe teritoriul țării pentru 19 persoane, iar altor 176 li s-a refuzat îmbarcarea spre Republica Moldova, în urma schimbului de informații și a cooperării internaționale. Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, majoritatea celor vizați veneau din Federația Rusă și Belarus. Detalii – AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: