presedinte.md

Maia Sandu, discuție telefonică cu președinta Georgiei: „Moldova este alături de toți georgienii care luptă pentru un viitor european”

Președinta Maia Sandu a avut o discuție la telefon cu președinta Georgiei, Salome Zurabișvili. Subiectul conversației a fost alegerile parlamentare din Georgia. „Moldova este alături de toți georgienii care luptă pentru libertate și un viitor european”, a comunicat Sandu în contextul discuției cu Zurabișvili.

Maia Sandu a scris pe o rețea de socializare că a avut o conversație, pe 28 octombrie, cu Salome Zurabișvili.

„Moldova este alături de toți georgienii care luptă pentru libertate, democrație și un viitor european”, a scris Maia Sandu pe o rețea de socializare.

Alegerile parlamentare din 26 octombrie erau considerate cele mai importante din istoria țării, pentru a determina dacă Georgia se va îndrepta spre Occident sau va rămâne în sfera de influență a Rusiei. În decembrie 2023, Georgia a obținut statutul de țară candidat la Uniunea Europeană, însă procesul a fost înghețat câteva luni mai târziu, după ce Parlamentul a adoptat așa-numita „lege privind transparența influenței străine”, care obligă instituțiile să se înregistreze ca „agenți străini” dacă primesc peste 20% din finanțare din străinătate. Legea, care a fost elaborată de „Visul Georgian” – formațiune considerată pro-rusă, este asemănătoarea cu cea care este în vigoare în Rusia. 

La scrutinul parlamentar, populația a ales între partidul de guvernământ „Visul Georgian”, considerat pro-rus, și opoziția pro-occidentală. Potrivit instituției electorale a țării, „Visul Georgian” a câștigat alegerile cu 53,9% din voturi. În parlament au intrat încă patru entități politice din opoziție: „Coaliția pentru Schimbare”, „Unitatea – Mișcarea Națională”, „Georgia Puternică” și partidul fostului prim-ministru Giorgi Gakharia „Pentru Georgia” – 8,22%. Toți membrii opoziției care au intrat în parlament au raportat falsificări în procesul electoral și au declarat că nu vor accepta mandatele și, totodată, pregătesc un protest permanent în stradă.

În seara zilei de 27 octombrie, președinta Georgiei a declarat că alegerile parlamentare din țara sa „au fost total falsificate”. Ea a chemat populația la o „acțiune simbolică de protest”, totodată s-a adresat Occidentului – „să sprijine poporul Georgiei și să nu recunoască rezultatele alegerilor”. Zurabișvili a adăugat că alegerile au fost falsificate cu implicarea noilor tehnologii care ar face parte din metodologiile rusești. „Recunoașterea acestor alegeri este același lucru ca recunoașterea subordonării Georgiei față de Rusia”, a comunicat președinta. Între timp, autoritățile SUA și UE au cerut o anchetă pentru a investiga încălcările comise în timpul alegerilor parlamentare din Georgia. Detalii AICI


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Adevărul.ro

Opt regiuni ale Rusiei, atacate cu drone. Trei persoane au decedat

Ministerul Apărării de la Moscova a comunicat că opt regiuni ale Federației Ruse au fost atacate de drone ucrainene în noaptea de 1 spre 2 august. Trei persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost rănite, relatează Meduza.

Ministerul rus al Apărării a declarat că sistemele de apărare antiaeriană ar fi distrus și interceptat în total 112 drone ucrainene: 34 ar fi fost doborâte deasupra regiunii Rostov, 31 — deasupra regiunii Krasnodar, 12 — în regiunea Voronej, 11 — în regiunea Riazan, 5 — în regiunea Samara, 4 — în regiunea Penza, 2 — în regiunea Belgorod și 1 — în regiunea Lipetsk. De asemenea, 11 drone ar fi fost distruse deasupra apelor Mării Azov și Mării Negre, iar încă una — deasupra Crimeei.

În dimineața zilei de 2 august, drone ucrainene au atacat o întreprindere din orașul Penza. Guvernatorul regiunii Penza, Oleg Melnicenko, a declarat că în urma atacului o femeie a murit, iar alte două persoane au fost rănite. Transportul public a fost temporar suspendat în orașul.

În regiunea Rostov, conform declarațiilor guvernatorului interimar Iuri Sliusari, forțele de apărare antiaeriană au respins un atac aerian masiv în șapte raioane: Kamensk-Șahtinski, Belaia Kalitva, Krasnosulinski, Kamenski, Tarasovski, Ciortkovski și Verhnedonski. În urma unui incendiu la o întreprindere din raionul Krasnosulinski, un angajat a murit, potrivit oficialului.

În regiunea Samara, a fost atacată o întreprindere industrială din Novokuișevsk, potrivit guvernatorului Viaceslav Fedorișcev. La Samara a fost întrerupt internetul mobil și a fost suspendată activitatea aeroportului „Kurumoci”. În raionul Kuișevski din Samara, căderea fragmentelor unei drone a provocat un incendiu într-o casă de vacanță. Un localnic în vârstă a decedat.

Și Riazan a fost vizat de drone. Potrivit guvernatorului regiunii Riazan, Pavel Malkov, toate dronele au fost doborâte, iar resturile uneia dintre ele au căzut pe teritoriul unei întreprinderi locale. El a menționat că nu au fost înregistrate victime sau pagube.

În regiunea Voronej, în urma unui atac cu drone, mai multe clădiri au fost avariate, potrivit guvernatorului Alexandr Gusev. Într-unul dintre raioane, din cauza căderii resturilor, acoperișul unei clădiri neutilizate a luat foc, iar mai multe locuințe au suferit daune la pereți și ferestre; de asemenea, un tractor și câteva automobile au fost afectate. Guvernatorul a afirmat că nu există victime.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: