MAIBusiness – noua aplicație mobilă destinată oamenilor de afaceri

Ești conducător al unei afaceri care știe că timpul costă bani și preferi să soluționezi de la distanță orice întrebare? Atunci noua aplicație mobilă MAIBusiness de la Moldova Agroindbank îți va fi de mare ajutor.

MAIBusiness App oferă un plus de mobilitate utilizatorilor sistemului Internet Banking (versiune Desktop). Cu ea vei avea acces la toate conturile companiei direct de pe telefonul mobil și vei fi informat la orice oră și oriunde te-ai afla despre fiecare schimbare în cont.

Prin intermediul aplicației mobile MAIBusiness:

  • vizualizezi în timp real soldurile tuturor conturilor;
  • ai acces la grafice utile despre situatia financiară a companiei;
  • accesezi direct din telefon istoricul tuturor tranzacțiilor;
  • primești notificări instante privind orice operațiuni realizate;
  • poți semna ordine de plată create în sistemul Internet Banking;
  • efectuezi plăţi cu cardul business pentru achitarea serviciilor publice;
  • ai acces la ratele utile de schimb valutar;
  • poţi stoca documentele companiei şi vei avea acces la ele oricând ai nevoie;
  • poți localiza sucursalele și bancomatele MAIB pe harta interactivă.

Aplicația mobilă MAIBusiness poate fi descărcată gratuit în telefonul mobil din magazinele de aplicații: Play Store sau App Store. Pentru a accesa aplicația, este necesar să fii utilizator activ al serviciului Internet Banking de la MAIB.

Cu MAIBusiness App ai banking imediat pentru afacerea ta!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Carne, lapte, brânză. Locuitorii satelor din Moldova vin la piața din Chișinău și vând direct pe trotuare

Pe arșiță sau ger, comerțul stradal înflorește la Chișinău. Locuitorii satelor moldovenești vin la piața centrală din capitală cu genți, lăzi, borcane sau pungi pline cu carne proaspătă, cârnați, lapte, brânză și alte produse din producția proprie. Este vorba despre oameni simpli de la sat, care speră să câștige măcar un ban vânzând ceea ce au, direct pe trotuar.

Corespondenta NewsMaker Corina Malcocean a discutat cu câțiva dintre ei și i-a întrebat cât de des vin la piață, ce fac cu marfa care rămâne nevândută și cum reușesc să o păstreze proaspătă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

Ministerul Educației, reacție la acuzațiile Comratului privind limba de instruire de la Colegiul moldo-turc „Recep Tayyip Erdoğan”

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a venit, pe 1 august, cu o reacție după ce Comitetul Executiv al Găgăuziei l-a acuzat că a declarat unilateral româna drept limba de instruire în cadrul Colegiului moldo-turc „Recep Tayyip Erdoğan” din Comrat, fapt care, potrivit acestuia, ar urma „să limiteze” accesul la învățământ în limba maternă sau într-una accesibilă. MEC a spus că română este limba de instruire din cadrul colegiului, în conformitate cu documentele semnate de autoritățile Republicii Moldova și ale Turciei. Totodată, ministerul a subliniat că găgăuza sau turca va figura ca disciplină obligatorie, iar anumite discipline vor fi predate și în engleză.

Limba de instruire în această instituție este limba română. Prevederea se conține în Protocolul de cooperare în domeniul învățământului profesional tehnic, semnat între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Republicii Turcia. Documentul mai stabilește că limba găgăuză sau turcă va figura ca disciplină obligatorie în planul de învățământ al colegiului. Totodată, anumite discipline pot fi predate și în limba engleză”, a transmis MEC într-un comunicat.

Ministerul a mai menționat că încurajează toți cetățenii Republicii Moldova să învețe limba română. Instituția a precizat că cei interesați pot participa la cursurile gratuite de limba română organizate în cadrul Programului național privind învățarea limbii române (2023–2025), inclusiv persoanele adulte.

MEC apreciază rezultatele obținute de absolvenții clasei a IX-a din UTA Găgăuzia la examenul de limba română și are încredere că aceștia se vor adapta cu succes parcursului educațional în cadrul colegiului. Pentru cei care vor avea nevoie de sprijin suplimentar, ministerul va asigura cursuri de limba română adaptate nevoilor lor”, a spus instituția.

Precizăm că, pe 31 iulie, Comitetul Executiv al Găgăuziei a publicat un mesaj în care afirmă că autonomia a fost „practic exclusă” din procesul de elaborare a modelului educațional a Colegiului „Recep Tayyip Erdoğan” de către autoritățile centrale, deși a fost implicată în construcția acestuia. Comitetul Executiv a spus că, prin decizia Ministerului Educației și Cercetării, româna a fost declarată drept singura limbă de predare în instituția de învățământ vizată, catalogând hotărârea ca fiind „în totală contradicție cu realitățile regiunii și fără a ține cont de mediul lingvistic al Găgăuziei”. Comitetul Executiv a spus că hotărârea nu ar fi fost coordonată cu autoritățile autonomiei și că aceasta „va limita” accesul tinerilor din Găgăuzia la învățământ tehnic de calitate în limba lor maternă sau într-una accesibilă. „Poziția ministerului este cu atât mai cinică în contextul în care, în multe colegii din Chișinău și din alte regiuni ale țării, se păstrează grupe cu predare în limba rusă”, a declarat instituția.

(VIDEO) „Lucrează fără somn și fără zile libere”. Asistent AI creat în Moldova, premiat la un summit internațional de startupuri

Poate un asistent artificial, care comunică simultan pe rețelele sociale, sună la telefon, vinde produse și servicii și poartă conversații fără pauze, somn sau zile libere — să înlocuiască un angajat sau chiar un întreg departament? Poate! Un astfel de proiect din Moldova a obținut locul al doilea la Sevan Startup Summit 2025 din Armenia, depășind 250 de echipe din întreaga lume. Acest AI funcționează deja de peste jumătate de an și a reușit să atragă până acum 100 de clienți. Nu doar că răspunde la apeluri și mesaje, dar este capabil și să identifice în mod autonom parteneri potențiali. Unul dintre aceste mesaje a ajuns și la redacția noastră: chatbotul a identificat singur top 30 cele mai importante instituții media din Moldova și a compus pentru fiecare o invitație personalizată. Fondatorul startupului, Oleg Chetrean, i-a povestit corespondentului NewsMaker, Maxim Homeac, că asistentul lor AI poate înlocui un întreg departament de operatori, costând în același timp de zeci de ori mai puțin pentru afaceri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Andrei Mardari / NewsMaker

Temperaturi „fierbinți” și cer senin. Cum va fi vremea astăzi, în Moldova

Pe teritoriul Republicii Moldova se vor înregistra temperaturi ridicate în data de 2 august. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, cerul va fi senin și fără precipitații.

În nordul țării, valorile termice vor ajunge până la +30°C în timpul zilei. Noaptea, mercurul din termometre va coborî până la +16°C.

În raioanele centrale, pe timp de zi, se vor înregistra până la +31°C. Noaptea, temperatura aerului va scădea până la +17°C.

La sud, meteorologii prognozează circa +32 °C în timpul zilei. Iar în perioada nocturnă se preconizează în jur de +18°C.

presedinte.md

Maia Sandu, în vizită la aeroportul de la Mărculești: „Cu doar câteva zeci de milioane de euro putem să modernizăm” (VIDEO)

Președinta Maia Sandu a întreprins pe 1 august o deplasare de lucru la Mărculești, raionul Florești, în cadrul căreia a vizitat aeroportul din localitate. Într-un mesaj video publicat pe rețelele de socializare, șefa statului a subliniat că Aeroportul Internațional Liber „Mărculești”, care se planifică a fi modernizat, va fi unul „civil”, dezmințit astfel zvonurile despre o presupusă utilizare în scopuri militare. Președinta Sandu a menționat că inițiativa va duce la dezvoltarea nordului țării.

Acest aeroport a fost construit pe timpul Uniunii Sovietice și era atunci destinat avioanelor militare. Acum noi construim un aeroport civil, ca să fie foarte clar. Pentru că am auzit mai multe zvonuri care nu sunt adevărate, despre folosirea militară a aeroportului. Un aeroport civil care va contribui la dezvoltarea nordului Republicii Moldova. De ce aici și nu în altă parte? Pentru că pista pe acest aeroport este mult mai puternică, mult mai trainică decât în altă parte. Anume pentru că inițial a fost proiectată pentru avioane militare, investiția s-a făcut mai serios. Și doar cu câteva zeci de milioane de euro putem să modernizăm acest aeroport și să-l facem nu doar funcțional, dar să putem crește numărul de pasageri”, a spus Maia Sandu.

Șefa statului a mai menționat că a discutat cu locuitorii din Mărculești, dar și alte localități din împrejurime, care i-au transmis că susțin ințiativa privind modernizarea aeroportului. „Înțeleg că acest proiect va contribui la dezvoltarea localităților, va crea locuri de muncă, și în general este un proiect bun pentru nordul Republicii Moldova”, a adăugat ea.

Amintim că, pe 10 iulie, Parlamentul a adoptat în a doua lectură proiectul de lege privind direcțiile de dezvoltare a Aeroportului Internațional Liber „Mărculești”. Acesta va fi modernizat, pentru a putea opera curse atât pentru transportul mărfurilor, cât și curse de pasageri. Conform estimărilor preliminare, pentru ca aeroportul să poată opera curse de pasageri sunt necesare investiții de circa 4,2 milioane de euro.

Proiectul de lege mai prevede trecerea aeroportului de la Mărculești în administrarea întreprinderii de stat Aeroportul Internațional Chișinău.

Aeroportul din Mărculești se află la o distanță de 150 de kilometri de Chișinău. Iar pista sa de aterizare-decolare are о capacitate portantă superioară celei de la Aeroportul Internațional Chișinău, permițând operarea aeronavelor de о capacitate mai mare.

În prezent, activitatea economică a aeroportului de la Mărculești cuprinde prestarea serviciilor de operator de aerodrom prin încasarea taxelor aeroportuare și servicii de chirie a activelor întreprinderii (teren, hangare, alte spații).

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: