Mândria Moldovei: Holdingul inovator Grafit se extinde pe piața mondială

Holdingul inovator Grafit, fondat în Republica Moldova acum mai bine de 20 de ani, în 2003, continuă să-și extindă orizonturile pe arena internațională. Recent, holdingul a anunțat deschiderea unei reprezentanțe în orașul Buenos Aires, capitala Argentinei.

Aceasta este a șasea țară din lume, pe lângă Germania, Elveția, SUA, Filipine și Bulgaria, în care Grafit deschide o reprezentanță oficială. Oficiul central al holdingului se află în Chișinău, capitala Republicii Moldova.

«Conform planurilor, oficiul din Argentina se va concentra pe dezvoltarea afacerilor în regiunea Americii de Nord și Americii de Sud. Preconizăm să deschidem o subdiviziune IT complet funcțională a holdingului, un centru de relații cu clienții și partenerii, precum și un centru logistic», menționează fondatorul Grafit Holding, Serghei Suruceanu.

«Este important de menționat că intensificarea activității holdingului a devenit posibilă în ultimii ani. Companiile IT ale Grafit Holding sunt rezidente ale Parcului de Tehnologii Informaționale din Moldova (Moldova IT Park) și membre ale Asociației Naționale a Companiilor din Domeniul Tehnologiilor Informaționale și Comunicațiilor (ATIC)», a subliniat dl Suruceanu.

În prezent, holdingul include 20 companii transnaționale, cu aproximativ 550 de angajați cu un nivel înalt de calificare profesională. Holdingul promovează cooperarea cu peste 300 de mii de clienți din 85 de țări ale lumii, inclusiv toate țările Uniunii Europene, SUA, Canada, Japonia, America de Sud și Asia Centrală, Emiratele Arabe Unite și Turcia. O atenție deosebită se acordă dezvoltării cooperării strategice cu cele mai mari platforme de comerț electronic din lume, Amazon și eBay.

Dl Suruceanu a împărtășit, de asemenea, planurile strategice ale holdingului: «Intenționăm să extindem numărul de țări în care vor fi localizate reprezentanțele oficiale ale Grafit Holding. În următorii 2-3 ani, intenționăm să creștem numărul personalului de la 550 la 750 de persoane, iar într-o perioadă de zece ani să ajungem la 2500 de specialiști cu înaltă calificare».

Modelul de afaceri al holdingului este axat pe dezvoltarea de servicii inovatoare cu utilizarea unui sistem informatic unic, un fel de «rețea neuronală» care permite construirea în regim online a relațiilor de afaceri între vânzători și cumpărători de produse de nișă. Gama unor astfel de produse include piese auto, jucării pentru copii, echipamente de birou, biciclete și scutere, echipamente de construcții specializate, echipamente audio și alte domenii.

Alexandru Averbuh, directorul general al TelecomServis, operatorul informațional al holdingului Grafit, a subliniat importanța oficiului din Moldova: «În Chișinău se află inima inovatoare a holdingului internațional Grafit. De mai bine de 12 ani, o echipă de specialiști IT de înaltă calificare, manageri de sisteme informatice, experți în cloud computing, securitatea informației și alte domenii dezvoltă un complex software fără analog în lume. Și aceasta nu este o metaforă!».

Dl Averbuh a mai menționat: «Planificăm să creăm o rețea neuronală completă cu utilizarea sistemelor de inteligență artificială, care va face posibilă asigurarea procesării aproape complet automate a comenzilor și urmărirea proceselor comerciale internaționale ale holdingului. Acest lucru ne va permite, de asemenea, să construim un proces automat de comunicare cu partenerii și clienții noștri».

Holdingul internațional Grafit a fost fondat în 2003 de către nativi din Moldova ca un start-up inovator și deja în primii ani a demonstrat un potențial de creștere fără precedent în ceea ce privește acoperirea clienților, partenerilor și numărul de reprezentanțe teritoriale.

În prezent, holdingul include mai mult de 20 de companii de profil, inclusiv Sovamax și Sovamax USA, Eminia, MTeam, RA Trading, Horus Trading, DBR Trading și altele.

Grafit Holding acordă o atenție deosebită dezvoltării proceselor de afaceri în țările Uniunii Europene, unde în prezent există o rețea de distribuție extinsă, care include aproximativ 20 000 de parteneri din întreaga UE — dealeri auto oficiali, revânzători, centre de service, centre comerciale cu ridicata și cu amănuntul, precum și magazine online.

Holdingul are propriile depozite automatizate în Dortmund (Germania) și Chicago (SUA). Procesul de vânzare se realizează prin intermediul unui sistem online unic dezvoltat de noi, care asigură procesarea comenzilor și urmărirea proceselor comerciale internaționale. În fiecare an, echipa de gestionare a proiectelor, utilizând sistemul informatic Grafit, procesează comenzi și vinde peste 1,4 milioane de produse. Numărul total de poziții marfare incluse în baza de date a sistemului informatic al holdingului depășește deja 15 milioane de articole din diferite categorii.

Sursă: World Business UK — https://worldbusinessuk.com/2024/07/15/star-of-moldova-innovative-grafit-holding-conquers-the-global-market/

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu, despre salariul verișoarei sale la MoldATSA: „Este amoral să iei bani nemeritați. Acești bani trebuie întorși”

Președinta Maia Sandu susține că nu a avut nicio implicare în angajarea verișoarei sale, Anastasia Taburceanu, la întreprinderea de stat MoldATSA. Șefa statului consideră nejustificate salariul și sporurile de aproximativ 120 de mii de lei pe lună pe care aceasta le-a încasat. Potrivit Maiei Sandu, banii primiți nemeritat trebuie întorși.

„Nu am nicio legătură cu această angajare. Nu am recomandat-o, nu am fost consultată. Am aflat din investigațiile de presă despre faptul că a fost angajată fără concurs și despre salariul pe care l-a primit. E clar că nu a putut să livreze un comunicator pentru o sumă de 120 000 lei. Nu îmi imaginez ce poate să livreze un comunicator de la MoldATSA pentru acest salariu. (…) După mine, este amoral să ei bani nemeritați și acești bani trebuie întorși”, a declarat președinta Maia Sandu la ProTV.

Întrebată cum ar putea fi recuperați banii, Maia Sandu a răspuns că aceasta nu este responsabilitatea sa.

„E treaba APP-ului să vadă cum acești bani trebuie întorși. În cel mai rău caz, dacă nu pot fi întorși la MoldATSA, pot fi donați la o casă de copii, de bătrâni. Există suficiente modalități prin care acești bani trebuie să meargă acolo unde sunt meritați, nu acolo unde nu au fost meritați”, a mai declarat șefa statului.

Maia Sandu a precizat că nu a discutat cu Anastasia Taburceanu despre acest caz. Totuși, a precizat șefa statului, verișoara sa i-a confirmat în scris că a fost angajată fără concurs și că a fost remunerată cu peste 100 de mii de lei pe lună.

În ceea ce privește scandalul de la MoldATSA și fostul director al întreprinderii, Dumitru Vangheli, președinta Maia Sandu a calificat cazul drept „un eșec” al instituțiilor statului. Șefa statului a declarat că a aflat din investigația Ziarului de Gardă că informațiile din CV-ul acestuia nu corespundeau realității și că în cadrul întreprinderii erau acordate salarii și bonusuri de la zeci de mii până la peste 100 de mii de lei. Potrivit Maiei Sandu, la momentul angajării ar fi trebuit efectuate verificări mai riguroase.

„Sunt multe întrebări. (…) Reprezintă un abuz clar, evident. Aici instituțiile statului au eșuat de mai multe ori”, a precizat șefa statului.

Maia Sandu susține că au existat suspiciuni și anterior, însă verificările efectuate la acel moment nu au confirmat nereguli.

Amintim că, în ultimele zile, Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, s-a aflat în centrul unui scandal privind salarizarea sa la întreprinderea de stat MoldATSA. O investigație RISE Moldova a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Potrivit investigației, în 2026 remunerația lunară a acesteia a depășit 120 000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât indemnizația salarială a președintei Maia Sandu. Detalii – AICI.

Pe 23 iunie, Taburceanu a a anunțat, pe rețelele de socializare, că a depus cerere de demisie din funcția de purtătoare de cuvânt a MoldATSA. Verișoara președintei țării a precizat, tot atunci, că va restitui toate sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariu de baza pentru întreaga perioadă în care amactivat la întreprinderea de stat responsabilă de traficul aerian în Republica Moldova. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Andrei Mardari / NewsMaker

Valul de caniculă din Moldova se intensifică: meteorologii prognozează până la +38°C

La sfârșitul lunii iunie, Republica Moldova va fi afectată de primul val de caniculă din această vară. Potrivit meteorologilor, în weekend temperaturile vor urca până la +37°C în centrul și sudul țării, iar de la începutul săptămânii viitoare căldura intensă va cuprinde și regiunile din nord. Cea mai fierbinte zi este așteptată luni, 29 iunie, când maximele ar putea atinge +38°C.

Specialiștii explică faptul că episodul de caniculă este provocat de un anticiclon. În cazul în care temperatura aerului va ajunge la +38°C, autoritățile vor emite cod portocaliu de pericol meteorologic.

În contextul temperaturilor ridicate, salvatorii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare, în special în intervalele cu cele mai mari valori termice. De asemenea, oamenii sunt îndemnați să reducă activitățile fizice solicitante, să se hidrateze corespunzător și să poarte haine lejere, în culori deschise. Pentru protecție suplimentară împotriva razelor solare, sunt recomandate pălăriile, șepcile sau alte accesorii care acoperă capul.

VIDEO Polițist lovit de deputat?/ Basta și Morgenshtern, pe lista neagră/ 85 de note de 10 la BAC în Moldova

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Tensiuni la protestul fermierilor: polițist lovit de un deputat de la „Democrația Acasă”
— Investițiile FlyOne, respinse. Ar putea fi o amenințare pentru securitatea statului?
— Galbur acuză „Moldatsa” de furtul a zece milioane de dolari
— Ambasadorul României evită să comenteze proiectul unirii
— Fostul președinte al APG, Dimitri Constantinov, este în continuare căutat
— Fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare pentru tortură
— Macan, Basta, Morgenstern: cine a ajuns în „lista neagră” a artiștilor în Moldova?
— Val de căldură severă: temperaturi de până la 38°C
— Popularitatea deputaților pe Facebook: Usatîi are urmăritori, Costiuc — comentarii
— Peste 800 de poștași din Moldova și România și-au etalat competențele la Alegerat
— BAC 2026: rată de promovare mai mare și record de note de zece
— Venezuela, devastată de două cutremure puternice: sute de morți și dispăruți
— Lozovan s-a adresat la CSJ pentru a recupera salariul de deputată
— Moțiune simplă împotriva activității ministrului finanțelor

Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Rolul Moldovei în reconstrucția Ucrainei. Mesajul lui Munteanu la conferința de la Gdansk

Prim-ministrul Alexandr Munteanu a participat joi, 25 iunie, la cea de-a cincea ediție a Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei, desfășurată la Gdansk, Polonia. Oficialul a ținut un discurs în care a menționat că Republica Moldova este pregătită să-și dezvolte în continuare infrastructura și să-și consolideze rolul de hub logistic pentru sprijinirea procesului de reconstrucție a Ucrainei.

În cadrul intervenției sale, premierul a reafirmat sprijinul ferm al Republicii Moldova pentru Ucraina și a condamnat războiul de agresiune declanșat de Rusia împotriva țării vecine.

Redresarea Ucrainei nu înseamnă doar reconstruirea unei țări. Ea înseamnă consolidarea viitorului întregii noastre regiuni și al Europei în ansamblu. Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina, așa cum a fost din prima zi a invaziei. Vom continua să contribuim prin cooperare practică, securitate energetică sporită și parteneriate regionale mai strânse”, a declarat Alexandru Munteanu, conform unui comunicat emis de Guvern.

Totodată, șeful Executivului a vorbit despre mai multe proiecte transfrontaliere în domeniul transportului rutier și feroviar, realizate în cadrul cooperării bilaterale și multilaterale, inclusiv în formatul „Triunghiul Odesa”. Potrivit oficialului, proiectele de construcție și modernizare a podurilor, drumurilor și căilor ferate vor facilita comerțul și transportul de mărfuri, vor crește capacitatea de traversare a frontierei și vor contribui indirect la redresarea economică a Ucrainei.

Pentru Ucraina, rutele de transport reziliente și diversificate sunt esențiale pentru redresarea economică și creșterea pe termen lung. Republica Moldova este angajată să contribuie la asigurarea acestor conexiuni”, a menționat premierul.

Un alt subiect abordat de șeful Guvernului a fost cooperarea energetică regională. Alexandru Munteanu a menționat că Republica Moldova continuă reformele de integrare în piețele europene ale gazelor naturale și energiei electrice și consolidează, în paralel, cooperarea energetică cu Ucraina.

Prim-ministrul a evidențiat importanța inițiativelor regionale – Coridorul Vertical de Gaze, precum și a proiectelor bilaterale, inclusiv inițiativa Bălți – Centrala Hidroelectrică Dnestrovsk. El a menționat că Guvernul investește în extinderea producției de energie regenerabilă, ceea ce poate contribui la diversificarea surselor de energie disponibile pentru Ucraina.

În timpul discursului, Alexandru Munteanu a vorbit și despre legătura sa personală cu Ucraina.

Am lucrat în Ucraina mai mult de 20 de ani. Copiii mei au crescut și s-au maturizat în Ucraina. Am legat prietenii pe viață în Ucraina și unii dintre ei sunt în această sală. Totodată, prietenii mei luptă pentru Ucraina și pentru noi toți. Deci cu toată responsabilitatea, pot spune: „Sunt din Kiev””, a declarat premierul.

Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei este organizată pentru al cincilea an consecutiv și reprezintă o platformă internațională de coordonare a sprijinului pentru reconstrucția, modernizarea și integrarea europeană a Ucrainei.

IGSU/imagine simbol

O adolescentă de 13 ani s-a înecat într-un iaz din Soroca

O adolescentă de 13 ani s-a înecat într-un iaz din municipiul Soroca, joi, 25 iunie. Informația a fost confirmată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Cazul a avut loc în această după-amiază. Conform IGSU, minora a intrat în apă pentru a înota, iar la scurt timp a început să dea semne de înec.

La fața locului au intervenit angajații Unității de Salvatori și Pompieri Soroca, care au efectuat lucrări de căutare și salvare. Copila a fost a fost depistată și extrasă la mal, însă medicii au constatat decesul acesteia.

Preliminar, copila se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea adulților.

De la începutul acestui an, 25 de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară, dintre care 3 copii.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: