Medicii din regiunea transnistreană, care activează în dreapta Nistrului vor beneficia de cazare

Personalul medical domiciliat în regiunea transnistreană, dar angajat în instituțiile medicale din dreapta Nistrului, va fi cazat în localitățile în care activează. În acest sens, autoritățile publice locale au identificat locuințe, iar costurile de cazare și alte aranjamente administrative sunt acoperite cu sprijinul Uniunii Europene, a anunțat Biroul politici de reintegrare.

Soluția a fost identificată urmare a restricționării liberii circulații de către partea transnistreană, care impune 14 zile de autoizolare pentru persoanele acceptate ce intră în regiune. Biroul a primit 95 de sesizări din partea autorităților publice locale din Zona de Securitate și ministerul de profil despre impedimentele impuse de partea transnistreană personalului medical.

Cazarea medicilor în localitățile în care aceștia activează se face pe principii voluntare, până acum 14 medici din șapte raioane fiind printre beneficiari.

Anterior, viceprim-ministrul pentru reintegrare, Cristina Lesnic, a solicitat părții transnistrene să permită circulația liberă a medicilor, iar după refuz a sesizat mediatorii în procesul de soluționare a conflictului transnistrean și structurile internaționale relevante.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Două echipaje ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au intervenit pe bulevardul Renașterii, în apropierea Circului. În după amiaza zilei de 31 mai, în mediul online au apărut imagini cu un troleibuz din care ieșea fum dens. Pentru NewsMaker, purtătoarea de cuvânt a IGSU, Liliana Pușcașu, a precizat că fumul provenea de la secțiunea motorului.

Purtătoarea de cuvânt a IGSU a menționat că flăcări nu s-au înregistrat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: