lbetv.com

Ministerul Educației: 2963 de cadre didactice necesită dotarea cu tehnică pentru a asigura procesul educațional la distanță

În prezent, 2963 de cadre didactice necesită dotarea cu tehnică pentru a asigura procesul educațional la distanță. Despre acest lucru a anunțat ministrul Educației, Igor Șarov, în cadrul unei conferințe de presă.

„Una dintre cele mai spinoase probleme, în special în localitățile rurale, este asigurarea cu echipament. S-a constatat că 2963 de cadre didactice necesită dotarea cu tehnică pentru a asigura un proces educațional de calitate”, a declarat Igor Șarov.

În acest sens, ministrul Educației a spus că guvernul Republicii Moldova va aloca 20 de milioane de lei pentru procurarea echipamentelor necesare pentru desfășurarea procesului educativ.

De asemenea, Igor Șarov a anunțat că 20 de cadre didactice, care nu dețin tehnică pentru desfășurarea procesului educațional la distanță, vor primi un suport în acest sens din partea Fundației Soros-Moldova.

„Parteneriatul global de educației, prin intermediul UNICEF, acordă 70 de mii de dolari pentru susținerea desfășurării procesului educațional la distanță. Astfel, datorită suportului acordat de partenerii de dezvoltare, vor fi procurate 80 de unități de tehnică pentru profesori și elevi. Fundația pentru copii „Pestalozzi” din Elveția donează 33 de tablete pentru elevii care provin din familiile numeroase”, a mai anunțat Igor Șarov.

Precizăm că astăzi, 15 aprilie, Ministerul Educației a propus anularea examenelor pentru clasa a 4-a și a 9-a.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

diez.md

Ozerov, despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria: este nevoie de un acord interguvernamental separat

Ambasadorul agreat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a comentat informațiile despre o posibilă deschidere a unui „centru rus” în regiunea transnistreană după închiderea Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. Într-un interviu publicat pe 14 iulie, diplomatul a susținut poziția vicepremierului pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, care a declarat anterior că o astfel de inițiativă nu poate fi realizată fără un acord moldo-rus.

Ozerov a precizat că autoritățile ruse nu au înaintat niciodată o propunere privind deschiderea unui astfel de centru, deși, potrivit lui, „există o asemenea solicitare”.

Federația Rusă nu a anunțat niciodată și nu a vorbit despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria. Niciun oficial, inclusiv eu, nu a făcut astfel de declarații. Cei care au lansat asemenea afirmații sunt responsabili pentru ele. Faptul că există astfel de idei — da, iar o astfel de solicitare există, însă în acest caz trebuie să fiu de acord cu domnul Chiveri: este nevoie de un acord interguvernamental separat”, a spus el.

Amintim că, recent, șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiunea transnistreană, Vitali Ignatiev, a anunțat că Tiraspolul intenționează să deschidă un „centru rus” în stânga Nistrului după încetarea activității Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. „Această decizie ne va ajuta să contracarăm încercările distructive de a limita prezența Rusiei”, a declarat Ignatiev.

În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol nu au competențe legale pentru a lua o astfel de decizie.

La rândul său, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a declarat pentru NM că deschiderea unui „centru rus” în regiunea transnistreană ar necesita un acord bilateral între Republica Moldova și Rusia.

Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat inițiativa Tiraspolului, catalogând-o drept „o provocare a Rusiei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: