Ministerul Sănătății: 168 de persoane infectate cu coronavirus sunt în stare gravă

În prezent, 168 de pacienți din Republica Moldova infectați cu coronavirus sunt în stare gravă. Declarația a fost făcută de ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul briefingului matinal din 13 aprilie.

Din totalul de 1 662 de cazuri de COVID-19 înregistrate în țara noastră, 121 sunt cazuri de import, iar 1 541 sunt cazuri cu transmitere locală.

În stare gravă sunt 168 de persoane, iar în stare de gravitate medie – 471 de persoane. Restul pacienților sunt în stare satisfăcătoare. 107 pacienți s-au însănătoșit în totalitate.

Adrian Belîi, șeful secției de anestezie și terapie intensivă a Institului de Medicină Urgentă (IMU), a anunțat că, la momentul actual, în cadrul instituției pe care o reprezintă, la secția Reanimare, sunt internați 61 de pacienți, dintre care 44 sunt în stare gravă. Dintre aceștia, 7 sunt la ventilație pulmonară artificială. Trei pacienți necesită hemodializă din cauza insuficienței renale acute, iar unul suferă de insuficiență renală cronică. Dependenți de oxigen sunt 22 de pacienți.

Șeful secției de anestezie și terapie intensivă a IMU a mai spus că 17 pacienți sunt în stare de gravitate medie, cu o dinamică pozitivă a evoluției. În izolatorul IMU sunt patru pacienți.

Precizăm că începând cu 7 martie și până în prezent, în Republica Moldova au fost înregistrate 1 662 de cazuri de COVID-19. Printre cei infectați sunt 432 de lucrători medicali.

Din nefericire, 33 de persoane au decedat, inclusiv 3 medici.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

BNS: Mortalitatea în Moldova este în scădere. Care au fost principalele cauze de deces în 2025

Bolile aparatului circulator au rămas principala cauză de deces în Republica Moldova în 2025, fiind responsabile pentru 56,6% din totalul deceselor înregistrate în țară, potrivit datelor publicate de Biroul Național de Statistică. Pe locul doi se situează tumorile maligne, cu 17%, urmate de bolile aparatului digestiv cu 7,8%, bolile respiratorii cu 4,9% și accidentele, intoxicațiile și traumele cu 4,7%.

Datele arată diferențe semnificative între femei și bărbați. În cazul bolilor cardiovasculare, femeile înregistrează o pondere a deceselor mai mare cu 13,4 puncte procentuale decât bărbații.

În schimb, la alte categorii se observă un tablou invers. Bărbații înregistrează o mortalitate mult mai mare din cauza accidentelor, intoxicațiilor și traumatismelor — de 3,4 ori mai mult decât femeile. De asemenea, decesele prin boli respiratorii sunt de peste două ori mai frecvente la bărbați, iar cele provocate de tumori maligne și boli ale aparatului digestiv sunt de aproximativ 1,5 ori mai ridicate.

Distribuția mortalității diferă și pe regiuni. Bolile aparatului circulator au cea mai mare pondere în regiunea Nord (59,9%). Tumorile maligne sunt mai frecvente ca pondere în municipiul Chișinău (19,3%) și în UTA Găgăuzia (17,3%). Bolile digestive au o pondere mai mare în regiunea Centru (9,9%) și Sud (8,4%).

În ceea ce privește bolile respiratorii și cauzele externe (accidente, intoxicații și traume), cele mai ridicate valori au fost înregistrate în municipiul Chișinău, unde acestea ajung la 7% și respectiv 6,1% din totalul deceselor. La polul opus, regiunea Nord înregistrează cea mai mică pondere a deceselor din cauze externe (3,8%).

În total, în Republica Moldova au decedat 32.100 de persoane în 2025, cu 1.500 mai puțin față de 2024, o scădere de 4,4%, potrivit BNS.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: