Andrei Mardari / NewsMaker

Ministrul Justiției, despre eventuala demisie după scurgerea conversațiilor private: „Nu am comis acte care să încalce legea”

Sergiu Litvinenco a dat de înțeles că nu va răspunde solicitărilor privind demisia din funcția de ministru al Justiției. Într-o declarație publicată pe 11 noiembrie, oficialul a subliniat că nu a încălcat legea, iar conversațiile private scurse pe internet ar fi fost rupte din context cu scopul denaturării informației și manipulării. Potrivit lui Litvinenco, în spatele acțiunii ar fi „hoți și bandiți” care vor să destabilizeze situația din țară și să saboteze parcursul european al Moldovei.

Pentru că sunt mai multe solicitări de reacții din partea presei despre „discuțiile” trunchiate apărute în spațiul public, dar și solicitarea unora de a demisiona din funcția de ministru, vreau să spun următoarele: Ajunşi în pragul disperării, încolţiţi din toate părţile de justiţie, de presă, de oameni, de comunitatea internaţională, care le-a aplicat sancţiuni fără precedent, hoţii şi bandiţii încearcă din răsputeri să destabilizeze situaţia din ţară”, a menționat Litvinenco.

Potrivit ministrului Justiției, scopul unora dintre aceștia ar fi eschivarea din fața justiției, iar al altora – compromiterea parcursului pro-european al țării. Acesta susține că discuțiile făcute publice din Telegram ar fi fost trunchiate.

Spargerea conturilor şi interceptarea ilegală a corespondenţei private a preşedintelui şi ale membrilor guvernului sunt ultimele isprăvi la care a recurs alianţa hoţilor în acest sens. Aşa cum am declarat anterior, în rezultatul spargerii contului meu personal de pe o reţea de socializare, în spaţiul public au fost publicate fragmente din corespondenţa mea. Mai multe convorbiri de-ale mele au fost trunchiate, deplasate şi rupte din context, fapt care a dus la denaturarea informaţiei cu scop de manipulare şi fabricare a unor falsuri grosolane în adresa mea, a colegilor şi a familiei mele. După ce au văzut că nu au nimic cu ce să mă șantajeze, au recurs la falsificări și „desenări” grosolane. Și vor mai continua, fiindcă nu au de gând să se oprească aici”, a subliniat ministrul.

Sergiu Litvinenco a dat de înțeles că nu va demisiona din funcția de ministru al Justiției.

„În această ordine de idei, declar cu toată răspunderea că nici pe parcursul mandatului și nici înainte de acesta nu am comis acte care să încalce legea sau să atragă orice alt fel de sancţiune. Sunt gata să răspund pentru acțiunile mele în fața cetățenilor, dar nu mă voi lăsa intimidat în faţa hoţilor şi corupţilor care au jefuit ţara timp de 30 de ani şi care vor să-i oprească parcursul spre libertate, democraţie şi prosperitate”, a conchis oficialul.

Amintim că pe 10 noiembrie, cu puțin timp înainte de ședința Guvernului, canalul de Telegram al președintei Maia Sandu, dar și al vicepremierului Andrei Spînu au fost sparte, fiind publicate mesaje cu critici în adresa guvernării. Atât Președinția, cât și vicepremierul Andrei Spînu au declarat că nu au publicat astfel de mesaje.

În mesajul respectiv a fost indicat și un site, unde au fost publicate presupuse conversații private ale ministrului Justiției Sergiu Litvinenco. Acesta a declarat că este vorba despre un fals. „Am văzut aceste mesaje false, era cumva previzibil, pentru că ajungem la un final și acesta nu este deloc plăcut pentru acele grupări criminale cu care luptăm de mai mult timp și s-au unit și încearcă săptămână submineze procesele care au pornit împotriva lor”, a declarat Litvinenco.

În aceeași zi, miniștrii au aprobat în unanimitate hotărârea privind expedierea la Curtea Constituțională a sesizării cu privire la controlul constituționalității Partidului „ȘOR”. Subiectul a fost introdus suplimentar pe ordinea de zi, chiar în timp ce în afara sediului Executivului se protesta, manifestația fiind organizată de către simpatizanții formațiunii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

halktoplushu.md

Cenzură la televiziunea publică din Găgăuzia? Raportul privind activitatea GRT, pe masa Comisiei permanente a Adunării Populare

În activitatea postului public de televiziune din autonomia găgăuză se atestă încălcări ale libertății de exprimare și răspândire de informații neveridice. Acestea sunt constatările Comisiei permanente a Adunării Populare a Găgăuziei (APG) pentru probleme juridice, drepturile omului, legalitate, ordine publică politică informațională și mass-media, după examinarea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT privind activitatea televiziunii.

Potrivit unui comunicat emis de APG, membrii Comisiei, reuniți în ședință pe 21 noiembrie, au discutat despre subiecte și probleme legate de activitatea GRT. Aceștia au constatat că postul TV își desfășoară activitatea cu încălcarea libertății la exprimare și pluralismului de opinii, dar și cu răspândirea de informații neveridice.

Unii membri ai Comisiei au semnalat existența unor cazuri de cenzură la „Gagauziya Radio Televizionu”, fapt categoric interzis de lege”, se mai arată în comunicat.

În urma discuțiilor, Comisia a recunoscut drept nesatisfăcătoare activitatea conducerii GRT și a cerut Consiliului de Supraveghere să verifice dacă directorul televiziunii, Vasile Dermenji, corespunde funcției sale. De asemenea, aceasta a recomandat includerea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT în ordinea de zi a Adunării Populare, în vederea examinării documentului.

Amintim că Consiliul de Supraveghere al GRT a demarat verificările asupra activității televiziunii la solicitarea APG, în urma recepționării raportului final al Consiliului Audiovizualului privind reflectarea alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025. Documentul a constat multiple încălcări ale Codului serviciilor media audiovizuale admise de televiziunea publică regională.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: