Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a numit afirmațiile politicienilor despre reducerea urgentă a prețurilor la gaze „strict declarative”. Instituția a spus că a informat recent despre urgentarea unor proceduri, inclusiv aprobarea costurilor de bază ale Energocom. Despre aplicarea retroactivă a prețurilor, ANRE a precizat că deciziile sale sunt executorii din momentul adoptării sau al publicării în Monitorul Oficial. Menționăm că, pe 28 ianuarie, „Mișcarea Alternativă Națională” a cerut reducerea „de urgență” a tarifelor, iar „Partidul Nostru” s-a referit la aplicarea retroactivă a prețurilor. Între timp, „Partidul Nostru” a venit cu o reacție la comentariul ANRE.
ANRE, despre reducerea în regim de urgență a prețurilor
Pe 28 ianuarie, ANRE a venit cu precizări în contextul „declarațiilor și solicitărilor publice ale unor actori politici privind reducerea, în regim de urgență, a prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale”.
Agenția a declarat că, anterior, atât prin comunicatele de presă, cât și în cadrul conferinței de presă din 15 ianuarie, a informat „despre examinarea în regim de urgență a tuturor procedurilor administrative prevăzute de lege, implicate în procesul de aprobare a prețurilor reglementate de furnizare a gazelor naturale pentru SA „Energocom””.
„De asemenea, în cadrul ședinței publice din 27 ianuarie 2026, în care au fost aprobate costurile de bază pentru SA „Energocom”, etapă importantă premergătoare și necesară la pregătirea cererii pentru aprobarea prețurilor reglementate de furnizare a gazelor naturale, ANRE a menționat că a făcut uz de prevederile legale privind urgentarea procesului de transparență decizională, în interesul economic general și al consumatorilor finali”, a declarat Agenția.
În acest context, a adăugat instituția, „solicitările unor actori politici de a accelera anumite proceduri, având în vedere că ANRE deja a informat public și a adoptat hotărâri în regim de urgență, au un caracter strict declarativ”.
Despre aplicarea retroactivă a prețurilor
În ceea ce privește aplicarea retroactivă a prețurilor reglementate, Agenția a declarat că „art. 16 din Legea nr. 174/2017 cu privire la energetică prevede că: „Hotărârile și deciziile Agenției sunt executorii din momentul adoptării sau de la data publicării acestora în Monitorul Oficial al Republicii Moldova””.
„Exemplul de aplicare din anul 2022 a avut la bază executarea unei decizii a Comisiei pentru Situații Excepționale, ale cărei hotărâri sunt obligatorii și executorii din momentul emiterii pentru toate autoritățile publice, agenții economici, instituțiile publice, precum și pentru cetățeni și persoanele aflate pe teritoriul Republicii Moldova”, a precizat instituția.
ANRE a mai spus că „metodologia de calcul și aprobare a prețurilor reglementate prevede că, în cazul aprobării unor noi prețuri reglementate de furnizare, se include componenta de corectare a prețului reglementat (devierile tarifare), atât din perioadele precedente de reglementare, cât și din perioada curentă, până la momentul aprobării acestora”. „Astfel, având în vedere caracterul anual al procesului de aprobare a prețurilor reglementate, diferențele acumulate în luna ianuarie curent vor fi luate în considerare și incluse în structura noilor prețuri reglementate”, a menționat instituția.
Ce au declarat partidele politice
Pe 28 ianuarie, Mișcarea Alternativa Națională (MAN) – partid fondat și condus de primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban – a cerut reducerea „de urgență” a tarifelor la gazele naturale. Solicitarea a fost enunțată în timpul unui protest în fața Președinției, la o săptămână după o acțiune similară desfășurată în fața ANRE.
Tot pe 28 ianuarie, Alexandr Berlinschii, deputatul „Partidul Nostru”- formațiune condusă de Renato Usatîi, a declarat că „blocajele grave din sistemul judecătoresc afectează direct sute de mii de consumatori, lăsând nerezolvat ani la rând dosarul privind aplicarea retroactivă a tarifelor reduse la gaz”. Berlinschii a spus că „Partidul Nostru a inițiat încă din 2023 un proces de judecată prin care a cerut aplicarea retroactivă a tarifelor reduse la gaz pentru consumatorii finali, după ce prețurile de achiziție pe piețele europene au scăzut semnificativ”. Potrivit deputatului, „există argumente juridice solide pentru aplicarea retroactivă a tarifelor”, însă „Curtea de Apel Chișinău nu a stabilit nici până astăzi data examinării apelului”.
În reacție la declarațiile ANRE din 28 ianuarie, deputatul „Partidul Nostru”, Constantin Cuiumju, a declarat că „este regretabil” că instituția „nu își amintește” de deciziile din „28 ianuarie 2022 și alta din 16 martie 2018, când tarifele au fost aplicate retroactiv”.
***
Amintim că, pe 27 ianuarie, ANRE a aprobat costurile de bază ale Energocom pentru activitatea de furnizare a gazelor naturale în anul 2026. Suma aprobată este cu aproximativ 41 de milioane de lei mai mică decât cea solicitată inițial de furnizor. După aprobarea acestor costuri, Energocom poate să depună la ANRE o cerere separată prin care să ceară aprobarea prețurilor de furnizare a gazelor naturale către consumatori. Reprezentanții întreprinderii de stat au anunțat că solicitarea va fi transmisă „în cel mai scurt timp”.
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat, pe 28 ianuarie, că Energocom urmează să transmită, în cursul acestei săptămâni, către ANRE o cerere de ajustare a tarifelor la gazele naturale. Oficialul a evitat să precizeze cu cât ar urma să scadă prețurile sau dacă noile tarife vor fi aplicate retroactiv: „E greu acum să spunem cu cât – un leu, doi – vedem după ce ANRE verifică calculele și cifrele pe care Energocom le va prezenta spre aprobare”.
***
În prezent, consumatorii casnici achită un tarif de 16,74 lei pentru un metru cub de gaz natural. Acesta a fost stabilit în decembrie 2024, când ANRE a aprobat o majorare de 3,13 lei per metru cub, ceea ce a însemnat o creștere de 27,5% a tarifului.