Moldova dă startul campaniei de împădurire de toamnă: 4000 de hectare și 26 milioane de puieți plantați; Cum puteți participa

Pe 16 noiembrie în Republica Moldova va fi dat startul campaniei de împădurire din această toamnă, cu un obiectiv de plantare a 4000 de hectare de pădure până la sfârșitul anului. Vor fi plantați peste 26 de milioane de puieți, precum: stejar, frasin, salcâm și arțar, crescuți în pepinierele Agenției „Moldsilva”. Întregul Guvern va merge la Mălăiești, Orhei, pentru a planta 40 de hectare de pădure. Totodată, cetățenii sunt încurajați să contribuie la împădurire în cele peste 440 de locații disponibile în întreaga țară.

4000 de hectare vor fi acoperite cu peste 26 milioane de puieți

Ministerul Mediului a anunțat că pe 16 noiembrie, în Republica Moldova, va fi dat start campaniei de împădurire din această toamnă.

„În total, în acest an vor fi plantate peste 7300 de hectare de pădure. În primăvară s-au plantat 3300 de hectare, iar în campania de împădurire din toamna acestui an se vor planta încă 4000 de hectare. Plantările vor începe pe 16 noiembrie, când întregul Guvern va merge la Mălăiești pentru a planta 40 de hectare de pădure”, au comunicat reprezentanții Ministerului.

În plus, a adăugat Ministerul, în întreaga țară vor fi disponibile alte peste 440 de locații pentru plantare din cadrul a 160 de primării, astfel încât cetățenii din diferite regiuni ale Moldovei să poată contribui la împădurire.

Ministrul Mediului Sergiu Lazarencu a precizat că, în această toamnă, se vor planta peste 26 de milioane de puieți, precum: stejar, frasin, salcâm și arțar, crescuți în pepinierele Agenției „Moldsilva”.

Potrivit lui Lazarencu, de la lansarea Programului național de extindere și reabilitare a pădurilor, autoritățile publice locale au pus la dispoziție peste 24 de mii de hectare de teren pentru împădurire. „Mulțumesc fiecărui primar și consilierilor locali pentru că au avut încredere în acest Program și ne-au oferit terenuri pentru plantare”, a comunicat ministrul.

Directorul Agenției „Moldsilva” Victor Durbală a menționat că, în toamna aceasta, în zona de nord a Moldovei vor fi create noi păduri pe o suprafață de peste 940 de hectare pe terenurile primăriilor în raioanele Briceni, Ocnița, Edineț, Sîngerei, Glodeni, Fălești, Drochia, Soroca, Florești, Șoldănești, Rezina.

„În zona de centru, pe terenurile primăriilor Călărași, Orhei, Ungheni, Nisporeni, Strășeni, Hîncești , Criuleni, Anenii Noi, Ialoveni, vor fi create noi păduri pe o suprafață de peste 1150 de hectare. În zona de sud a țării, pe terenurile primăriilor din raioanele Leova, Cahul, Cantemir, Comrat, Basarabeasca, Cimișlia, Ștefan Vodă, Căușeni, Taraclia, mun. Cahul, vor fi create păduri noi pe o suprafață de peste 1200 de hectare”, a comunicat Durbală.

Cum puteți participa

Ministerul Mediului a precizat că „toți cei care doresc să participe la plantări o pot face pe 16 noiembrie, dar și în zilele ce urmează, alegând terenurile din apropierea regiunii în care locuiesc”.

„Pentru a facilita coordonarea activităților de plantare vă rugăm să stabiliți perioada și zona geografică în care vă este convenabil să participați și să contactați din timp reprezentanții entităților silvice teritoriale ale Agenției „Moldsilva””, au declarat reprezentanții Ministerului.

Informații despre zona geografică, perioadă și numere de contact pot fi găsite aici.

***

Programul național de extindere și reabilitare a pădurilor a fost inițiat de președinta Maia Sandu și a fost aprobat în 2023 printr-o hotărâre de Guvern.

În septembrie 2024 s-a anunțat că țara noastră va semna un contract de finanțare cu Banca Europeană de Investiții (BEI) în valoare de 200 de milioane de euro, pentru dezvoltarea programului național de extindere și reabilitare a pădurilor între anii 2024-2028. Autoritățile precizau că pentru a îndeplini standardele europene și a crește reziliența climatică, Republica Moldova va împăduri și reabilita aproximativ 63 200 de hectare de păduri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu/facebook

Ucraina a sancționat 11 politicieni și activiști din Moldova: Furtună, Guțul, Starîș și Țîrdea – blocați pentru 10 ani (DOC)

Ucraina a introdus sancțiuni împotriva a 11 politicieni și activiști din Republica Moldova, acuzați că destabilizează țara în interesul Moscovei, promovează narațiuni pro-ruse și justifică agresiunea militară a Rusiei împotriva Ucrainei. Anunțul a fost făcut de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, în seara zilei de 20 septembrie. Decretele prezidențiale au fost publicate în aceeași zi.

Pe listă figurează Victoria Furtună, lidera Partidului „Moldova Mare”, care participă la alegerile parlamentare din 28 septembrie, după ce a fost înregistrată în cursă în urma intervenției Curții Supreme de Justiție.

Pe lista neagră a Ucrainei au ajuns și deputații BCS Constantin Starîș și Bogdan Țîrdea – ambii candidați pe lista Blocului Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei pentru un nou mandat.

De asemenea, sancțiuni au fost aplicate și împotriva deputatului Vasile Bolea, afiliat grupării Șor, precum și a lui Dmitri Konstantinov, președintele Adunării Populare a Găgăuziei.

Lista este completată de bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, care a fost condamnată în dosarul privind finanțarea ilegală a partidului „Șor”, declarat între timp neconstituțional.

Alte nume incluse pe lista de sancțiuni sunt: fostul angajat al SIS, activistul Ion Mahu; deputatul APG Victor Petrov; liderul unei organizații de veterani, Iurie Ciofu, lidera partidului „Renaștere”, Natalia Parasca, precum și analistul pro-rus din regiunea transnistreană Igor Șornikov.

Măsurile prevăd, între altele, blocarea activelor, restricții comerciale și financiare, dar și interdicții de intrare în Ucraina. Sancțiunile se aplică pe o durată de 10 ani, cu posibilitatea de a fi prelungite pe termen nelimitat.

„Ucraina ajută Moldova și suntem interesați de stabilitatea vecinului nostru – de succesul Moldovei”, a declarat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, într-un mesaj transmis pe rețelele de socializare.

Persoanele vizate nu au comentat, deocamdată, includerea lor pe lista sancțiunilor.

7a02f391681ac355db8c514c1f36d908_1758384381 by

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: