Republica Moldova marchează astăzi, 23 iunie, 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Cu această ocazie, Maia Sandu și Igor Grosu au transmis mesaje adresate cetățenilor în care au vorbit despre suveranitate, dar și despre parcursul european al Republicii Moldova.
În mesajul său, președinta Maia Sandu a declarat că lupta pentru suveranitate, începută în urmă cu 36 de ani, continuă astăzi prin integrarea europeană.
„Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și prin crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligația să păzim, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea. Și facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea”, a declarat Sandu.
Șefa statului a făcut apel la unitate, demnitate și curaj „pentru a realiza acest proces” – „programul de integrare europeană a Republicii Moldova”.
La rândul său, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a afirmat că Declarația de Suveranitate a deschis calea pentru ca Republica Moldova să-și decidă singură viitorul.
„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranității, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european. Uniți, sub tricolor, pentru Moldova!”, a scris Igor Grosu pe rețele.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!