asp.gov.md

Moldovenii cu acte de stare civilă înregistrate peste hotare, obligați să declare transcrierea acestora în termen de 6 luni de la întoarcerea în țară

Agenția Servicii Publice (ASP) a anunțat că cetățenii moldoveni care au înregistrat acte de stare civilă la organele competente ale ţărilor străine, au obligaţia să declare transcrierea acestora, în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului de stare civilă ori a copiei sau extrasului de pe actul de stare civilă. 

ASP a precizat că actele oficiale emise de către autorităţile altor state sunt recunoscute în Republica Moldova numai dacă sunt supralegalizate (legalizare consulară) sau apostilate şi traduse, dacă nu este stabilit altfel prin tratat/convenţie/acord la care Republica Moldova este parte.

Excepţie de la regula supralegalizării sau apostilării documentelor de stare civilă emise în străinătate constituie:

1. extrasele multilingve de pe actele de naștere, căsătorie și deces emise de către organele competente ale următoarelor state străine: Bosnia și Herțegovina, Confederația Elvețiană, Marele Ducat al Luxemburgului, Muntenegru, Regatul Belgiei, Regatul Spaniei, Regatul Țărilor de Jos, Republica Bulgaria, Republica Capului Verde, Republica Croația, Republica Turcia, Republica Estonia, Republica Federală Germania, Republica Franceză, Republica Italiană, Republica Lituania, Republica Macedonia, Republica Polonă, Republica Portugheză, Republica Serbia, Republica Slovenia, România;

2. documentele emise de către statele membre la Convenţia cu privire la asistenţa juridică şi raporturile juridice în materie civilă, familială şi penală: Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Kazahstan, Kîrgîzstan, Rusia, Tadjikistan, Turkmenistan, Ucraina şi Uzbekistan;

3. documentele statelor cu care Republica Moldova are încheiate tratate bilaterale, inclusiv prin succesiune: Letonia, Lituania, România, Republica Cehă, Republica Slovacă, Republica Ungaria, Georgia.

Totodată, ASP a menționat că actele/documentele ce vizează fapte de stare civilă, produse în condiţiile legislaţiei statelor străine şi care se confirmă prin înscrisuri oficiale, eliberate de către autorităţile străine cu caracter religios, notarial, privat (contracte, hotărâri ale instanţelor judecătoreşti/curţilor, etc.) nu se supun procedurii de transcriere. Acestea se recunosc valabile pe teritoriul Republicii Moldova cu condiţia supralegalizării sau apostilării lor în modul stabilit, dacă tratatele internaţionale la care Republica Moldova este parte nu prevăd altfel şi se prezintă la organele competente din Republica Moldova pentru a fi luat drept bază la apariţia, modificarea sau încetarea raporturilor civile/familiale, în cazul recunoaşterii faptului căsătoriei potrivit legislaţiei Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Radio Chișinău

Iachimovschi și-a încheiat cariera de procuror, după 14 ani: Este trist că PA este apreciată mai mult în afara țării

Procuratura Anticorupție a rămas fără unul dintre șefii adjuncți. Octavian Iachimovschi și-a încheiat mandatul pe 1 octombrie, după ce și-a depus cererea de demisie la mijlocul lunii septembrie.

Iachimovschi a scris, într-un mesaj pe rețele, că a decis să plece din sistem încă în iunie, după ce Comisia Vetting l-a notificat că a trecut evaluarea de integritate etică și financiară. „Am dedicat 14 ani, dar în care am adunat cât alții adună în 30. Am decis că ajunge, am înțeles ca am făcut tot ce am putut și sper sincer ca alții să facă mai bine. (…) În ultima perioadă, am avut un sentiment că cineva dă cu piciorul în căldările cu apa pe care le c”, a scris Iachimovschi.

Fostul șef adjunct al PA a recunoscut că anii petrecuți în instituție au fost dificili, dar nu regretă „niciun minut” din cei 14 ani de muncă. El a remarcat cu tristețe că munca Procuraturii Anticorupție este apreciată mai mult în afara țării decât acasă și i-a încurajat pe cetățeni să aducă doar critici constructive.

Cine este Octavian Iachimovschi?

Octavian Iachimovschi este magistru în drept, iar în perioada 2009-2011 a fost lector la Universitatea de Studii Europene din Moldova. Acesta și-a început cariera de procuror în iunie 2011, în cadrul Procuraturii Anticorupție, potrivit Mold-street.

El a deținut funcția de adjunct interimar al șefului PA în august-decembrie 2019, până când procurorul general de atunci, Alexandr Stoianoglo, i-a sistat ordinul de numire pe motiv că trebuie să se concentreze pe dosarul „Frauda bancară”.

În septembrie 2022, acesta i-a expediat un demers procurorului general interimar de atunci, Dumitru Robu, prin care a solicitat retragerea sa și numirea unui alt conducător al grupului de urmărire penală în dosarul „Frauda bancară”.

În cadrul investigării fraudei bancare s-a făcut remarcat cu acuzații dure la adresa Băncii Naționale, acuzând conducerea BNM de faptul că care ar fi tăinuit  o parte din serverele celor trei bănci fraudate şi astfel tergiversând desfășurarea anchetei. La fel a fost cel care a depus demersul în instanță în urma căruia în vara 2020, au fost puse sub sechestru bunuri de peste 2 miliarde lei ale Victoriabank, „în scopul reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune și asigurării acțiunii civile”, în dosarul „Frauda bancară”.

În martie 2023, Iachimovschi a revenit în funcția de șef adjunct interimar al PA, la propunerea procurorului general interimar Ion Munteanu.

În perioada 2022-2025, el a participat la două concursuri pentru șefia PA și la un concurs pentru funcția de procuror-general, însă le-a pierdut, clasându-se de fiecare dată pe locul II.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: