Alexandru Munteanu/Facebook

Munteanu, după întrevederile cu Zelenski și Sviridenko: „Ne dorim un cer spre care să privești cu speranță, nu frică”. Acordurile semnate la Kiev

Republica Moldova își reafirmă solidaritatea cu Ucraina și își continuă, alături de aceasta, parcursul comun către aderarea la Uniunea Europeană. Mesajul a fost transmis de premierul Alexandru Munteanu –  care a efectuat astăzi, 10 februarie, prima vizită oficială în țara vecină – după întrevederile cu președintele Volodimir Zelenski, prim-ministra Iulia Sviridenko și prim-vicepreședintele Radei Supreme de la Kiev, Oleksandr Korniyenko. Vizita s-a încheiat cu semnarea a trei acorduri bilaterale, ce vizează: repatrierea copiilor neînsoțiți, munca remunerată a familiilor diplomaților și deschiderea, pe viitor, a punctului de trecere a frontierei Cosăuți–Yampil.

Acordurile semnate

Republica Moldova și Ucraina au semnat astăzi, la Kiev, trei acorduri bilaterale, în prezența premierului Alexandru Munteanu și a prim-ministrei Iulia Sviridenko. Documentele reconfirmă angajamentul comun al celor două state de a consolida cooperarea în mai multe domenii de interes reciproc, în beneficiul direct al cetățenilor, precizează Guvernul.

Acordul privind cooperarea în procesul de repatriere a copiilor neînsoțiți stabilește mecanisme comune pentru identificarea, protecția și întoarcerea în siguranță a copiilor la locul de trai permanent. Potrivit sursei citate, documentul va permite intervenții mai rapide ale autorităților și o cooperare directă între instituțiile competente, conform standardelor internaționale de protecție a copilului. „Reîntoarcerea în siguranță și legală a copiilor noștri afectați de război este misiunea noastră comună”, a declarat prim-ministra Ucrainei.

De asemenea, a fost semnat Protocolul care facilitează înființarea punctului de trecere rutier a frontierei de stat dintre Republica Moldova și Ucraina „Cosăuți-Yampil”, cu statut de punct deschis traficului internațional. Astfel, între localitățile Cosăuți și Yampil va fi construit un pod rutier pentru traversarea râului Nistru. Guvernul de la Chișinău susține că asta va simplifica trecerea frontierei atât pentru locuitorii din zonă, cât și pentru transportatori.

Un alt document semnat ține de dreptul la muncă remunerată pentru membrii de familie ai personalului misiunilor diplomatice și consulare. Aceștia vor putea desfășura activități profesionale în țara gazdă, pe durata misiunii diplomatice, în funcție de calificarea deținută. 

Facebook/Alexandru Munteanu

Primul lot de ajutoare umanitare a ajuns în Ucraina. Sviridenko: Mulțumesc, Moldova

Astăzi, în Ucraina, a ajuns primul lot din ajutorul umanitar aprobat de Guvernul R. Moldova pentru Ucraina, a anunțat premierul în timpul conferinței susținute alături de omologul său. Acesta include, între altele, generatoare electrice, autospeciale, echipamente de protecție, bunuri medicale și produse alimentare.

„De aproape 4 ani, trăim un război care aduce moarte, suferințe și familii distruse. Dar, tot de 4 ani, vedem eroismul, curajul de neînfrânt și solidaritatea puternică a ucrainenilor. Acest război trebuie să se încheie imediat, printr-o pace justă și durabilă. Curajul și eroismul Ucrainei sunt veșnice”, a spus prim-ministrul Alexandru Munteanu.

Prim-ministra Ucrainei a mulțumit Republicii Moldova, la rândul ei, pentru sprijinul acordat. Iulia Sviridenko a calificat vizita premierului Munteanu la Kiev drept „un semn de încredere între țările noastre și disponibilitatea de a aprofunda parteneriatul la nivel practic”.

„Ucraina și Republica Moldova merg împreună pe calea integrării europene. Suntem convinși că aprofundarea cooperării dintre țările noastre consolidează pozițiile ambelor state pe acest parcurs. Îi sunt recunoscătoare lui Alexandru Munteanu pentru dialogul consistent. Mulțumim poporului moldovean pentru sprijinul acordat Ucrainei și pentru disponibilitatea de a fi alături de noi în momentele dificile”, a scrie Sviridenko pe rețele.

Alexandru Munteanu/Facebook

Zelenski, despre aderarea la UE: „Avem o viziune comună”

Tot astăzi, la Kiev, premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere și cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Șeful Cabinetului de miniștri a anunțat că discuțiile s-au concentrat pe modalitățile de valorificare a „legăturii strânse” dintre cele două țări și avansarea procesului de integrare europeană, „prin sprijin reciproc”.

„Republica Moldova și Ucraina își doresc același lucru: un cer deasupra capului spre care privești cu speranță în viitor, nu cu frică. Vrem să construim o lume în care copiii noștri trăiesc în libertate și suntem parteneri de încredere în acest drum, uniți nu doar de o frontieră comună, ci și de valorile democratice și dezideratul european” – a scris premierul pe pagina sa de Facebook.

Întrevederea a fost comentată și de președintele Ucrainei. Volodimir Zelenski a anunțat că a discutat cu Alexandru Munteanu despre proiectele bilaterale, inclusiv energia, calea ferată și infrastructura. „Toate trebuie implementate” – a zis el.

Oficialul de la Kiev a mulțumit, la rândul său, Republicii Moldova, pentru sprijinul acordat Ucrainei și poporului ucrainean. „Avem o viziune comună asupra viitorului în Uniunea Europeană, iar parcursul Ucrainei și al Republicii Moldova către UE trebuie să fie unul comun, pentru ca toți din regiunea noastră să beneficieze de consolidarea popoarelor noastre și a Europei în ansamblu”, a transmis Volodimir Zelenski după discuțiile cu Alexandru Munteanu.

Alexandru Munteanu/Facebook

***

Precizăm, de la invazia Rusiei – în februarie 2022 – Republica Moldova și-a exprimat constant solidaritatea cu țara vecină, a condamnat războiul și a pledat pentru o pace justă și durabilă în Ucraina. În prezent, mai mult de 130 de mii de refugiați ucraineni se află pe teritoriul Republicii Moldova, dintre care 87 mii de persoane beneficiază de mecanismul de protecție temporară. 20 de mii sunt copii. Acest mecanism, care le asigură accesul la sistemul educațional, la serviciile medicale, precum și la piața muncii, a fost prelungit recent prin decizia Guvernului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dumitru Vartic/Facebook

Vicepreședintele raionului Hîncești a demisionat din funcție. Dumitru Vartic, exclus și din PAS, după decesul soției (UPDATE)

UPDATE 18:15: Dumitru Vartic a depus cererea de demisie din funcția de vicepreședinte al Consiliului Raional Hîncești, așa cum i-au cerut public vicepreședinta Parlamentului, deputata PAS Doina Ghernam, și președinta Consiliului, Nicoletta Moroșanu.

Consiliul anunță că cererea a fost înregistrată oficial pe 9 martie și urmează a fi examinată în conformitate cu prevederile legislației în vigoare și procedurile administrative aplicabile.

„Consiliul Raional Hîncești va informa ulterior opinia publică despre deciziile adoptate și pașii care vor fi întreprinși în continuare”, precizează instituția.

ȘTIREA INIȚIALĂ 14:17: Vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic, suspectat că și-ar fi supus soția ani la rând abuzurilor și violenței – acțiuni care ar fi determinat-o, preliminar, să își pună capăt zilelor – nu a demisionat din funcție. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de președinta raionului Hîncești, Nicoletta Moroșanu, care i-a cerut public demisia. Între timp, pe caz a fost deschis un dosar penal, iar Vartic a fost exclus din rândurile partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate.

Nicoletta Moroșanu a declarat pentru NM că, până în prezent, Dumitru Vartic nu a depus nicio cerere de demisie, deși i-a cerut public să facă acest lucru inclusiv deputata PAS și vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman. Dacă acesta nu își va da demisia, autoritățile locale ar putea iniția procedura de demitere printr-o decizie a Consiliului Raional Hîncești.

Președinta raionului a mai precizat că Dumitru Vartic se află în prezent în concediu de studii, până pe 23 martie. Autoritățile locale speră ca acesta își va depune demisia înainte de revenirea din concediu.

Moroșanu a mai declarat pentru NM că Vartic respinge acuzațiile de violență: „Dumnealui spune că ar fi vorba despre o ardere profesională a doamnei Ludmila, dar deja Inspectoratul de Poliție Râșcani în urma investigațiilor va stabili cauzele exacte, ceea ce s-a întâmplat. Totodată, Inspectoratul de Poliție Hâncești a pornit un proces penal pe violență în familie și așteptăm rezultatele investigațiilor”.

Întrebată dacă Consiliul Raional Hîncești a fost la curent cu presupusele acte de violență la care ar fi fost supusă Ludmila Vartic, președinta raionului a precizat pentru NM că, în ultimii ani, nu au fost depuse plângeri la Consiliul Raional Hîncești din partea femeii sau a rudelor acesteia. Nu ar fi existat sesizări, în ultimii șapte ani, nici la Inspectoratul de Poliție Hîncești privind violențe în familie în acest caz.

Vartic, exclus din PAS

Dumitru Vartic a fost exclus, între timp, din rândurile PAS, precum și din componența biroului permanent a Organizației Teritoriale PAS Hâncești. Decizia a fost luată de OT PAS Hîncești, pe 9 martie.

Partidul de guvernare a decis, de asemenea, să își retragă sprijinul politic acordat anterior lui Dumitru Vartic.

„Organizația Teritorială PAS Hâncești condamnă cu vehemență orice formă de violență împotriva doamnelor și domnișoarelor. Vom urmări cu maximă atenție ca toate circumstanțele acestui caz să fie clarificate, iar deciziile să fie luate în baza faptelor stabilite. Considerăm esențial ca persoanele responsabile să răspundă în fața legii, în conformitate cu cadrul legal în vigoare”, precizează formațiunea.

***

Amintim că Ludmila Vartic, educatoare la grădinița „Andrieș” și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie, după ce ar fi căzut în gol de la etajul 11 al unui bloc de locuințe. Mai multe organizații neguvernamentale și activiști au calificat cazul drept femicid. Acestea susțin că moartea femeii nu ar fi fost un accident.

Soțul acesteia, Dumitru Vartic – vicepreședinte al Consiliului Raional Hîncești și membru PAS – este acuzat de ani de abuzuri care ar fi împins-o spre acest gest. În acest context, președinta raionului Hîncești i-a cerut public demisia din funcție. O solicitare similară a venit și din partea vicepreședintei Parlamentului, Doina Gherman, care a anunțat, la fel public, că a cerut demisia lui Vartic atât din funcția de vicepreședinte al consiliului raional, cât și din Partidul Acțiune și Solidaritate. Totodată, mai multe instituții ale statului au fost sesizate pentru a clarifica toate circumstanțele cazului.

Într-o primă reacție, publicată pe rețelele de socializare în seara zilei de 7 martie, Dumitru Vartic și-a exprimat durerea față de pierderea soției, pe care a descris-o drept „o mamă extraordinară și o soție bună”. El a cerut public discreție pentru familia sa. „În astfel de momente, o familie are nevoie mai ales de liniște, de discreție și de înțelegere. Vă rog doar să respectați durerea unei familii care încearcă să se ridice după o pierdere atât de mare”, a transmis acesta. Mesajul ar fi fost șters, ulterior.

Mai multe detalii despre caz și reacțiile care au urmat – AICI.


Important! În cazul în care detaliile expuse în material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor și susținere - adresați-vă specialiștilor de la „Linia Verde Prevenire Suicid”. Chat-ul anonim pe www.pentruviata.md este diponibil LIVE între orele 20.00-22.00 în zilele de luni și joi. În restul zilelor, puteți expedia un mesaj la adresa de e-mail [email protected]. Mai multe detalii la nr de tel 060806623



Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: