Andrei Năstase/Facebook

Năstase, scrisoare către Ursula von der Leyen și Laura Codruța Kovesi: vrea o investigație cu privire la utilizarea banilor europeni (DOC)

Andrei Năstase, candidat la alegerile prezidențiale din această săptămână, susține că Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate ar fi cheltuit discreționar banii acordați de UE Republicii Moldova, dar nu i-a investit în proiecte care să sporească bunăstarea cetățenilor. El a anunțat că a trimis, pe 15 octombrie, o scrisoare președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și procurorului-șef al Parchetului European, Laura Codruța Kovesi, în care solicită demararea unei investigații cu privire la utilizarea fondurilor europene. Precizările au fost făcute în cadrul unei conferințe. 

Actuala guvernare, sub patronajul Maiei Sandu, a cheltuit fondurile europene în mod discreționar, fără să aibă respect pentru banul public al contribuabilului european. Există mari semne de întrebare cu privire la acești bani. (…) Moldovenii de acasă și din diasporă mă întreabă practic peste tot unde merg de ce ei nu simt nicio îmbunătățire a nivelului de trai din țară, dacă vin atât de mulți bani. Ei cred că aceștia sunt furați de actuala guvernare și au toate motivele să creadă asta câtă vreme există lipsă de transparență, sunt manipulați și mințiți. În mod absolut legitim, oamenii vor să știe cât din acești bani sunt împrumuturi, cât sunt finanțări nerambursabile. Oamenii vor să știe unde merg acești bani și care sunt beneficiile pentru ei”, a spus Andrei Năstase.

Politicianul a prezentat o scrisoare adresată președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și șefei Parchetului European, Laura Codruța Kovesi, în care le solicită să demareze o anchetă cu privire la fondurile UE oferite Republicii Moldova.

Am decis să le scriu doamnei von der Leyen și doamnei Kovesi pentru că justiția de la noi este în slujba puterii și nu va face lumină în acest caz. (…) Nu avem nicio șansă să aflăm adevărul, de aceea este nevoie ca cineva corect și imparțial să ne facă lumină, să ne spună clar unde sunt banii din granturi, din împrumuturi, cum au fost aceștia cheltuiți. Sunt sigur că vom avea multe surprize neplăcute. Sunt sigur că, dacă adevărul va ieși la iveală, va fi un cutremur pe scena politică din Moldova”, a comunicat el.

Facebook/Andrei Năstase

Nici PAS, nici Maia Sandu nu au comentat, deocamdată, acuzațiile lansate de Andrei Năstase.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

EPA

În Bulgaria au loc alegeri parlamentare anticipate. În sondaje conduce mișcarea fostului președinte

Pe 19 aprilie, în Bulgaria, au loc alegeri parlamentare anticipate – al optulea scrutin parlamentar din ultimii cinci ani. La alegeri participă 24 de partide și coaliții, însă principalul favorit este coaliția „Bulgaria Progresistă”, creată cu doar câteva săptămâni înainte de scrutin de fostul președinte eurosceptic Rumen Radev. Acesta promite să lupte cu corupția și să restabilească dialogul cu Rusia, relatează BBC.

Ce arată sondajele

Potrivit diferitelor sondaje, „Bulgaria Progresistă” ar putea obține între 30% și 40% din voturile alegătorilor. Acest rezultat ar fi mai mare decât al oricărui alt partid, deși formațiunea a fost creată cu doar câteva săptămâni înainte de alegeri.

În afară de aceasta, șanse reale de a accede în noul parlament au cel puțin patru partide. Liderii a două dintre ele – „Cetățeni pentru Dezvoltarea Europeană a Bulgariei” și „Mișcarea pentru Drepturi și Libertăți” – au fost suspectați de corupție, notează sursa citată.

Printre candidații probabili care ar putea intra în parlament se numără și partidul „Renaștere”, al cărui lider, Kostadin Kostadinov, a călătorit în repetate rânduri în Rusia, ultima dată în noiembrie 2025. Șanse de a depăși pragul electoral de 4% are și Partidul Socialist Bulgar, care este, de asemenea, considerat pro-rus.

Politica din Bulgaria

Potrivit sursei citate, politica din Bulgaria rămâne fragmentată de cinci ani – nicio forță nu reușește să se mențină la putere. Alegerile actuale sunt o consecință directă a crizei politice de la sfârșitul anului 2025. Atunci, în Bulgaria au avut loc cele mai ample proteste din ultimii 10 ani. Inițial, acestea au început ca manifestații împotriva bugetului pentru 2026, dar s-au transformat rapid în proteste împotriva întregului sistem politic și a corupției. În decembrie, guvernul și-a dat demisia, iar președintele a fost nevoit să numească un cabinet tehnic interimar.

Bulgaria este o republică parlamentară. Adunarea Națională, parlament unicameral format din 240 de deputați, adoptă legi, aprobă guvernul și îl poate demite în orice moment. Stabilitatea guvernului depinde de capacitatea partidelor de a forma o coaliție funcțională. Președintele rămâne o figură importantă, mai ales în perioade de criză: el nu conduce direct țara, dar poate numi un guvern interimar atunci când partidele nu reușesc să ajungă la un acord.

Cine este Rumen Radev

Rumen Radev a demisionat în 2025 din funcția de președinte cu un an înainte de încheierea celui de-al doilea mandat. Oficial, el a declarat că dorește să participe mai activ la viața politică a țării și să lupte cu corupția.

Radev este un cunoscut eurosceptic, care a criticat introducerea monedei euro în țară de la 1 ianuarie 2026 fără organizarea unui referendum. El s-a pronunțat împotriva creșterii ajutorului militar pentru Ucraina, afirmând că „în acest conflict nu există o soluție militară”, iar recent a declarat că „poporul bulgar nu percepe Rusia ca pe un inamic, indiferent de propaganda de pe ecrane a unor impostori”. El a vorbit, de asemenea, despre necesitatea de a „restabili dialogul cu Rusia”, mai ales că Bulgaria „se află într-o poziție unică, fiind singurul stat membru al Uniunii Europene care este în același timp slav și ortodox de rit răsăritean”.

Potrivit sursei citate, dacă rezultatele sondajelor de opinie se vor confirma, Rumen Radev va trebui fie să intre într-o coaliție pentru a obține o majoritate parlamentară, fie să formeze un guvern minoritar, mai puțin stabil.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: