Newton House Grădina Botanică – complexul rezidențial valorificat de sute de familii care aleg ceea ce contează cu adevărat

Complexul rezidențial Newton House Grădina Botanică este un concept urban care dispune de toate facilitățile pentru o viață urbană confortabilă – motiv pentru care sute de familii l-au ales deja drept viitoarea lor casă. Rezidenții vor avea un Mall chiar în incinta ansamblului rezidential, o grădiniță cu capacitate pentru întreaga comunitate, centru de fitness & spa cu bazine interioare și jacuzzi, piscină acoperită, curți pietonale fără mașini și o zonă pentru socializare, cu parcări exclusiv subterane și acces controlat. Odată cu lansarea celei de-a treia tranșe de vânzări, în septembrie 2025, o nouă oportunitate se deschide pentru cei ce doresc să se alăture acestei comunități care prețuiește bunăstarea și timpul petrecut alături de familie.

Toată infrastructura în incinta ansamblului 

Newton House Grădina Botanică nu așteaptă ca facilitățile să apară în jur, ci le construiește chiar în interiorul complexului rezidențial. Rezultatul este o rutină zilnică mai scurtă, mai calmă și mai eficientă: cobori, faci cumpărăturile, iei o cafea cu vecinii, lași copilul la grădiniță, mergi la antrenament și revii acasă, fără a porni mașina. Beneficiile directe pentru rezidenți sunt evidente: timp economisit și costuri mai mici ale mobilității, cu mai puțin stres și mai multă prezență alături de familie.

Retail sustenabil la parter: cumpărături liniștite, fără aglomerație și trafic

În inima complexului rezidențial se va afla un Mall modern, gândit pe principiile retail-ului sustenabil: acces pietonal, parcări pentru vizitatori la subsol, spații pentru biciclete. Supermarketul și magazinele îți permit să faci rapid cumpărăturile, de la produse de bază până la ingrediente pentru o cină rafinată. Zona de restaurante și cafenele funcționează ca un punct de întâlnire al comunității: mic dejun cu vedere la promenada, prânz de lucru la doi pași, seri relaxate pe terasă. A avea un Mall chiar lângă casă înseamnă cumpărături fără pierdere de timp si întâlniri fără stres. 

Centru de fitness & spa cu bazine interioare: sănătate zilnică

Centrul de fitness este construit pentru ca tu să te simți bine, indiferent de sezon. Accesul auto în ansamblul rezidențial este controlat prin bariere automate, intrările sunt clare (din străzile Grădina Botanică și Burebista), iar circulațiile interioare sunt optimizate pentru fluxul vizitatorilor: vestiare moderne pentru femei și copii, cu dușuri separate, două bazine interioare și un jacuzzi, plus o zonă de spa cu saună și trei săli de masaj. La parter, un spațiu lounge, o cafenea și un mic shop de articole sportive cu cabine de probă completează experiența. Beneficiile pentru rezident sunt concrete: antrenamente făcute în ritmul tău, recuperare reală după efort fizic și o infrastructură care elimină timpii de așteptare.

Grădiniță alături de casă: dimineți scurte, program mai liber

Grădinița dimensionată pentru întregul complex rezidențial schimbă rutina zilnică a dimineților petrecute în trafic. Educația timpurie chiar lângă scară înseamnă trasee scurte și sigure pentru copii, zero ambuteiaje la orele de vârf și o zi care începe mai liniștit. Pentru părinți, avantajul e dublu: program flexibil și timp de calitate câștigat, care se adună zi după zi într-un ritm de viață mai bun și mai multe momente fericite petrecute alături de cei dragi.

Curți interioare fără mașini

Newton House Grădina Botanică privilegiază spațiile pentru oameni. Toate parcările sunt subterane, astfel încât curțile rămân doar pentru pietoni. Cele patru curți interioare au identități peisagistice distincte și mult verde (arbori, arbuști perene inspirate din biodiversitatea Grădinii Botanice) alături de bănci, pergole, colțuri de odihnă și iluminat ambiental modern. Zona din fața Mall-ului leagă firesc joaca, relaxarea și întâlnirile de seară, devenind locul preferat pentru evenimente ale comunității. Pentru rezidenți, acest design înseamnă liniște la parter, întâlniri mai dese cu vecinii și un sentiment de apartenență la o comunitate.

Spații de joacă și sport pentru toate vârstele

Zonarea ține cont de dezvoltarea fiecărui membru al familiei. Cei mici au suprafețe din cauciuc amortizant și echipamente dedicate; copiii mai mari și adolescenții au structuri de cățărat, trasee de explorare și spații deschise pentru sport. Materialele sunt combinate pentru durabilitate și siguranță, iar suprafețele de nisip sau pietriș adaugă varietate și joc creativ. Astfel, toți copiii se bucură de joacă diversă într-un mediu controlat și sigur.

Conexiunea directă cu Natura

Adevăratul lux urban este proximitatea naturii. Vizavi de complexul rezidențial Newton House Grădina Botanică se întinde un parc natural de sute de hectare, cu alei de alergare, lacuri și arbori înalți. Deschizi fereastra și ai o priveliște de parc, ieși din scara blocului și te plimbi în liniște, departe de traficul intens. Aceste avantaje se traduc în somn mai bun, mai puțin stres, mai multă mișcare și aer mai curat.

Investiția care îți dă timpul înapoi

Complexul rezidențial Newton House Grădina Botanică propune un mod de locuire în care proximitatea inteligentă și grija pentru oameni devin normă. Tranșa a treia deschide o fereastră de oportunitate: poți alege un apartament într-un complex care îți valorifică timpul, îți reduce dependența de mașină și îți oferă, în aceeași adresă, natură, retail, educație, sport și socializare. Pentru un rezident într-o lume din ce în ce mai grăbită, aceasta înseamnă diferența dintre a locui și a trăi viața din plin. 

Alătură-te unei comunități care alege bunăstarea, vizitând adresa str. Grădina Botanică 18, sunând la 060 04 40 40 sau accesînd newton.md pentru detalii și programări.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Ședință cu ușile închise la Parlament, după tragedia din unitatea militară de la Cahul. Când va avea loc și cine poate participa

Pe 19 mai, pe platforma Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, vor avea loc audieri ca urmare a incidentului armat de la Cahul. Ședința va avea caracter închis și vor avea dreptul să participe doar cei care dețin acces la secretul de stat. Anunțul a fost făcut pe 14 mai de președintele Comisiei parlamentare și deputatul PAS, Lilian Carp, în cadrul ședinței Parlamentului.

Carp a făcut declarațiile după ce liderul „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, a cerut includerea pe ordinea de zi a unui proiect privind formarea unei comisii parlamentare de anchetă pentru investigarea incidentelor din Armata Națională.

În reacție, Carp a declarat că, pe 19 mai, pe platforma Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, vor avea loc audieri la acest subiect. „Eu am dat indicațiile: marți să fie pregătite audierile publice pe subiectul dat. Toți doritorii care doresc să participe, ca de obicei, pot veni. Pentru că asemenea tipuri de subiecte, probabil, unele care sunt de caracter închis, ședința va fi cu caracter închis și vor avea dreptul doar cei care au acces la secretul de stat. Așa că, marți, la ora 10, o să vă așteptăm în sala Europei”, a menționat el.

Ulterior, supusă votului, inițiativa „Partidul Nostru” nu a întrunit numărul necesar pentru a fi inclusă pe ordinea de zi. După aceasta, Usatîi a anunțat că partidul său a elaborat un proiect de lege privind anularea serviciului militar obligatoriu, menționând că este vorba de modificarea Constituției. Astfel, el a spus că va transmite proiectul spre examinare tuturor deputaților. În reacție, liderul PAS și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că fracțiunea sa va „analiza minuțios” proiectul.

***

Amintim că incidentul a avut loc pe 10 mai, în jurul orei 13:30, pe teritoriul unei unități militare din municipiul Cahul. Poliția anunța că un militar prin contract, în vârstă de 20 de ani, ar fi manevrat necorespunzător o armă în timp ce se afla împreună cu un minor de 16 ani. Ultimul se afla în vizită la un alt militar în termen. În urma unei împușcături, preliminar accidentale, militarul în termen, în vârstă de 18 ani, a fost rănit și transportat la spital. Inițial, poliția a declarat că minorul a intrat în stare de șoc și și-a pierdut cunoștința, iar la scurt timp după internare a decedat.

Pe 11 mai, poliția a precizat că, cu referire la date preliminare, că minorul a fost pătruns de glonțul care l-a rănit pe militarul în termen. Totodată, s-a anunțat că militarul care a efectuat împușcătura a fost reținut.

Tot pe 11 mai, Procuratura Generală a anunțat pornirea unei cauze penale pentru încălcarea regulilor de utilizare a armei, fapt care a dus, din imprudență, la decesul unei persoane. Conform procurorilor, militarul care a efectuat împușcătura riscă până la 7 ani de închisoare. Între timp, militarul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

În context, opoziția parlamentară a cerut demisia imediată a ministrului Apărării, Anatolie Nosatîi. Pe 13 mai, Anatolie Nosatîi a declarat că nu va demisiona din funcție până la finalizarea anchetei și elucidarea tuturor circumstanțelor. Totodată, a făcut apel către societate „să nu speculeze” pe marginea cazului. Subiectul a fost abordat și de premierul Alexandru Munteanu, care a spus că „este important să fie clarificate toate circumstanțele”. De asemenea, el a menționat că a vorbit cu Nosatîi și cu ministrul Sănătății, Emil Ceban, pentru a analiza „unde s-au comis greșeli și cine poartă responsabilitate pentru această tragedie”.

IPN

Irina Gutnic, reacție după ce Ceban a vorbit despre legăturile sale cu Spînu: „Nu sunt proiectul și instrumentul nimănui”

Fostul viceprimar al Chișinăului, Irina Gutnic, califică drept „un fals” afirmațiile primarului capitalei, Ion Ceban, potrivit cărora aceasta ar avea o relație de prietenie cu Andrei Spînu, ex-ministru al Infrastructurii și fost vicepreședinte al formațiunii de guvernământ PAS. În cadrul ediției din 13 mai a emisiunii „Secretele puterii”, aceasta a spus că a interacționat cu Spînu doar în campania pentru alegerile prezidențiale din 2024 și a menționat că atât Ceban, cât și președinta Maia Sandu știu despre ce a fost vorba. Contactată de NM, Președinția a refuzat să comenteze declarațiile Irinei Gutnic.

Irina Gutnic a respins afirmațiile primarului capitalei care sugerează că aceasta ar avea o relație de prietenie cu Andrei Spînu și le-a calificat drept „un fals”. „Este o fumigenă pe care încearcă să o arunce în spațiul public Ion Ceban pentru a mă denigra”, a spus ea.

Aceasta a precizat că a interacționat cu fostul ministru al Infrastructurii doar cu o ocazie.

Afirm cu toată responsabilitatea că nu sunt proiectul nimănui și nu sunt instrumentul nimănui. Nici al PAS-ului, nici al instituțiilor media, cu atât mai mult al lui Andrei Spînu. Cu Andrei Spînu am avut o singură tangență, și domnul Ceban cunoaște care este tangența cu Andrei Spînu. Și doamna președintă cunoaște care este implicarea mea în campania prezidențială, împreună cu Andrei Spînu”, a declarat Irina Gutnic.

Întrebată dacă este vorba despre coordonarea întâlnirii dintre Maia Sandu și Ion Ceban din campania electorală pentru turul II al scrutinului prezidențial, aceasta a spus: „Am coordonat împreună cu domnul Spînu ca Republica Moldova să ia un curs corect de dezvoltare”.

NewsMaker a solicitat o reacție privind afirmațiile Irinei Gutnic de la Președinție, însă instituția a refuzat să comenteze.

Irina Gutnic a negat, de asemenea, că ar executa indicații „din extern”, după cum a spus edilul Chișinăului.

Asta îl reprezintă. Atunci când încerci că vorbești constructiv sau încerci să-i arăți un adevăr, dumnealui pur și simplu începe să te atace. Asta este stilistica lui. Este un fals și acest lucru”, a spus ea.

Menționăm că am cerut o reacție cu privire la declarațiile primarului capitalei din partea lui Andrei Spînu, dar acesta a declarat că nu va comenta „prostiile” lui Ceban.

Amintim că Ion Ceban a lansat acuzațiile după izbucnirea scandalului legat de decizia sa de a o revoca pe Irina Gutnic din funcția de viceprimar al municipiului Chișinău.

Pe 13 mai, Irina Gutnic a ținut o conferință de presă în care a calificat actul de revocare semnat de Ceban drept ilegal, a anunțat că îl va contesta în instanță și că va depune un denunț pentru abuz de putere. Ea a declarat că Primăria Chișinău a fost transformată într-un „mecanism de PR politic”, că angajații sunt supuși unei „terori administrative” și că va prezenta în curând documente despre nereguli grave privind finanțarea partidului, achiziții și utilizarea resursei administrative. Gutnic a mai anunțat că părăsește Mișcarea Alternativă Națională – formațiune politică fondată și condusă de Ceban.

Ulterior, Ceban a respins acuzațiile, calificând ieșirea publică a lui Gutnic drept actul „unei doamne supărate că nu mai are funcție”. „Doamna a executat și continuă să execute rolul și funcția, pe anumite indicații care îi parvin din extern, așa cum a făcut-o și prietenul ei bun de foarte mult timp, Andrei Spînu, în Partidul PAS și în actul de guvernare”, a adăugat el.

Cât de puternică mai este influența lui Șor? La ce să ne așteptăm de la alegerile din Orhei și Taraclia (ANALIZĂ)

Duminică, pe 17 mai, în Taraclia și Orhei vor avea loc alegeri locale noi pentru funcția de primar. Scrutinul a fost organizat după ce fugarul Ilan Șor a anunțat că își închide „proiectele sociale” din Moldova, iar primarii celor două orașe, aleși cu susținerea sa, și-au depus demisia. Noii edili vor avea mandate de doar un an, întrucât în 2027 sunt programate alegerile locale generale. NewsMaker explică cine candidează la Orhei și Taraclia, cine are șanse reale de victorie, ce scandaluri au marcat deja campania electorală și ce semnificație au aceste alegeri pentru întreaga țară.

Orhei: campanie scandaloasă

Orhei a devenit primul oraș în care Ilan Șor a câștigat alegerile pentru funcția de primar. În 2015, acesta a candidat din partea partidului „Ravnopravie” și a obținut sprijinul a peste 60% dintre alegători. De atunci, orașul a fost condus fie de Șor, fie de persoane promovate de acesta. Ulterior, partidul „Ravnopravie” s-a transformat în partidul „Șor”, formațiune acuzată mai târziu de subminarea securității statului și declarată neconstituțională.

La alegerile din 2023, la Orhei a câștigat Tatiana Cociu. Ea a candidat din partea partidului „Forța Alternativă și de Salvare a Moldovei” (FASM), una dintre formațiunile asociate lui Ilan Șor, care ulterior s-au unit în blocul „Victorie”. În 2025, instanța a limitat activitatea FASM, iar în decembrie același an Cociu și-a anunțat demisia.

La actualele alegeri pentru funcția de primar al Orheiului candidează nouă persoane, iar campania electorală s-a transformat rapid într-una scandaloasă – din nou, pe fundalul legăturilor cu Șor. Din partea PAS candidează directorul Chișinău Arena, Sergiu Stanciu, care a depus o plângere la organele electorale împotriva candidatului Partidului „Democrația Acasă”, Victor Perțu, pe care îl acuză de legături cu Ilan Șor. Comisia Electorală Centrală (CEC) a admis plângerea și l-a exclus pe Perțu din cursa electorală.

Victor Perțu este fost consilier raional în Orhei, fost vicepreședinte al raionului, iar în prezent conduce întreprinderea Apă-Canal Orhei. CEC și-a motivat decizia prin faptul că Perțu ar fi participat la protestele organizate de Ilan Șor în 2022, prezentând în acest sens și un material video. Liderul partidului „Democrația Acasă”, deputatul Vasile Costiuc, a calificat hotărârea CEC drept una motivată politic. Judecătoria Orhei a anulat inițial decizia, însă ulterior Curtea de Apel a declarat-o legală.

ZdG

La rândul său, și Sergiu Stanciu a ajuns în centrul unui scandal. Sloganul campaniei sale – „Orhei pentru orheieni” – a fost criticat de unii observatori, care au văzut în el accente șoviniste și l-au comparat cu formule precum „Moscova pentru moscoviți” sau „Germania pentru germani”. „Sloganul este foarte nereușit. Tehnologii nu au analizat consecințele”, a declarat fostul reprezentant permanent al Republicii Moldova la ONU și Consiliul Europei, analistul politic Alexei Tulbure.

Facebook PAS

Totuși, după cum s-a dovedit, presupuse legături cu Ilan Șor pot fi găsite și în cazul altor candidați la funcția de primar al Orheiului. După excluderea lui Victor Perțu din cursă, Partidul „Democrația Acasă” a depus o plângere împotriva candidatei independente Diana Memeț, care a fost adjuncta lui Șor pe vremea când acesta conducea Primăria Orhei. Tot Șor a numit-o primar interimar în 2019, după ce a candidat la funcția de deputat.

Un alt candidat independent, Vasile Adașan, a condus anterior raionul Orhei și a fost șef al poliției din Orhei în perioada în care influența lui Ilan Șor domina administrația locală. La alegerile din 2023, acesta a candidat din partea Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), formațiune condusă de fostul premier Ion Chicu.

Candidatul independent Ramiz Ansarov, vicepreședinte al Congresului Azerilor din Moldova, a candidat în 2025 la funcția de deputat din partea partidului „Inima Moldovei”, condus de fosta bașcană a Găgăuziei, Irina Vlah. Formațiunea a fost ulterior exclusă din cursa electorală pe fondul suspiciunilor de finanțare ilegală.

În cursa pentru funcția de primar al Orheiului s-au înscris și alți candidați: independenții Sergiua Aga, cunoscut drept preot și filantrop, antreprenorul Andrei Dron, socialistul Stanislav Balan, precum și candidatul Partidului Ecologist, Serghiu Pîslaru.

În schimb, candidatul comuniștilor, Dumitru Melnic, a fost exclus din cursă după ce partidul și-a retras sprijinul politic pentru acesta. De asemenea, a fost exclus și candidatul independent Adrian Dulgher, întrucât este membru al partidului CUB, iar legislația nu permite membrilor de partid să candideze în calitate de independenți.

Taraclia: aceiași candidați

La Taraclia, candidații susținuți de Ilan Șor au câștigat încă din 2019. Atunci, la alegerile locale, victoria i-a revenit lui Veaceslav Lupov, candidatul partidului „Șor”, care a obținut peste 70% din voturi. În 2023, formațiunea fusese deja declarată neconstituțională, iar Lupov – care până atunci participase activ la viața partidului – a candidat în calitate de independent. Chiar și așa, el a obținut aproximativ 90% din sufragii.

La alegerile pentru consiliul orășenesc și raional din 2023, cele mai multe voturi le-a obținut partidul „Renaștere”, asociat cu Șor. Candidatul „Renașterii”, Garanovschi Nicolai, a ocupat atunci locul al doilea, acumulând puțin peste 3%. Garanovschi candidează și acum, doar că deja în calitate de candidat independent.

TaracliaNTS

Candidatul care a ocupat în 2023 locul al treilea se află și în actuala campanie în cursă. Este vorba despre Alexandr Borimecicov, care acum candidează în calitate de candidat independent.

Încă doi candidați din trecut – Oleg Cosîh și Vasile Gaidarji. Cosîh este candidatul partidului PDCM al lui Chicu. Gaidarji a fost primar până în 2011. El a candidat din partea partidului „Ravnopravie”, care ulterior a devenit partidul „Șor”. Gaidarji a condus una dintre filialele acestuia deja după ce și-a pierdut funcția de primar. Apoi, Gaidarji a participat activ la viața partidului „Viitorul Moldovei” al fostului premier al Moldovei, Vasile Tarlev. În 2023, el a candidat deja în calitate de candidat independent. În același statut candidează și acum.

„Fața nouă” a actualei campanii electorale este candidata independentă Natalia Vasilevscaia. Anterior, aceasta a candidat la funcția de deputat din partea partidului „Inima Moldovei”. Un alt „nou-venit” în cursă este candidata socialiștilor, Ecaterina Iacobceac, primara satului Novosiolovca. Campania acesteia este susținută activ de liderii Partidului Socialiștilor, inclusiv deputații Vlad Batrîncea și Vladimir Odnostalco.

Partidul de guvernare PAS l-a desemnat drept candidat la Taraclia pe Andrei Lambru, susținut în campanie de deputați și miniștri ai formațiunii.

De ce Taraclia și Orheiul votează diferit

Deși atât Orheiul, cât și Taraclia au fost conduse de forțe apropiate lui Ilan Șor, iar ambele localități au servit drept un fel de „vitrină” pentru proiectele sale politice, din punct de vedere electoral acestea sunt profund diferite. Taraclia a fost dintotdeauna un oraș și un raion cu orientare pro-rusă. Până în 2011, localitatea a fost condusă de un primar din partea partidului „Ravnopravie”, considerat o formațiune pro-rusă, după care alegerile au fost câștigate de comunistul Serghei Filipov, care a rămas la conducere timp de două mandate consecutive. La ultimele scrutine naționale, alegătorii din Taraclia au susținut în mare parte socialiștii. La alegerile prezidențiale din 2024, în raion a câștigat candidatul PSRM, Alexandr Stoianoglo, iar la parlamentarele din 2025 victoria a revenit Blocului Patriotic, din care făceau parte și socialiștii. Formațiunea a obținut în raionul Taraclia 79,5% din voturile alegătorilor, în timp ce PAS s-a clasat abia pe locul al treilea, cu puțin peste 6% din sufragii.

Orheiul, în schimb, este considerat un oraș și un raion cu orientare pro-europeană. Până la apariția lui Ilan Șor pe scena politică locală, orașul a fost condus de Vitalie Colun, primar din partea Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), formațiune pro-europeană. La alegerile prezidențiale din 2024, Maia Sandu a obținut victoria în Orhei, iar la parlamentarele din 2025 partidul PAS a acumulat în raion 47,43% din voturi. Prin comparație, Blocul Patriotic, cu orientare pro-rusă, a obținut puțin peste 20%.

Merită menționat că, la aceste alegeri prezidențiale și parlamentare, forțele asociate lui Șor nu au mai participat. Totuși, chiar și în perioada în care acestea erau prezente în campaniile electorale, în 2021, la Taraclia a câștigat Blocul Comuniștilor și Socialiștilor, iar la Orhei – PAS. Acest lucru explică și implicarea activă a acestor partide în raioanele considerate „ale lor”: la Orhei, PAS încearcă să lupte în continuare „umbra lui Șor”, iar la Taraclia socialiștii desfășoară o campanie intensă, cu implicarea directă a deputaților formațiunii.

Doctorul în științe politice Anjela Colațchi consideră că, în general, nu trebuie pus semnul egal între alegerile locale și cele naționale din cauza specificului diferit. Succesul la alegerile naționale nu garantează succes la nivel local și invers.

Alexei Tulbure consideră că succesul lui Șor în raioane orientate politic diferit demonstrează că schema sa (coruperea alegătorilor, finanțarea ilegală) funcționează în orice raion, indiferent de preferințele alegătorilor.

O lecție pentru toată țara

Alegerile din Orhei și Taraclia nu vor fi doar un simplu scrutin local, ci și un test al influenței pe care Ilan Șor o mai are în politica moldovenească. Angela Colațchi consideră că actuala campanie reprezintă un „test” și, totodată, un indicator al cât de departe s-au extins „tentaculele caracatiței numite Șor”. „În plus, acesta va deveni un test pentru partidul de guvernare și alte partide europene. Cât de bine au însușit lecțiile campaniilor trecute? Au devenit ele mai apropiate de oameni?”, a adăugat experta.

Politologul Ion Tăbârță a remarcat, de asemenea, importanța acestei campanii pentru PAS. Și a amintit cum alegătorii lui Șor își explicau susținerea pentru politicianul fugar după recunoașterea lui vinovat în furtul miliardului: „Poate că fură, dar împarte și cu noi”. „Șor, în esență, nu a făcut nimic deosebit nici la Taraclia, nici la Orhei. El pur și simplu făcea ceea ce înaintea lui nu făcea nimeni deloc. Și lansa proiecte vizibile: parcuri, trotuare, atracții. Aproximativ același lucru îl face și primarul Ion Ceban. De aceea, în mințile locuitorilor acestor orașe, oamenii lui pot rămâne în memorie drept buni administratori. Dar, în realitate, aceasta este o perdea de fum. Dezvoltare economică nu există. Și aici mingea este și pe terenul autorităților centrale: vor reuși ele să schimbe situația”, a remarcat Tăbârță.

Între timp, Alexei Tulbure consideră că alegerile din Orhei deja au fost compromise. Motivul – excluderea din cursă a candidatului partidului „Democrația Acasă”: „Dacă el este legat de Șor, atunci de ce a fost înregistrat în general? Acesta este tot un indicator al activității instituțiilor statului. Iar dacă deja a fost înregistrat, atunci trebuie să participe în cursă. Nu poți ține candidatul într-o stare de incertitudine”.

În opinia expertului, actuala campanie electorală nu scoate în evidență candidați puternici și nici schimbări majore. Potrivit lui, adevărata epocă „post-Șor” va începe abia atunci când coruperea alegătorilor va deveni un tabu incontestabil – lucru care, deocamdată, nu s-a întâmplat. „În plus, la nivel local trebuie să vină la putere candidați care vor putea implementa proiecte europene și să schimbe cu adevărat orașele. În caz contrar, despre epoca lui Șor oamenii vor crea legende”, a concluzionat expertul.

realitatea.md

Turiștii din Moldova se plâng de taxe suplimentare la vacanțe. Asociația Agențiilor de Turism explică majorările

Mai multe persoane, care și-au rezervat vacanțe și urmează să ajungă la destinație cu avionul, s-au plâns pe online că au fost informate despre taxe suplimentare de 38, de 40 sau 55 de euro. Unii au spus că trebuie să achite 80 de euro pentru tur-retur, iar alții că vor achita, însă dacă va mai fi o majorare vor refuza vacanța. Pentru NM, directorul Asociației Naționale a Agențiilor de Turism a declarat că, în contextul creșterii prețurilor la combustibil, în aprilie companiile aeriene au anunțat tur operatorii că urmează o corecție la prețul charterelor, prevedere inclusă în contracte și care nu poate fi evitată. Potrivit lui, s-au anunțat modificări pentru zborurile din mai, iar acum au început scumpiri și pentru iunie. El a precizat că taxele variază în funcție de destinație și a vorbit despre două nuanțe pe care trebuie să le cunoască turiștii.

Pe rețelele de socializare sunt mai multe nemulțumiri în acest sens. Unii spun că „pentru Mallorca s-a scumpit cu 55 de euro de persoană”, menționând că vor achita, însă dacă va mai fi o majorare vor refuza vacanța. Alții au menționat că pentru Egipt majorarea este de 60 euro de persoană, pentru Turcia de 38 de euro pentru fiecare turist, pentru zbor tur-retur. Sunt și din cei care au menționat că au planificată vacanță în Antalya și au fost informați că majorarea este de 40 de euro doar într-o direcție, iar în total 80 de euro, precizând că au rezervat pachetul în februarie.

Explicația Asociației Naționale a Agențiilor de Turism

Ion Alexa a declarat pentru NewsMaker că, „din momentul în care s-a început criza din Golf, prețurile au urcat foarte sus pe componenta de combustibil”. „Ulterior (…) cam în luna aprilie, companiile aeriene au anunțat tur operatorii despre faptul că urmează să fie făcută o corecție la prețul charterelor, care au fost deja contractate din toamna anului trecut pentru vara anului acesta”, a adăugat el.

Potrivit lui Alexa, această prevedere „este introdusă în contracte și nu este cum să fie evitată, pentru că clauza aceasta este conform legii”. „În continuare, exact cum la nivel de companie aeriană se majorează acest tarif pentru componenta de combustibil, tot așa Codul Civil al Republicii Moldova (…) prevede modificarea prețului la pachetul de servicii turistice și în care cauze aceste majorări pot surveni. Una din cauze este scumpirea componentei de combustibil la prețul biletelor avia. (…) Această scumpire poate surveni indiferent că la pachetele care urmează a fi vândute sau la pachetele deja s-au vândut, s-au confirmat și s-au încasat bani”, a precizat el.

Cele două nuanțe

Totuși, directorul Asociației a menționat că „există o nuanță: oamenii trebuie să fie informați în termen de 20 de zile, iar în condițiile în care turistul alege să anuleze pachetul – taxa de reziliere nu se aplică”.

„Ce este taxa de reziliere? Este taxa pe care compania de turism are dreptul să o aplice atunci când turistul anulează pachetul conform termenilor de penalizări și nu este aplicabilă penalizarea. (…) Este o taxă pentru acoperirea cheltuielilor agentului de turism pentru care le-a avut cu prelucrarea cererii turistului. Deci, această taxă nu este aplicabilă în condițiile acestea”, a comunicat el.

Potrivit lui Alexa, a doua nuanță „este diferența de majorare”. „Diferența de majorare de peste 8 la sută este o majorare semnificativă și cere acordul turistului pentru această majorare. Diferența sub 8 la sută nu se consideră o majorare semnificativă, iar turistul, dacă refuză, poate surveni taxa de prelucrare a cererii. Plus la asta, pot să se aplice penalități în condițiile în care asta prevede contractul”, a precizat el.

Taxele variază în funcție de destinația turistică

Potrivit lui Ion Alexa, motivul este pentru că orele de zbor și consumul de combustibil este diferit. „Este o oră și jumătate până în Antalya, trei ore până în Tunisia, trei ore jumate până în Mallorca și 17 ore până în Vietnam, de exemplu. Respectiv, pentru fiecare din aceste destinații este supraplata pentru componenta de combustibil. Pentru că asta de fapt a fost corecția, și la pachetele de transport cu autocar, și la pachetele cu transport de zbor, contractele nu s-au modificat efectiv între tur operator și transportator, doar s-au adăugat cu această componentă de combustibil. (…) Combustibilul la 1 martie 2026, kerosenul, costa în jur de 700 de dolari. Astăzi a ajuns să coste 2100”, a menționat el.

Despre riscul aplicării taxelor suplimentare și perioada vizată de modificările tarifare

Întrebat dacă un turist care a luat un pachet turistic și a achitat deja taxa pentru combustibil majorată poate, între timp, să i se mai aplice o taxă până la zbor în cazul majorării prețurilor la combustibil, el a răspuns: „Nu. Per general, nu. Bun, teoretic, el poate fi așa, dar este vorba că agenții și tur operatorii deranjează doar oamenii care au cumpărat pachete pentru perioada imediat următoare. (…) Fiecare din agenție, fiecare din tur operator, nu modifică, spre exemplu, pachetele care urmează să plece în iulie, sau august, sau septembrie, sau octombrie. Nu are sens. Noi tot urmărim ce se va întâmpla pe piața de combustibil. Dacă prețurile se vor duce jos, poate nici nu va fi nevoie de ieșit cu această solicitare la turist. De aceea, toate modificările se fac pentru pachetele și zborurile imediat următoare, care sunt în raza a 20 de zile pentru notificare. Bine, plus minus. (…) De aceea, o lună în urmă s-au anunțat modificări pentru zborurile din mai. Iată, acum, tur operatorul a început, încet-încet, văzând că situația nu se schimbă, să anunțe scumpiri și pentru pachetele care urmează să zboare în iunie”.

Evoluția cererii pentru vacanțele din 2026 în contextul crizei și inflației

Întrebat dacă a scăzut numărul turiștilor care și-au rezervat vacanțe în 2026, el a spus că „tendința a fost ok până la începerea acestei crize”. „Ea cumva a mai durat un pic până deja a început să se resimtă efectul inflației în țară. (…) Noi am avut o scădere cam de la jumătatea lunii martie de cerere pe pachete din perioada imediat următoare, dar și pe pachete din vară”, a spus el, adăugând că acum „un pic situația s-a mai corectat”.

УНИАН

VIDEO Transnistria: Oamenii sunt „prizonieri”/ Nistrul, folosit pentru propagandă/ Gazul și lumina se scumpesc?

Cu ce probleme se confruntă locuitorii regiunii transnistrene, care nu este controlată de autoritățile oficiale? Ce inițiative sunt promovate la Tiraspol și cum poate Chișinăul influența evenimentele care au loc acolo?
NewsMaker prezintă principalele știri din regiune:

– Pedepse pentru bullying online de la 14 ani, în stânga Nistrului
Minorii cu vârste mai mari de 14 ani din regiunea transnistreană care insultă sau hărțuiesc pe internet vor fi trași la răspundere. Asta după ce așa-numitul Soviet Suprem de la Tiraspol a adoptat în lectura finală modificări la Codul contravențional local. Potrivit noilor prevederi, amenda pentru insultă va varia, pentru persoanele fizice, între aproximativ 1.500 și 3.500 de lei. În cazul unei încălcări repetate, sancțiunea va depăși 4.000 de lei.

– Reacția lui Chiveri după ce Tiraspolul a lansat fondul „Împreună”
Lansarea fondului social „Împreună”, de către autoritățile neconstituționale de la Tiraspol, este „rezultatul unei gestionări ineficiente și o acțiune politică”. Astfel a calificat viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, inițiativa administrației de facto din stânga Nistrului de a colecta bani pentru achitarea plăților sociale. Oficialul a făcut declarații la acest subiect pe 13 mai, după ședința Executivului. Chiveri consideră că decizia de a crea acest fond este una „temporară și instabilă” și a subliniat că propunerea Chișinăului, privind reintegrarea treptată a regiunii, rămâne actuală.

– Poluare sau propagandă? Controverse pe subiectul apei din Nistru
Autoritățile nerecunoscute din regiunea transnistreană nu dețin laboratoare moderne care să verifice nivelul de poluare a Nistrului. De această părere este ecologistul Anatolie Prohnițchi, care susține că subiectul calității apei din fluviu este exploatat propagandistic. Declarația a fost făcută pentru NewsMaker după audierile publice cu privire la starea actuală și perspectivele de gestionare sustenabilă a bazinului râului Nistru. Discuțiile au fost organizate de Comisia parlamentară pentru mediu, climă și tranziție verde în data de 13 mai.

– Chișinăul are rezerve pentru asigurarea malului stâng cu gaze
Autoritățile de la Chișinău spun că există o „pernă de siguranță” sub forma sprijinului financiar al Uniunii Europene, care permite livrările de gaze către regiunea transnistreană, în cazul în care malul stâng va înceta să mai primească gaze de la compania furnizoare din Ungaria. Declarația a fost făcută de viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, după ședința Executivului. Viceprim-ministrul a explicat că, în cazul unei astfel de evoluții a evenimentelor, locuitorii din stânga Nistrului trebuie să se pregătească de o majorare a tarifelor.

– Tiraspolul a prelungit starea de urgență în economie până în iunie
Autoritățile neconstituționale din regiunea transnistreană au prelungit starea de urgență în economie până pe 17 iunie. Așa-zisul Soviet Suprem de la Tiraspol a aprobat pe 13 mai decretul emis în acest sens de liderului nerecunoscut din stânga Nistrului, Vadim Krasnoselski.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: