Andrei Mardari / NewsMaker

NM Espresso: despre audierea lui Dodon, majorarea îndemnizației la nașterea copilului și despre prețul certificatelor de vaccinare false

Guvernul

Îndemnizația unică la nașterea copilului se va majora de la 1 ianuarie cu 6%, până la 10068 de lei. Un proiect în acest sens a fost aprobat de guvern. Banii pentru majorarea îndemnizațiilor au fost deja prevăzuți în bugetul de stat pentru anul 2022. Potrivit estimărilor Ministerului Muncii, în acest scop vor fi necesare 365 milioane de lei.

Totodată, guvernul a extins categoria cetățenilor Moldovei care locuiesc peste hotare și care vor putea beneficia de îndemnizații pentru merite deosebite față de Moldova. De acest drept vor beneficia acum nu doar cei decorați cu Ordinul Republicii și Ordinul Ștefan cel Mare, dar și cei decorați cu alte distincții de stat ale Moldovei.

Numere neutre

Vameșii din Moldova au reținut un lot de mărfuri transportat în Transnistria de autovehicule cu numere de înmatriculare neutre. Cei de la vamă au motivat acest lucru prin faptul că, în afară de semnele neutre, erau transportate numere cu simbolurile transnistrene nerecunoscute. După aceasta, cei de la Tiraspol au declarat că își suspendă activitatea punctelor de eliberare a numerelor neutre. În replică, Biroul pentru Reintegrare a îndemnat Tiraspolul «să evite măsurile unilaterale».

Krasnoselski

Vadim Krasnoselski, liderul Transnistriei, l-a grațiat pe Serghei Mirovici, activist de opoziție, pensionar. Acesta a petrecut ultimii doi ani în închisoare pentru «jignirea publică» a lui Krasnoselski pe un canal de Telegram.

Moratoriul

Primarul de Chișinău Ion Ceban a acuzat guvernul de încălcarea dreptului autorităților locale de a face angajări. Este vizat moratoriul anunțat de guvern privind încadrarea personalului în instituțiile și autoritățile publice locale. În articolul «Ион Чебан нанимал и нанимать будет» («Ion Ceban a angajat și va continua să angajeze»), NM a analizat, despre ce moratoriu e vorba și ce e în neregulă cu acesta.

Dodon

Ex-președintele Igor Dodon a depus declarații la procuratură în dosarul Energocom. După audieri, Dodon a spus că a fost declarat bănuit în acest caz (video). Dodon a mai subliniat că nu este vinovat, nu are de gând să «fugă» undeva și că intenționează să colaboreze cu ancheta.

Mai târziu, cei de la procuratură au anunțat că Dodon este bănuit de depășirea atribuțiilor de serviciu în interesele unui grup criminal organizat. Este vizat anul 2008, când Dodon era ministru al economiei.

Stoianoglo

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a lăsat în vigoare decizia Consiliului Superior al Procurorilor de a iniția un proces penal împotriva lui Alexandr Stoianoglo suspendat din funcția de procuror general. Avocații lui Stoianoglo au contestat decizia CSP.

«Grupul Petrenco»

În anul 2015, când au deschis un dosar penal împotriva «grupului Petrenco», autoritățile susțineau că protestul de lângă Procuratura Generală a fost o tentativă de a organiza un «maidan sângeros» în Moldova. Șase ani mai târziu, CEDO a declarat protestul pașnic, iar Moldova — vinovată de încălcarea drepturilor omului și arestare ilegală. În longread-ul «Шесть лет судов «группы Петренко» («Șase ani de litigii ale “grupului Petrenco”»), NM a relatat, cum a fost fabricat dosarul și de ce acesta a ajuns pentru a treia oară la Curtea de Apel, deși există decizia CEDO.

Zăpada

Mai multe drumuri din țară continuă să fie impracticabile, chiar dacă autospecialele pentru deszăpezire lucrează aproape non-stop, a comunicat Serviciul situații de urgență. 30 de automobile, inclusiv camioane și ambulanțe, au avut nevoie de ajutorul salvatorilor timp de 24 de ore.

Covid și vaccinarea

Procuratura a anunțat că a descoperit o schemă de eliberare a certificatelor de vaccinare false. Sunt bănuite 240 de persoane, inclusiv colaboratori de poliție, de la vamă și de la mai multe ministere. Conform anchetei, pentru un certificat fals se percepeau de la 2000 până la 5000 de lei.

Ministrul sănătății Ala Nemerenco a respins încă o dată informația Curții de Conturi privind utilizarea vaccinurilor expirate în Moldova. Nemerenco susține că este vorba doar despre o «confuzie de termeni».

Iar situația epidemiologică din țară s-a stabilizat: în ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 293 de cazuri noi de coronavirus, inclusiv la patru lucrători medicali. Cei de la Ministerul Sănătății au mai anunțat despre 22 de persoane care au decedat din cauza Covid în perioada 8-29 decembrie.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Valul de caniculă din Moldova se intensifică: meteorologii prognozează până la +38°C

La sfârșitul lunii iunie, Republica Moldova va fi afectată de primul val de caniculă din această vară. Potrivit meteorologilor, în weekend temperaturile vor urca până la +37°C în centrul și sudul țării, iar de la începutul săptămânii viitoare căldura intensă va cuprinde și regiunile din nord. Cea mai fierbinte zi este așteptată luni, 29 iunie, când maximele ar putea atinge +38°C.

Specialiștii explică faptul că episodul de caniculă este provocat de un anticiclon. În cazul în care temperatura aerului va ajunge la +38°C, autoritățile vor emite cod portocaliu de pericol meteorologic.

În contextul temperaturilor ridicate, salvatorii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare, în special în intervalele cu cele mai mari valori termice. De asemenea, oamenii sunt îndemnați să reducă activitățile fizice solicitante, să se hidrateze corespunzător și să poarte haine lejere, în culori deschise. Pentru protecție suplimentară împotriva razelor solare, sunt recomandate pălăriile, șepcile sau alte accesorii care acoperă capul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: