NM

„Nu voi căuta teoria conspirației”. Andrian Candu, despre eliberarea condiționată a lui Vlad Filat

Fostul președinte al parlamentului, Andrian Candu, a declarat că nu poate afirma dacă eliberarea condiționată a lui Vlad Filat a fost legală sau ilegală. De asemenea, Candu a spus că „respectă dreptul omului la libertatea personală”. Declarațiile au fost făcute pentru NewsMaker, astăzi, 5 decembrie, înaintea ședinței parlamentului.

„Eu apreciez eliberarea condiționată. Însă nu pot să mă dau cu părerea dacă a fost legal sau nu. Eu nu voi căuta teoria consipiației”, a spus Candu.

Acesta a precizat că dacă în spatele eliberării lui Filat nu a stat nici o forță politică, iar legea a fost respectată, atunci „societatea trebuie să se mulțumească cu niște explicații de ordin juridic”. În opinia sa, același lucru ar trebui să-l facă și politicienii care formează opinia publică.

Amintim că, într-o conferință de presă organizată miercuri, 4 decembrie, ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, a declarat că fostul premier, Vlad Filat, nu a ispășit 2/3 din pedeapsa la care a fost condamnat, pentru a putea fi eliberat condiționat, înainte de termen. În aceeași zi, Nagacevschi a spus că hotărârea de eliberare condiționată a fostului prim-ministru va fi atacată cu recurs, în instanța superioară, de către noua administrație a Penitenciarului nr. 13.

Amintim că marți, 3 decembrie, Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul administrației Penitenciarului nr. 13 și l-a eliberat condiționat, înainte de termen, pe fostul premier Vlad Filat.

În luna august, pedeapsa lui Vlad Filat a fost redusă cu 685 de zile, din cauza condițiilor de detenție, în baza unei hotărâri a Curții Europene pentru Drepturile Omului.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

imagine simbol

Mai multe curse aeriene nu au putut ateriza la Chișinău din cauza furtunii: un avion a fost rerutat la Bacău

Actualizare 18:50: Traficul aerian revine treptat la normal: cursele LOT și Pegasus au aterizat, urmează și celelalte avioane.

Știrea inițială 18:33: Cinci curse aeriene nu au putut ateriza pe Aeroportul Internațional Chișinău din cauza furtunii și a activității electrice atmosferice din regiune. Patru aeronave au fost nevoite să rămână temporar în aer, în așteptarea îmbunătățirii condițiilor meteo pentru aterizare, iar un zbor a fost redirecționat către aeroportul din Bacău, România. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Aeroportului, Natalia Cojocaru.

La această oră sunt afectate următoarele curse:
• HiSky – Istanbul
• LOT – Varșovia 
• Fly One – Sharm el Sheikh,
• Pegasus – Istanbul Sabiha.

Totodată, un zbor Fly One a fost rerutat către Aeroportul Bacău.

„Siguranța pasagerilor și a operațiunilor aeriene rămâne prioritatea principală, iar deciziile operaționale sunt luate de echipajele aeronavelor și serviciile de trafic aerian, în conformitate cu procedurile internaționale de siguranță. Echipele aeroportuare monitorizează permanent situația împreună cu operatorii aerieni și autoritățile de navigație aeriană, iar în funcție de evoluția condițiilor meteorologice, programul unor curse poate suferi modificări”, a precizat Natalia Cojocaru.

Amintim, Moldova se află astăzi, 12 mai, sub cod galben de instabilitate atmosferică. Avertizarea este valabilă până la ora 21:00. Meteorologii prognozează ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, izolat – averse puternice (15–25 l/m²) cu grindină și vijelie în rafale de până la 15–20 m/s.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: