Profimedia

O adolescentă de 15 ani, printre cele 10 decese înregistrate în ultimele 24 de ore, din cauza infecției cu COVID-19

În Republica Moldova au fost înregistrate încă 10 decese în rândul persoanelor infectate cu noul coronavirus. Numărul morților a ajuns la 1047, potrivit Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.

Deces 1038: Femeie de 69 ani, din mun. Chișinău, internată la Institutul de Medicină Urgentă, pe 1 septembrie. Comorbidități: diabet zaharat tip 2.

Deces 1039: Bărbat de 72 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sfânta Treime”, pe 24 august. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. II, obezitate gr. II.

Deces 1040: Bărbat de 66 ani, din r-nul Ungheni, internat la IMSP SR Ungheni, pe 16 august, cu bronhopneumonie acută virală, fibrilație atrială.

Deces 1041: Femeie de 15 ani, din mun. Chișinău, internată la Spitalul Clinic Republican, pe 31 august, în stare extrem de gravă.  Comorbidități: hepatită virală acută evoluție fulminantă, grad sever, boală renală, AVC.

Deces 1042: Femeie de 67 ani, din r-nul Sîngerei, internată la Spitalul Clinic Republican, pe 19 august. Comorbidități: diabet zaharat tip 2, hipertensiune arterială gr. III, obezitate gr. II.

Deces 1043: Bărbat de 68 ani, din r-nul Ialoveni, internat la Spitalul Clinic Republican, pe 19 august. Comorbidități: cardiopatie mixtă, angină pectorală de efort CF II, diabet zaharat tip 2, hipertensiune arterială gr. II.

Deces 1044: Bărbat de 64 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sfânta Treime”, pe 28 august. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. II, obezitate gr. III.

Deces 1045: Femeie de 68 ani, din r-nul Ceadîr-Lunga, internată la IMSP SR Comrat, pe 16 august. Comorbidități: diabet zaharat tip 1, hipertensiune arterială gr. II.

Deces 1046: Bărbat de 61 ani, din mun. Comrat, refuz de spitalizare, deces la domiciliu. Comorbidități: boală cerebrovasculară, hipertensiune arterială gr. II.

Deces 1047: Bărbat de 66 ani, din r-nul Criuleni, internat la IMSP SR Criuleni, pe 31 august. Comorbidități: obezitate gr. II, cardiomiopatie ischemică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Proiectul #YouthEconomy, a doua ediție: Lecția de business pe care nu o înveți din cărți

Patru mentori de top, 27 de elevi curajoși și o zi în care s-au pus la cale idei de business. Matematica celei de-a doua ediții a proiectului YouthEconomy, powered by iute Moldova, care s-a desfășurat în parteneriat cu Academia de Studii Economice din Moldova, Colegiul Național de Comerț al ASEM și Junior Achievement Moldova.

#YouthEconomy este un proiect de educație financiară și antreprenorială destinat tinerilor din Republica Moldova. Inițiativa are scopul de a dezvolta competențe practice, de a inspira gândirea critică și de a apropia mediul academic de cel de afaceri. „Este un exercițiu foarte important pentru noi, întrucât ASEM își propune să formeze cei mai buni specialiști ai economiei naționale – fie că vor activa în sectorul public, privat sau în organizații internaționale”, a menționat Alexandru Stratan, rectorul ASEM.

Ediția a doua a început în forță cu un atelier interactiv susținut de Sorina Obreja, fondatoarea TeVezi Media care le-a oferit tinerilor posibilitatea de a se simți în pielea unui jurnalist cu noțiuni despre cum se scrie un text care ”vinde”, să citească de pe prompter și să-și expună gândurile în scris pentru a ajunge la inima oamenilor: ”Au adresat întrebări inteligente, au ascultat cu atenție și au demonstrat că își doresc să crească și să contribuie la o Moldovă mai bună.”

Silvia Tetelea, Chief Commercial Officer, iute Moldova a împărtășit cu tinerii cât de important e să fii organizat în gânduri. Un mindset de business, te ajută să-ți atingi scopurile: ”Pentru iute Moldova, YouthEconomy este un proiect de suflet, prin care ne propunem să aducem educația financiară la un alt nivel.”

Invitată în calitate de speaker, Carolina Bugaian, CEO Moldcell, a vorbit despre conceptul ikigai, de a te cunoaște pe sine și la ce ești bun, experiența sa din Nepal, leadership empatic și business centrat pe nevoile oamenilor: „Educația financiară este la fel de importantă ca cei șapte ani de acasă. Te ajută să ai încredere în tine, să iei decizii corecte și să îți construiești un viitor stabil, acasă, în Moldova.”

CEO MixBook Moldova, George Teodorescu a încheiat sesiunea de mentorat despre afaceri care fac înconjurul lumii. Fără clișee, fără rețete magice, cu multă perseverență și alegeri conștiente: ”Tinerii de astăzi au atâtea oportunități – tot ce trebuie este să creadă în ele. Eșecurile nu sunt obstacole, ci lecții de viață care te duc mai departe. Perseverența și curajul sunt cheia succesului.”

Pentru elevi, întâlnirea a fost mai mult decât un simplu workshop: „A fost o experiență care m-a motivat enorm. Am învățat lucruri aplicabile, care contează în viața reală”, a spus Eliseea Rusu, elevă CNC. Iar colega sa, Mădălina Cerlat, a completat că i-a plăcut să audă povești reale de la profesioniști care au reușit să-și atingă scopurile. Prin mentorat, simulări și studii de caz, proiectul YouthEconomy powered by iute Moldova contribuie la formarea unei generații de tineri responsabili, independenți și pregătiți să construiască un viitor prosper în țara lor.

iute Moldova este parte a Iute Group, un fintech fondat în 2008 în Estonia, specializat în credite de consum, servicii de plată, produse bancare și de asigurare. Grupul activează în Albania, Bulgaria, Republica Moldova și Macedonia de Nord, finanțându-și activitatea prin capital propriu, depozite și obligațiuni tranzacționate pe piețele reglementate ale Burselor din Frankfurt și Nasdaq Baltic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: