Colaj NM

O fetiță ar fi fost la un pas de înec la lacul Valea Morilor. Trecătorul care a salvat-o era să-și piardă, la rândul său, viața (FOTO)

O fetiță de circa 6 ani a fost la un pas de înec la lacul Valea Morilor din capitală. Incidentul s-a produs sâmbătă, 22 martie. Copila s-ar fi aplecat spre niște rațe și a căzut în apă. Aceasta se afla împreună cu mama sa, care s-ar fi distras pentru o discuție cu o altă femeie. Micuța a fost salvată de un bărbat, care a observat-o la timp. La rândul său, acesta a fost cât pe ce să-și piardă viața din cauza malului alunecos. El a fost scos din apă de câțiva trecători.

Întîmplarea a fost relatată pe 23 mai, de un internaut, pe Facebook.

„O fetiță de cam șase ani s-a aplecat și și-a întins mâinile spre rațe. Din neatenție, a căzut în apă. Mama se afla în apropierea fetiței, însă discuta cu o altă femeie. Fetița a încercat să iasă, însă a alunecat din nou în apă, întrucât pe suprafața betonului s-a format o depunere alunecoasă. Nu avea de ce să se agațe. A mai făcut o încercare să iasă și a început să se înece. Mama s-a pierdut cu firea și încerca să-i întindă mâna”, a relatat martorul.

Potrivit internautului, în ajutorul copilului a venit un bărbat.

„A sărit în apă ca săgeata și a ridicat fetița deasupra apei. A împins-o pe mal și a încercat să iasă și el, însă a început să alunece înapoi în lac. Periodic, bărbatul ajungea sub apă. I-au venit în ajutor alți tineri bine făcuți, care cu greu au reușit să scoată salvatorul din apă. Totul s-a întâmplat timp de un minut, un minut și jumătate”, a mai povestit martorul și a solicitat autorităților să instaleze o bară de protecție pentru ca incidentul să nu se repete cu un alt copil.

Facebook
Facebook
Facebook

Am solicitat un comentariu din partea poliției capitalei, însă, deocamdată, nu am primit un răspuns. Liliana Pușcașu, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, a precizat pentru NM că nu deține informații despre acest caz.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Rusia a atacat cu rachete balistice Kievul: cel puțin 9 persoane au murit

Armata rusă a atacat cu rachete balistice capitala Ucrainei în noaptea de 31 iulie spre 1 august. Potrivit autorităților locale, în urma bombardamentelor, cel puțin nouă persoane au murit, iar alte 28 au fost rănite.

Printre persoanele rănite se numără doi adolescenți de 13 și 17 ani. Victimele primesc îngrijiri medicale.

Pagubele provocate de atac au fost raportate în cinci raioane ale capitalei ucrainene, transmite DW.

În raionul Solomianski, două persoane au murit, iar alte opt au fost rănite, inclusiv doi copii. O clădire de locuințe cu cinci etaje a fost parțial distrusă, iar în zonă au izbucnit incendii. Salvatorii au evacuat 35 de persoane de la etajele superioare ale imobilului, iar focul a fost ulterior stins.

În raionul Darnîțki, atacul a provocat distrugeri la o clădire administrativă și la un imobil nerezidențial. Au fost raportate, de asemenea, incendii la automobile și pagube la clădiri. Aici au murit șapte persoane, iar alte 14 au fost rănite, printre acestea fiind doi copii.

Și în regiunea Kiev au fost raportate consecințe ale atacului. Un incendiu a izbucnit la o întreprindere industrială, iar două persoane au fost rănite, potrivit administrației militare regionale.

Precizăm că, în cursul nopții, Rusia a lansat asupra Ucrainei, în total, 35 de rachete, dintre care 27 balistice, precum și 185 de drone de atac de diferite tipuri. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că forțele ucrainene au reușit să doboare doar o singură rachetă balistică, pe fondul lipsei de rachete-interceptoare pentru sistemele de apărare antiaeriană Patriot.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: