tv8.md

„O interpretare eronată”: ANRE explică de ce nu a modificat prețul la gaz și ce a cerut Energocom

La Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) nu a fost depusă o cerere de ajustare a prețului la gazele naturale, ci o solicitare de aprobare a costurilor de bază, care se referă la cheltuielile operaționale ale furnizorului. După aprobarea costurilor de bază, Energocom va depune la ANRE cererea de aprobare a prețurilor pentru furnizarea gazelor naturale. Precizările au fost făcute de către ANRE, care a menționat că a observat „o interpretare eronată” în spațiul public.

Pe 16 ianuarie, ANRE a declarat că Energocom nu a depus o cerere de ajustare a prețului reglementat la gaze naturale. Potrivit instituției, în luna decembrie 2025, Energocom a depus la ANRE cererea de aprobare a costurilor de bază. „Agenția costată o interpretare eronată și distorsionată propagată în spațiul public, prin confundarea procesului de aprobare a costurilor de bază cu cel al prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale”, a precizat instituția.

Potrivit ANRE, „costurile de bază reprezintă cheltuielile operaționale ale furnizorului și includ cheltuieli aferente retribuirii muncii, cheltuieli materiale, cheltuieli aferente serviciilor prestate de terți, cheltuieli administrative și de distribuire, care sunt parte componentă și indispensabilă în structura prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale”. „Procesul este unul laborios, similar unui audit al activității operatorului, deoarece se examinează pentru prima dată pentru SA „Energocom”, prognoza cheltuielilor operaționale care urmează a fi fixate și aplicate la calculele prețurilor reglementate pentru următorii 5 ani. (…) Termenul stabilit de lege pentru examinarea cererilor privind costurile de bază este de cel mult 120 de zile calendaristice”, a declarat agenția.

ANRE a declarat că, în prezent, este în proces de finalizare a proiectului costurilor de bază, „care va fi publicat în scurt timp pentru consultări publice”. „Ulterior, urmare a aprobării proiectului costurilor de bază, SA Energocom va prezenta în adresa Agenției cererea de aprobare a prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale”, a conchis instituția.

Menționăm că, pe 16 ianuarie, expertul Watchdog, Ștefan Bejan, a scris pe o rețea de socializare că, anterior, membrul Consiliului de Administrație al Energocom, Alexandru Slusari, „a menționat că Energocom a depus o solicitare la ANRE, prin care a cerut micșorarea tarifului la gaz”. „Suntem pe 16 ianuarie, iar ANRE încă nu a emis nicio decizie, amânând-o sistematic. (…) Care este motivul pentru care ANRE amână atât de mult această decizie? În trecut, atunci când Moldovagaz solicita majorarea tarifelor, ANRE organiza ședințe de urgență și mărea prețul, uneori chiar retroactiv”, a menționat expertul.

***

Amintim că, pe 28 noiembrie 2025, membrul Consiliului de Administrație al Energocom, Alexandr Slusari, a anunțat că Energocom va transmite către ANRE toate calculele privind costurile de achiziție a gazelor naturale. El adăuga că, din punctul său de vedere, tariful urmează să fie micșorat cu peste 10%.

Pe 1 decembrie, directorul general interimar al Energocom, Eugeniu Buzatu, a anunțat că instituția a depus la ANRE actele necesare pentru stabilirea costurilor de bază. Potrivit lui Buzatu, calculele pentru reducerea tarifului „se vor face ulterior” și a precizat că este prematur să se spună cu cât acestea ar putea fi reduse.

Pe 7 ianuarie 2026, Eugeniu Buzatu a declarat că Energocom se află în procedura de calculare a tarifului și urmează să transmită documentele către ANRE. El a spus că prețul gazelor naturale ar putea scădea în perioada următoare, însă eventuala ajustare va fi decisă de ANRE la sfârșitul lunii ianuarie.

În prezent, consumatorii casnici achită 16,74 lei pentru 1 m³ de gaz. Tariful a fost stabilit în decembrie 2024, atunci când ANRE a aprobat o creștere 3,13 lei pentru 1 m³ de gaz, ceea a reprezentat o majorare de 27,5%.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O ambulanță s-a răsturnat pe strada Calea Orheiului din Chișinău, după ce s-a tamponat cu un automobil

O ambulanță s-a răsturnat pe strada Calea Orheiului din Chișinău, după ce s-a tamponat cu un automobil. Accidentul a avut loc pe 20 iunie, în jurul orei 14:35, implicând un bărbat de 49 de ani, conducătorul ambulanței, și un tânăr de 29 de ani, aflat la volanul automobilului. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de către Svetlana Scripnic, din cadrul Direcției de Poliție Chișinău.

„La data de 20 iunie curent, ora 14:35, pe str. Calea Orheiului din capitală, s-a produs un accident rutier cu implicarea unei ambulanțe și a unui automobil Ford. Potrivit informațiilor preliminare, conducătorul ambulanței, un bărbat de 49 de ani, care se deplasa cu girofarul inclus, s-a tamponat cu automobilul Ford, condus de un tânăr de 29 de ani. În urma impactului, ambulanța s-a inversat. Persoane traumatizate nu sunt”, se arată în informația comunicată.

Alte circumstanțe ale accidentului urmează să fie stabilite.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: