Facebook/Igor Uduslivii

O trupă de teatru din Italia va juca, în aer liber, pentru vizitatorii festivalului BITEI 2023. Intrarea – gratuită

Iubitorii de teatru sunt așteptați, în această seară, în scuarul Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” din Chișinău, pentru a urmări piesa „Moby Dick”, în interpretarea Teatro dei Venti, ajuns la Chișinău din Italia. Spectacolul, jucat în cadrul Festivalului de Teatru BITEI 2023, va începe la ora 21:00 și va putea fi urmărit gratuit. Anunțul a fost făcut de designerul moldovean Igor Uduslivii pe pagina sa de Facebook.

„La ora 21, în cadrul festivalului de teatru BITEI 2023, va avea loc reprezentația teatrului de stradă italian Teatro dei Venti din Modena cu piesa „Moby Dick”. Spectacolul se va desfășura în piața din fața Teatrului Național de Operă și Balet care poartă numele Mariei Bieșu”, a scris Uduslivii, menționând că spectacolul este gratuit.

De menționat că Festivalul Internațional al Artelor Scenice BITEI 2023 se desfășoară, la Chișinău, în perioada 26 mai – 4 iunie. Tradițional, programul festivalului cuprinde trei secțiuni: Teatru, Muzică și Dans. În cadrul acestor secțiuni se joacă spectacole de teatru dramatic, au loc reprezentații de dans modern, muzică și dans folcloric.

Programul ediției a XIII-a a Festivalului BITEI va include reprezentările a douăzeci  de companii de teatru, muzică și dans, cu spectacole în scenă și în plein-air, din China, Coreea de Sud, Georgia, Japonia, Italia, Polonia, România, Spania, Ucraina și Republica Moldova. Jocul scenic, măștile și costumele se vor regăsi nu doar în spațiile teatrelor, ci și în aer liber.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Director nou la TRM după demisia lui Vlad Țurcanu: criterii și procedura de selecție

După demisia lui Vlad Țurcanu din funcția de director al companiei publice „Teleradio-Moldova” (TRM), urmează a fi demarată procedura pentru numirea unui nou conducător al instituției. NewsMaker relatează cum va fi selectată candidatura.

După o serie de modificări adoptate de Parlament în 2025, Consiliul de Supraveghere al TRM a devenit responsabil de desemnarea directorului general al „Teleradio-Moldova” în exclusivitate, fiind eliminată implicarea legislativului în proces. Conform procedurii, acesta va trebuie să organizeze un concurs public pentru selectarea unei candidaturi, notează CJI.

Criteriile de eligibilitate pentru candidați includ cerințe privind studiile superioare într-un domeniu relevant, experiența managerială de minimum cinci ani, lipsa antecedentelor penale, reputația ireproșabilă, cunoașterea limbii române și a unei limbi de circulație internațională, precum și neapartenența politică în ultimii doi ani.

Amintim că Consiliul de Supraveghere al TRM va trebui să desemneze un nou director general, în contextul în care Vlad Țurcanu demisionează. Acesta a anunțat luni, 18 mai, într-o conferință de presă, că urmează să depună cerere de eliberare din funcție, pe fondul scandalului cu privire la punctajele acordate în finala Eurovision 2026 de către juriului Republicii Moldova, care a fost selectat de TRM.

Jurații au acordat reprezentantei României doar trei puncte, ceea ce a provocat un val de critici pe ambele maluri ale Prutului. Totodată, prestației Ucrainei nu i-a fost acordată niciun punct.

Țurcanu a precizat la conferința de presă că rezultatul jurizării nu reflectă atitudinea Republicii Moldova față de România și Ucraina, iar prin demisia sa, vrea să transmită că relațiile cu aceste două state rămân „nealterate”.

Vlad Țurcanu va îndeplini atribuțiile de director general al TRM până la desemnarea unui nou conducător, conform legii.

Acesta a fost numit director general al „Teleradio-Moldova” de Parlament, în decembrie 2021, pentru un mandat de 7 ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: