Oaspeți la Chișinău: Ministra afacerilor externe a Belgiei efectuează o vizită în țara noastră

Ministra afacerilor externe, europene și comerțului exterior a Regatului Belgiei Hadja Lahbib va efectua o vizită de lucru în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) pe 5 septembrie. 

MAEIE a menționat că șeful diplomației Republicii Moldova Nicu Popescu o va găzdui la Chișinău pe ministra afacerilor externe, europene, comerțului exterior și al instituțiilor federale culturale a Regatului Belgiei Hadja Lahbib, care efectuează o vizită de lucru în țara noastră.

Miniștrii Nicu Popescu și Hadja Lahbib vor susține declarații de presă pe data de 6 septembrie, începând cu ora 13:30.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pe teritoriul Rezervației Cultural-Naturale „Orheiul Vechi” a fost descoperit cuibul unui șorecar mare – specie de pasăre răpitoare rar întâlnită în Republica Moldova – cu doi pui. Anunțul a fost făcut de rezervație pe 2 iunie, pe Facebook.

În timpul cercetărilor de monitorizare, angajații Direcției Patrimoniului Natural și Biodiversității au făcut o descoperire unică — un cuib al unei păsări de pradă rare, șorecarul mare (Buteo rufinus), cu doi pui! Cuibul a fost găsit într-o grotă naturală, în stâncile de deasupra văii Răutului. Cuibărirea confirmată a acestei specii pe teritoriul rezervației subliniază valoarea conservativă ridicată a zonei și condițiile favorabile pentru faună”, a transmis Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi”.

Potrivit sursei citate, șorecarul mare este rar întâlnit în țara noastră, deși nu este inclus în ediția din 2015 a Cărții Roșii a Republicii Moldova. Specia este protejată de Convențiile de la Berna și Bonn, este inclusă în Cartea Roșie a Ucrainei și figurează în Anexa I a Directivei Păsări a UE, ca specie ce necesită măsuri speciale pentru protejarea habitatului.

Dieta șorecarului este specifică zonelor de stepă:

  • rozătoare (orbete, popândăi, hârciogi);
  • rptile (șopârle, nătângi, șerpi de alun);
  • insecte, păsări (ciocârlii, grauri, mierle, turturele, prepelițe, fazani);
  • amfibieni și uneori chiar hoituri.
Facebook/Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi”
Facebook/Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi”

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: